Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

Όταν έχω τμήμα που θα βγάλω ο.α. και τμήμα προς τακτοποιηση τα περνάω στο σύστημα και πληρώνω το παράβολο. Σύμφωνα με τα καινούργια που βγήκαν λένε προς δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία αν δεν βγει η ο.α. Δηλαδή πρώτα βγαίνει η ο.α. και μετά ξαναμπαίνουμε στο σύστημα για να πληρωθεί το υπόλοιπο πρόστιμό?

Το πρόστιμο για το τμήμα που δεν μπορεί να βγάλει άδεια (τακτοποιούμενο) μπορεί να πληρωθεί κανονικότατα... (έχω εκδώσει σε παρόμοιο παράδειγμα ήδη την εντολή αποπληρωμής για τον ιδιοκτήτη), δεν επηρεάζεται από το τμήμα για το οποίο θα βγεί άδεια εντός 3ετίας.... απλά το σύνολο της αίτησης δεν μπορεί να περάσει σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αν δεν βάλεις τον αριθμό της άδειας που θα εκδώσεις για το νομιμοποιηθέν τμήμα.

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς γιατί η πιλοτή που κλείνει έχει υπέρβαση δόμησης ενώ για να βάλεις το 0,2 ή 0,4 πρέπει να επιλέξεις την καινούρια επιλογή που βάλανε στο κουτάκι με τις υπερβάσεις δόμησης το "χωρίς υπέρβαση".Εσύ όμως έχεις υπέρβαση άρα θα πας με το 1,2 ή 1,4.

 

 

 

Νομίζω αναφέρεται σε τακτοποιημένο χώρο με τον 3843 που απλά υπάρχει τώρα και ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για συμψηφισμό παλαιότερων προστίμων στο σύστημα ενεργοποιείται σε καθεστώς ''Προσωρινής Υπαγωγής''; ΓΙατι ''Σε επεξεργασία'' δεν μπορώ να τα περάσω τα παλιά έτσι δεν είναι;

 

Επίσης αναφέρει ό,τι μπορεί να εισαχθεί Συμμετέχων Μηχανικό μέχρι πριν το στάδιο της ''ολοκληρωμένης Υπαγωγής'' Αυτό το στάδιο είναι όταν πληρωθεί όλο το ποσό και δηλώσεις ότι εχεις ολα τα σχέδια;

 

Τέλος η επικρατούσα χρήση αφορά το ακίνητο κι όχι το κτίρο που ανηκει;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

έχω προ 83 υπερβάσεις καμια 50τμ και καμιά 110 μονό υπερβαση ύψους

το πρόστιμο βγαίνει 245 ευρώ!!... αλλά παει το 2000αρο παραβολο λόγω τετραγωνικων

Link to comment
Share on other sites

έχω προ 83 υπερβάσεις καμια 50τμ και καμιά 110 μονό υπερβαση ύψους

το πρόστιμο βγαίνει 245 ευρώ!!... αλλά παει το 2000αρο παραβολο λόγω τετραγωνικων

 

που σημαίνει ότι αθροίζει ΚΑΙ τα 110 που έχουν ΜΟΝΟ υπέρβαση ύψους ΧΩΡΙΣ υπέρβαση δόμησης στον υπολογισμό του παραβόλου που φυσικά..... ΔΕΝ επιστρέφεται....

 

Μπράβο!!! καλή αναβάθμιση έκαναν !!!!!!!! Να τους χαιρόμαστε!!!!!!

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς άρχισε αλλά προσοχή!!, δυστυχώς με λάθη:

σε δήλωση αποκλειστικά με έκδοση άδειας, το παράβολο ανεξαρτήτως τετραγωνικών χρεώνεται μόνο 500€

σε τρεις δοκιμές με 10μ2 ή 400μ2 ή 10000μ2

ενώ θα 'πρεπε βάσει άρθρου 24 γ, 500€ - 2000€ - 6000€ αντίστοιχα.

Το ΄χει παρατηρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

34???σε κατοικια???ρε θα μας τρελανουν???

 

Αν δεν κάνω λάθος οι 36 μήνες μετρούσαν από τη δημοσίευση του 4014... οπότε λογικό μου φαίνεται να είναι 34 δόσεις από σήμερα..........

 

Εκτός αν δε θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.