Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

έχω το εξής πρόβλημα:

βρίσκομαι σε προσωρινή υπαγωγή για αυθαιρεσία 124 ευρώ + 500 παράβολο. Πληρώνω το παράβολο προχθές και σήμερα μου εμφανίζει μηδενικό ποσό προστίμου - ανεξόφλητο (Εφάπαξ δόση χωρίς έκπτωση) με κωδικό πληρωμής που δεν τον δέχεται η τράπεζα (online)...

Μπορεί κάποιος να μου λύσει το μυστήριο για να προχωρήσω???

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι το συνολικό πρόστιμο που προκύπτει είναι 124 €.

Το παράβολο δεν πληρώνεται πέρα του προστίμου, αλλά έως μέρος του προστίμου ή ελάχιστη καταβολή.

Εφόσον έχεις 124 < 500 και πληρώθηκαν τα 500, έχεις εξοφλήσει. Επανυποβάλλοντας τη δήλωση θα προχωρίσεις σε περαίωσή της.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έχεις δίκιο σε ευτό. Μου είχε διαφύγει. Γιατί όμως στο σύστημα αλλά και τη βεβαίωση μου εμφανίζει κάτω απο τη μπάρα της εξόφλησης του παραβόλου μια ακόμα με νέο κωδικό πληρωμής, μηδενικό ποσό και ανεξόφλητη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έγινε πρόσφατα αναβάθμιση στο σύστημα ή έχει γίνει από καιρό και τώρα το παρατήρησα? Στο pdf με το πεντασέλιδο της δήλωσης, στη σελίδα με τον πίνακα πληρωμών των δόσεων, αναφέρεται πάνω πάνω το ποσοστό εξόφλησης!

Πάντως στη μοναδική περίπτωση που έχω με δόσεις, αν και το ποσοστό που λέει είναι 38%, δεν έχει περαστεί στις υπόλοιπες δόσεις έκπτωση 10%.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έγινε πριν λίγο καιρό.

Το έκαναν για να μπορεί να εκδοθεί επίσημα ως "βεβαίωση" από το ΤΕΕ εξόφλησης του 30% του προστίμου για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο.

Για την έκπτωση του 10% αναμένουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έχεις δίκιο σε ευτό. Μου είχε διαφύγει. Γιατί όμως στο σύστημα αλλά και τη βεβαίωση μου εμφανίζει κάτω απο τη μπάρα της εξόφλησης του παραβόλου μια ακόμα με νέο κωδικό πληρωμής, μηδενικό ποσό και ανεξόφλητη?

Μάλλον δεν το σκέφτηκαν και πολύ καλά εκεί στο ΤΕΕ.Βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το ανεξόφλητο ποσό είναι 0 €

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και εμενα συναδελφοι το προστιμο εβγαινε 450. αλλα πληρωσα το παραβολο το ελαχιστο 500. και μετα μου εβγαλε αλλη μια πληρωμη εφαπαξ χωρις εκπτωση με ποσο 0 μηδεν. ελεγα οτι μετα απο μια ημερα θα γινει πρασινη αλλα παραμενει κοκκινη. λογικα εαν θελω να το παω σε τελικη ολοκληρωμενη υποβολη την δηλωση θα το καταλαβει το συστημα? ή κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το "καταλάβει" το σύστημα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερώτηση : Έχω ένα πρόστιμο 55.000 και θέλω να το πληρώσω με το 30% (10% εκπτωση κτλ). Έχω πληρώσει παλιότερα πρόστιμα (ανεγερσης-διατήρησης) 25.000. Η έκπτωση του 10% υπολογίζεται για τα 55.000 ή για τα 55.000-25.000 = 30.000??? Εν' ολίγις, 5.500 η έκπτωση ή 3.000??? Αναλόγως, το 30% θα είναι για τα 55 ή τα 30??

Εικάζω, το 30% για τα 55 και η έκπτωση για τα 30 (?).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.