Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

Μπορεί να έχεις μπει στην διαδικασία με Ν3843 αλλά να μην έχεις εξοφλήσει όλες τις δόσεις, με τον Ν4014 τα πρόστιμα είναι σημαντικά μικρότερα, για παράδειγμα αν έχεις να πληρώσεις ακόμα 1500 και έχεις ήδη δώσει 1300 και μπαίνοντας στον 4014 ξαναδηλώνεις την παράβαση και ακόμα μια, μετά τον συμψηφισμό πληρώνεις μόνο το παράβολο (για όλες τις παραβάσεις: παράβαση δηλωμένη με 3843 και επιπλέον άλλη). Δε ξέρω αν έγινα κατανοητή :|

 

Αυτό το καταλαβαίνω. Αλλά άμα το έχεις εξοφλήσει 3843 ή σε συμφέρει να το ολοκληρώσεις με 3843, μου φαίνεται ανούσιο να το περάσεις και στο 4014 μαζί με τις υπόλοιπες παραβάσεις, και να το περάσεις "αρνητικά" με τα δηλωμένα πρόστιμα. Ακόμα και στη βεβαίωση δεν κάνει διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι έχω πελάτη για τον οποίο έχω κάνει αρχική δήλωση και έχει βγει το έντυπο του παραβόλου το οποίο όμως για κάποιο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα οπως λέει δεν μπορεί να το πληρώσει. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Έχει κάποιες κυρώσεις ή απλά σταματάει η διαδικασία ένταξης;

 

Δες από ΤΕΕ:

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις

για τη χρήση του λογισμικού (ΜΕΡΟΣ Α')

 

5.
Έχω υποβάλλει δήλωση η οποία βρίσκεται στην κατάσταση «Αρχική Υποβολή» δηλώνοντας αντί για 30,50 τ.μ. 3050 τ.μ., με αποτέλεσμα να έχει υπολογιστεί λάθος το παράβολο και το πρόστιμο. Τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω;

Γενικά, απαιτείται μεγάλη προσοχή κατά την συμπλήρωση των στοιχείων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείτε να αγνοήσετε την λανθασμένη υποβολή και να δημιουργήσετε μια νέα εγγραφή εξαρχής. Δηλώσεις που βρίσκονται στο στάδιο της «Αρχικής υποβολής» δεν λαμβάνονται υπόψη. Η δήλωση θεωρείται ότι ισχύει όταν βρίσκεται στο στάδιο «Προσωρινή Υπαγωγή», όταν δηλαδή έχει πληρωθεί το παράβολο και έχει επιλεγεί το σχήμα των δόσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες από ΤΕΕ:

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις

για τη χρήση του λογισμικού (ΜΕΡΟΣ Α')

 

5.
Έχω υποβάλλει δήλωση η οποία βρίσκεται στην κατάσταση «Αρχική Υποβολή» δηλώνοντας αντί για 30,50 τ.μ. 3050 τ.μ., με αποτέλεσμα να έχει υπολογιστεί λάθος το παράβολο και το πρόστιμο. Τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω;

Γενικά, απαιτείται μεγάλη προσοχή κατά την συμπλήρωση των στοιχείων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείτε να αγνοήσετε την λανθασμένη υποβολή και να δημιουργήσετε μια νέα εγγραφή εξαρχής. Δηλώσεις που βρίσκονται στο στάδιο της «Αρχικής υποβολής» δεν λαμβάνονται υπόψη. Η δήλωση θεωρείται ότι ισχύει όταν βρίσκεται στο στάδιο «Προσωρινή Υπαγωγή», όταν δηλαδή έχει πληρωθεί το παράβολο και έχει επιλεγεί το σχήμα των δόσεων.

Συναδελφε σε ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, όσον αφορά τον συμψηφισμό προστίμων:

 

Σε κατοικία με ο.α. τρέχουν πληρωμές προστίμων βάσει Ν3843 για ημιυπαίθριο, η συγκεκριμένη κατοικία έχει και άλλη αυθαιρεσία 20 επιπλέον τ.μ.

Μπορώ στη δήλωση να βάλω τον συμψηφισμό προστίμων και για τους δύο χώρους? Δηλαδή σε ένα φύλλο καταγραφής ή δύο να βάλω τα τετραγωνικά των χώρων και μετά την πληρωμή του παραβόλου να εισάγω και τα παλαιότερα πρόστιμα?

 

Περαιωμένη διαδικασία του Ν3843, μπορεί να επανυποβληθεί στον Ν4014 μαζί με παράβαση που δεν καλυπτόταν (από τον Ν3843) ώστε να προκύψει ένα συνολικό πρόστιμο, από το οποίο εάν αφαιρεθούν τα αρχικά πρόστιμα (της περαιωμένης), αρκετά μικρότερο από αυτό που προκύπτει εάν δηλωθεί ΜΟΝΟ η νέα αυθαίρετη κατασκευή? Στην περίπτωση της ΜΗ ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΗΣ ακούγεται "λογικό", στην περαιωμένη τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να με ενημερώσει κάποιος από εσάς ( εφ΄όσον το έχει κάνει ) αν το σύστημα βγάζει μηδενικό υπόλοιπο πληρωμής στην περίπτωση που τα ήδη πληρωμένα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης είναι περισσότερα από το πρόστιμο τακτοποίησης του αυθαιρέτου ή δεν έχει προβλεφθεί.Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και πολλές περιπτώσεις ώστε να μην τις είχαν προβλέψει.Δυο είναι, ή περισσότερο τώρα το πρόστιμο ή λιγότερο, από τα ήδη πληρωμένα.Οπότε σίγουρα θα το έχουν προβλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και πολλές περιπτώσεις ώστε να μην τις είχαν προβλέψει.Δυο είναι, ή περισσότερο τώρα το πρόστιμο ή λιγότερο, από τα ήδη πληρωμένα.Οπότε σίγουρα θα το έχουν προβλέψει.

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαιρείς με 340,75 και τα μετατρέπεις σε ευρώ.

 

Αυτό προκύπτει από κάπου επίσημα; Μπορεί το 2011 να έχουν διαφορετική άποψη για την αξία της δραχμής ή για τον τρόπο αναπροσαρμογής παλιότερων εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προκύπτει από κάπου επίσημα; Μπορεί το 2011 να έχουν διαφορετική άποψη για την αξία της δραχμής ή για τον τρόπο αναπροσαρμογής παλιότερων εισφορών.

 

 

Δεν περίμενα να κάνεις τέτοια ερώτηση! Ασφαλώς και προκύπτει επίσημα. Για πληροφορίες και λεπτομέρειες επί των συγκεκριμένων διατάξεων απευθύνσου σε ΔΟΥ. Η ισοτιμία της (παλαιάς) δραχμής με το (σημερινό) ευρώ, είναι 340,75€ και έτσι θα μείνει για πάντα. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με όλα τα άλλα ευρωπαϊκά νομίσματα που αντικαταστάθηκαν από το Ευρώ. Είναι άλλο θέμα αν και όταν πάμε σε νέα δραχμή ποιά θα είναι η ισοτιμία αν υπάρχει και το σημερινό ευρώ παράλληλα. Αυτή θα είναι νέα δραχμή όμως.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, λίγο αφελής η ερώτηση από μέρους μου, αν και υποψιαζόμουν την απάντηση, αλλά το σύστημα του ΤΕΕ δεν επιτρέπει διορθώσεις για τα παλιά πρόστιμα και μιλάμε για πληρωμές πριν από 20+ χρόνια (προσωπικά οι δύο συνθήκες αυτές δε με κάνουν να αισθάνομαι ότι μπορώ να περάσω αέρα τα νούμερα χωρίς να επιβεβαιώσω με κάποιον τρόπο) - δεν είμαι και λογιστής...

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.