Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

η δήλωση και ο γεωγραφικός εντοπισμός ειναι κράχτες στην ουσία

 

αν τους ψάξουν στο τελος ολους αυτούς που δεν υπάχθηκαν τελικα στην διαδικασία του 4014 θα τους επιβάλλουν τα πρόστιμα που προβλέπει ο νόμος 30% επί της αξίας του αυθαιρέτου προστιμο ανέγερσης και 5% επί της αξίας του αυθαιρέτου πρόστιμο διατήρησης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, όσον αφορά τον συμψηφισμό προστίμων:

 

Σε κατοικία με ο.α. τρέχουν πληρωμές προστίμων βάσει Ν3843 για ημιυπαίθριο, η συγκεκριμένη κατοικία έχει και άλλη αυθαιρεσία 20 επιπλέον τ.μ.

Μπορώ στη δήλωση να βάλω τον συμψηφισμό προστίμων και για τους δύο χώρους? Δηλαδή σε ένα φύλλο καταγραφής ή δύο να βάλω τα τετραγωνικά των χώρων και μετά την πληρωμή του παραβόλου να εισάγω και τα παλαιότερα πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

θέλω να δηλωσω έννα αυθαιρετο που θα βγάλει άδεια .....επιλεγω προς εκδοση ΟΑ? Το ανακληση οικι.αδειας τι είναι? στο

Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών τι 8α βάλω? θα βγάλω αμοιβη βάζοντας τις μέρες για την πρώτη φάση μόνο? ευχαριστω..

δεν ξερει κανένας απο το πρωι προσπαθω να βγαλω γραμμη στο τεε αλλα...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στον 4014 συμπεριλάβεις και τα τμ των ΗΧ που δήλωσες με τον 3843 συν τα τμ τα επιπλέον που μπορείς να δηλώσεις τώρα, λογικά συμψηφίζονται τα πρόστιμα.

Γιατί πλήρωσες πρόστιμο για τμήμα των τετραγωνικών σου, γιατί να ξαναπληρώσεις. Με την προϋπόθεση ότι δηλώνεις ΚΑΙ τα μέτρα των ΗΧ του 3843.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις...

 

α) Εφόσον έχεις εξοφλήσει ή σκοπεύεις να εξοφλήσεις χώρους με 3843, ποιος ο λόγος να κάνεις τη διαδικασία να τα ξαναδηλώσεις στο 4014 και να τα αφαιρέσεις;

 

β) Για τα πρόστιμα διατήρησης που έχουν πληρωθεί σε δραχμές...τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

β) Για τα πρόστιμα διατήρησης που έχουν πληρωθεί σε δραχμές...τι γίνεται;

 

 

Διαιρείς με 340,75 και τα μετατρέπεις σε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

 

α) Εφόσον έχεις εξοφλήσει ή σκοπεύεις να εξοφλήσεις χώρους με 3843, ποιος ο λόγος να κάνεις τη διαδικασία να τα ξαναδηλώσεις στο 4014 και να τα αφαιρέσεις;

 

 

Μπορεί να έχεις μπει στην διαδικασία με Ν3843 αλλά να μην έχεις εξοφλήσει όλες τις δόσεις, με τον Ν4014 τα πρόστιμα είναι σημαντικά μικρότερα, για παράδειγμα αν έχεις να πληρώσεις ακόμα 1500 και έχεις ήδη δώσει 1300 και μπαίνοντας στον 4014 ξαναδηλώνεις την παράβαση και ακόμα μια, μετά τον συμψηφισμό πληρώνεις μόνο το παράβολο (για όλες τις παραβάσεις: παράβαση δηλωμένη με 3843 και επιπλέον άλλη). Δε ξέρω αν έγινα κατανοητή :|

Link to comment
Share on other sites

η δήλωση και ο γεωγραφικός εντοπισμός ειναι κράχτες στην ουσία

 

αν τους ψάξουν στο τελος ολους αυτούς που δεν υπάχθηκαν τελικα στην διαδικασία του 4014 θα τους επιβάλλουν τα πρόστιμα που προβλέπει ο νόμος 30% επί της αξίας του αυθαιρέτου προστιμο ανέγερσης και 5% επί της αξίας του αυθαιρέτου πρόστιμο διατήρησης

Για αυτό και εγώ έναν που μου δήλωσε πως δεν θα προχωρήσει τελικά, έσβησα όλα τα στοιχεία από το αρχείο του.

@Γιάννης, ακόμα πεσμένο είναι :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.