Μετάβαση στο περιεχόμενο

ρυθμιση φωταγωγου με Ν4014 που μετραει στην δομηση


Recommended Posts

Υ.Γ.Περίπτωση να τακτοποιηθούν όλοι μαζί σε μία αίτηση, με συναίνεση όλων, μάλλον θα πρέπει να την αποκλείσουμε....γιατί μη ρωτάτε...

Ευχαριστώ.

Ποιος το είπε αυτό? Για διάβασε το Η΄ μέρος των ερωταπαντήσεων, ερώτηση 8, αν και δεν είναι ακρινώς η περίπτωσή σου, αλλά ίσως βγάλεις άκρη. Πάντως σε ημερίδα ειπώθηκε ότι οι κοινόχρηστοι χώροι πάνε με μία ενιαία αίτηση...

Link to comment
Share on other sites

Τοσο οι Η/Χ οσο και τα μπαλκονια ειναι κοινοκτητοι χωροι...

Με μια μικρη επιφυλαξη για τους Η/Χ

Αλλα για συναινεση για φωταγωγο πρωτη φορα το ακουω να απαιτειτο...

Link to comment
Share on other sites

Dim 84 δεν εννοούσα ότι πρέπει να αποκλείσουμε την τακτοποίηση για όλους σε μία αίτηση από την οπτική του νόμου, αλλά από την άποψη ότι θεωρώ απίθανο σύμφωνα με τα λεγόμενα του πελάτη μου να συμφωνήσουν όλοι μαζί...

καλή χρονιά να έχουμε και υγεία σε όλους και καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος χώρος. Οι ημιυπαίθριοι και τα μπαλκόνια δεν είναι. Στην πολεοδομία του Βόρειου τομέα Αθήνας (Νέα Ιωνία), ζητούσαν συναίνεση για το κλείσιμο φωταγωγών για τη ρύθμιση με 3843/2010.

 

Χρόνια πολλά σε όλους!!!!

Στην πολεοδομία του Βόρειου τομέα Αθήνας (Νέα Ιωνία), ζητούσαν συναίνεση γι΄αυτά που καμία πολεοδομία δεν ζητούσε! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα σχετικό θέμα.

Σε Ο.Α. του 1999 δυόροφη κατοικία με υπόγειο.

Στην στάθμη του υπογείου σύμφωνα με την άδεια υπάρχει χώρος αποθήκης 3.60χ1.80.

Ο παραπάνω χώρος σύμφωνα πάντα με τα σχέδια της Ο.Α. στο ισόγειο και στον Α όροφο γίνεται φωταγωγός.

Στην πράξη ο χώρος αυτός έχει μετατραπεί εν μέρει σε ανελκυστήρα και το υπόλοιπο σε μεταλλική κλίμακα που καταλήγει στο δώμα(από την στάθμη του υπογείου).

Επίσης φυσικά στο δώμα έχει κατασκευασθεί και απόληξη με επικάλυψη από ελλενίτ.

Πως μπορεί να υπολογισθεί η παραπάνω παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τσαπώνης, εφόσον δεν έχει μετρήσει στη δόμηση πας με υπέρβαση δόμησης για το τμήμα που έγινε φρεάτιο ανελκυστήρα, και τη μεταλλική σκάλα λογικά με υπέρβαση δόμησης με τον τύπο και τους συντελεστές και αυτή. Δεν ξέρω εάν και κατά πόσο εφόσον λες ότι οδηγεί στο δώμα και όχι στους ορόφους μπορεί να θεωρηθεί 'δευτερεύουσα' και ''μη οργανικό τμήμα'' και ίσως δεν μετράει στη δόμηση και το πας με αναλυτικό αν και δε νομίζω να συμφέρει. Αλλά και πάλι υπέρβαση δόμησης δε σημαίνει κατ' ανάγκη κατά ΓΟΚ για το 4014.

 

 

Γιατί αναλυτικός; Εδώ μεγαλώνει η καθαρή επιφάνεια της ιδιοκτησίας σε βάρος κοινόχρηστου χώρου. Μάλλον με τετραγωνικά πρέπει να πάει. Το θέμα είναι με τί παράβαση τετραγωνικών;

Αναμένουμε ιδέες και εμπειρίες.

 

Ανάλογα με τη λογική που το πας.

α)Κατά ΓΟΚ έχει μετρήσει στη δόμηση, άρα δεν έχεις υπέρβαση. Έχεις όμως (υπέρβαση) κλεισμένο χώρο άρα με τύπο.

β) Η κ. Σιόγκα σε περίπτωση φωταγωγού που μέτρησε στη δόμηση λέει πως είναι παράβαση των ελαχίστων διαστάσεων του φωταγωγού (ή εν πάσει περιπτώσει αυτών της αδείας) και πάνε με αναλυτικό

 

Το α) είναι συμφερότερο και νομίζω αν τακτοποιηθεί έτσι δεν προκύπτει κανένα πρόβλημα.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Εχω 1 οικόπεδο που διαιρέθηκε στα 2. Εγιναν 2 οικοδομές η μια δίπλα στην άλλη.

Από τα σχέδια της άδειας οι οικοδομές έπρεπε να έχουν μία κοινή σκάλα η οποια θα ήταν μισό τμήμα στη μια οικοδομή, μισό τμήμα στην άλλη. Ομως επειδη αρχικα οι οικοδομες ανηκαν σε αδερφια κ ενας εκ των δυο, δεν ήθελε η σκάλα να του "τρώει" χώρο, η σκάλα κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου στο χώρο του ενος οικοπέδου χρησιμεύοντας όμως σαν σκάλα και για την άλλη οικοδομή....

Ο πελατης μου είναι αυτος που έχει τη σκάλα στο τμημα του. Η σκάλα έχει φωταγωγό ο οποίος εχει κλειστεί από όλα τα διαμερίσματα της οικοδομης του πελάτη μου. Ο γείτονας θέλει να νομιμοποιήσει τις αυθαιρεσίες του και ζητάει από τον πελάτη μου μια υπευθυνη δήλωση οτι δέχεται να παραμείνει κλειστός ο φωταγωγος του κλιμακοστασίου, ο οπόιος έχει κλειστεί από τον συνιδιοκτήτη του οικοπέδου (δηλ το γείτονα)

Σας μπέρδεψα το ξέρω :)

Τί νόημα έχει αυτη η ΥΔ εφόσον 1)ο φωταγωγός κλείστηκε κ χρησιμοποιείται από τον πελάτη μου κ όχι από το γείτονα, ?

2)Με το κλιμακοστάσιο τί κάνουμε?το τακτοποιούμε κανονικά?Ή χρει'αζεται κάποια άλλη διαδικασία εφόσον πλέον δεν είναι μισό μισό αλλά είναι εξ ολοκλήρου στο κομμάτι του πελάτη μου?

Δε χρειάζεται να αναφέρω ότι έχουν γίνει αλλαγες και στα στατικά εξαιτιας του κλιμακοστασίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.