Μετάβαση στο περιεχόμενο

N4014 σε περίπτωση ήδη δηλωμένου χώρου με Ν3843


Recommended Posts

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που προκύπτουν πολυ φθηνότερα πρόστιμα με τον Ν4014 σε σχέση με τον Ν3843.

Πως αντιμετωπίζετε αυτές τις περιπτώσεις όταν:

α) Αλλάζει όλη η δήλωση Ν3843 και μεταφέρεται στον νέο νόμο. Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται στην πολεοδομία για την ακύρωση της δήλωσης 3843 ή απλώς δεν το πληρώνει ο πελάτης και αποχαιρετά ενδεχομένως και το παράβολο;

β) Όταν συμφέρει να αλλάξει μέρος της δήλωσης 3843, π.χ. μόνο τα υπόγεια να μεταφερθούν στον 4014 και να παραμείνουν οι Η/Υ στον 3843. Σε αυτήν την περίπτωση θα χρειάζεται επαναπροσδιορισμός του αρχικού προστίμου του 3843 αφαιρώντας τα υπόγεια, σας έχει τύχει κάτι τέτοιο και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

Tους ίδιους προβληματισμούς έχω και εγώ. Λογικά αν εχει πληρωθεί μονο το παράβολο θα εντάσσεται κανονικά στη ρύθμιση του 4014 το ακίνητο αλλά το παράβολο πάει υπέρ πατρίδος. αν έχει πληρωθεί έστω και μια δόση λογικά θα γίνεται συμψηφισμός στη δόση και στο παράβολο. Αν έχει περαιωθεί θα συμψηφίζεται ολόκληρο το ποσό, χωρίς όμως να επιστρέφονται χρήματα.

Εχω πελάτη που έχει δηλώσει πατάρι σε επιχείρηση και πλήρωσε 15.000 εφάπαξ με τον 3843 και τώρα με τα ίδια χρήματα ρυθμίζει με οτν 4014 το πατάρι και έναν όροφο που έχει φτιάξει καθ' υπέρβαση αδείας, οπότε τον συμφέρει και με το παραπάνω να κάνει συμψηφισμό. Δεν αναφέρεται όμως κάπου ρητα τι γίνεται με τις περιπτώσεις του 3843 που έχουν περαιωθεί. Θεωρώ ότι εντάσσονται κανονικά και αυτές στο συμψηφισμό γιατί το άρθρο αναφέρει σε κάποιο σημείο...

''καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.''

Edited by Milakis
Link to comment
Share on other sites

αλλά το παράβολο πάει υπέρ πατρίδος. αν έχει πληρωθεί έστω και μια δόση λογικά θα γίνεται συμψηφισμός στη δόση και στο παράβολο.

 

Είναι παράλογο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν είναι έτσι, θα πάει να πληρώσει την 1η δόση ο ιδιοκτήτης ώστε να συμψηφιστεί και το παράβολο προκειμένου να το χάσει. Δεν είναι θέμα...

Τέλος πάντων όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, στο ΥΠΕΚΑ σήμερα μου είπαν ότι συμψηφίζονται και τα παράβολα μόνα τους. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν είναι έτσι, θα πάει να πληρώσει την 1η δόση ο ιδιοκτήτης ώστε να συμψηφιστεί και το παράβολο προκειμένου να το χάσει. Δεν είναι θέμα...

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Μακάρι να συμψηφίζονται κανονικά και τα παράβολα, αλλά από τη στιγμή που γράφει ότι δεν συμψηφίζονται μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε για το ποιες περιπτώσεις εννοούν.

Link to comment
Share on other sites

Απο κουβεντες και συζητησεις οντως το παραβολο παει βολτα.. Αλλα ρε παιδια, για να συζηταμε κατι τετοιο σημαινει οτι το οφελος του ιδιοκτητη θα ειναι μερικες χιλιαδες ευρω, τα 250 ή τα 350 ευρω ειναι ψιχουλα..

Link to comment
Share on other sites

Όντως μιλάμε για κάποιες χιλιάδες ευρώ όφελος. Αλλά και άλλα 250 ή 350 ευρώ όφελος ευπρόσδεκτα είναι. Δεν είναι ανάγκη να τους τα χαρίσουμε... Βέβαια εγώ το συζητάω για δικές μου περιπτώσεις. Δε θέλω να σκέφτομαι που θα πήγαινε η πίεσή μου αν την έκανα με πελάτη αυτή την κουβέντα και μου το έπαιζε "large" τη στιγμή που είχε προηγουμένως παζαρέψει στο 50ευρο την αμοιβή μου. Σκεφτείτε το κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση:

Αν ο ιδιοκτήτης έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία του 3843 και έχει πληρώσει εφάπαξ το πρόστιμο... και ξανα-αυθαιρετήσει..και ξανα-τακτοποιηθεί με 4014 γίνεται συμψηφισμός;

Link to comment
Share on other sites

όχι της ίδιας παράβασης..πλήρωσε το πρόστιμο για δημιουργία σοφίτας ενώ προβλεπόταν στέγη.. και αργότερα μετά την πληρωμή τροποποίησε και μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ το ύψος και τη δόμηση σε αυτήν..(ξεμόνταρε και ξαναμόνταρε τα μεταλλικά σκελετά).. Τώρα το πρόστιμο της υπέρβασης δόμησης και παράβασης για το ύψος του βγαίνει μικρότερο από εκείνο του Ν3843..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.