Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

και στη σελιδα που δειχνεις ειναι 7,3 λεπτα 800-1600Kwh, 7,44 για 1600-2000Kwh και 8,39 απο 2000-3000Kwh το τετραμηνο συν φπα 13%

 

εγω το ειδα και στον τελευταιο μου λογαριασμο για να το βεβαιωσω.

ακομα και αν τα εξοδα θερμανσης προστεθουν σε λογαριασμο ανω των 2000Kwh /4μηνο παλι συμφερει

 

 

η μαλλον διορθωνω για να εχουμε τα φετινα

http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC%20-%20%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7%202012.pdf

 

 

 

0 – 800 0,05625

801 – 1000 0,07850

1001 – 2000 0,08150

> 2000 0,09155

και νυχτερινου Γ1ν 0,054 ευρω ανα kwh

Edited by pankrok
Link to comment
Share on other sites

αυτές οι χρεώσεις που γράφεις δεν είναι οι τελικές, αφορούν μόνο τον πάροχο ενέργειας στην περιπτωση αυτή τη ΔΕΗ. Σε αυτές τις χρεώσεις προστίθενται οι χρεώσεις του δικτύου μεταφοράς/διανομής, των υπηρεσιών κοινής ωφέλειας και ΑΠΕ που φαίνονται στο pdf

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστο αλλα αυτες δεν ειναι χρεωσεις ανα kwh αλλα παγιες.

τις πληρωνεις ετσι και αλλιως ειτε θερμαινεις το χωρο με αεριο ειτε με πετρελαιο ειτε με ρευμα.

συνεπως δεν πρεπει να την λαμβανουμε υποψην μας στο αν συμφερει η οχι εκτος αν συζηταμε την αποκοπη απο το δικτυο ρευματοδοτησης.

μονο τα τελη ΑΠΕ (0.00197 eur/kwh) μπορεις να προσθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δες πιο προσεχτικά πώς υπολογίζεται το συνολικό κόστος ηλεκτρικής ενέργειας. Λαμβάνοντας υπόψη μόνο το κόστος που αναφέρεσαι, προκύπτει σχεδόν μισό κόστος σε σχέση με το πραγματικό.

 

 

edit] δες στο παρακάτω link, πώς υπολογίζονταν το κόστος ηλ. ρεύματος από την ΔΕΗ (με τις προηγούμενες χρεώσεις - πριν τις τελευταίες αυξήσεις)

 

http://www.michanikos.gr/topic/21288-%ce%9b%ce%ad%ce%b2%ce%b7%cf%84%ce%b1%cf%82-%ce%b9%cf%8c%ce%bd%cf%84%cf%89%ce%bd-electrode-heater/page__view__findpost__p__366131

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

σωστο αλλα αυτες δεν ειναι χρεωσεις ανα kwh αλλα παγιες.

τις πληρωνεις ετσι και αλλιως ειτε θερμαινεις το χωρο με αεριο ειτε με πετρελαιο ειτε με ρευμα.

συνεπως δεν πρεπει να την λαμβανουμε υποψην μας στο αν συμφερει η οχι εκτος αν συζηταμε την αποκοπη απο το δικτυο ρευματοδοτησης.

μονο τα τελη ΑΠΕ (0.00197 eur/kwh) μπορεις να προσθεσεις.

 

κάνεις λάθος, στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις πάγια είναι η χρέωση ισχύος που εξαρτάται από την συμφωνημένη ισχύ της παροχής. Η χρέωση ενέργειας για την χρήση δικτύου μεταφοράς και διανομής είναι ανά kWh καταναλισκόμενης ενέργειας και φυσικά προστίθενται στις ανταγωνιστικές χρεώσεις που αφορούν τον πάροχο. Διάβασε τα παρακάτω

 

Τρόπος Υπολογισμού των Χρεώσεων Χρήσης Δικτύου Διανομής για τους Πελάτες Χαμηλής Τάσης (Δίκτυο Διανομής)

Ο υπολογισμός των χρεώσεων χρήσης του Δικτύου ανά Πελάτη γίνεται με εφαρμογή του εξής μαθηματικού τύπου:

ΧΧΔ = [ΜΠΧ(€/kVA& έτος) x kVA x Ημέρες /365]+ [kWh x MMX(€/kWh)/συνφ]

όπου: ΜΠΧ(€/kVA& έτος): η Μοναδιαία Πάγια Χρέωση

kVA: η Συμφωνημένη Ισχύς Παροχής του Πελάτη, όπως προκύπτει από την συμφωνία σύνδεσης των εγκαταστάσεών του με το Δίκτυο

Ημέρες: ο αριθμός ημερών της περιόδου κατανάλωσης kWh: η καταμετρηθείσα απορρόφηση ενέργειας από το Δίκτυο από τον Πελάτη κατά την

Περίοδο κατανάλωσης MMX(€/kWh): η Μοναδιαία Μεταβλητή Χρέωση

συνφ: η μέση τιμή του συντελεστή ισχύος του Πελάτη κατά την Περίοδο κατανάλωσης. όπου συνφ = [1/(1+(Άεργα/Ενεργά)2)]1⁄2. Για τους Πελάτες για τους οποίους δεν γίνεται μέτρηση άεργου ισχύος, λαμβάνεται συνφ =1

 

Τρόπος Υπολογισμού των Χρεώσεων Χρήσης Συστήματος Μεταφοράς για τους Πελάτες Χαμηλής Τάσης (Δίκτυο Μεταφοράς)

Ο υπολογισμός των χρεώσεων χρήσης του Συστήματος Μεταφοράς ανά Πελάτη γίνεται με εφαρμογή του εξής μαθηματικού τύπου:

ΧΧΣ = [ΜΠΧ(€/kVA& έτος) x kVA x Ημέρες /365]+ [kWh x MMX(€/kWh)]

όπου: ΜΠΧ(€/kVA& έτος): η Μοναδιαία Πάγια Χρέωση

kVA: η Συμφωνημένη Ισχύς Παροχής του Πελάτη, όπως προκύπτει από την συμφωνία σύνδεσης των εγκαταστάσεών του με το Δίκτυο

Ημέρες: ο αριθμός ημερών της περιόδου κατανάλωσης kWh: η καταμετρηθείσα απορρόφηση ενέργειας από το Δίκτυο από τον Πελάτη κατά την

Περίοδο κατανάλωσης MMX(€/kWh): η Μοναδιαία Μεταβλητή Χρέωση

Link to comment
Share on other sites

οντως εχετε δικιο

παρασυρθηκα απο τους λογαριασμους μου γιατι ειμαι κατω απο τα 1600kwh και οι υπηρεσειες κοινης ωφελειας βγαινουν πολυ χαμηλα και μου φανηκε οτι οι μονοπολιακες χρεωσεις ηταν πολυ μικρες.

παρολα αυτα σε ενα καλο συστημα εξακολουθεις να κερδιζεις εναντι του αεριου αλλα οι μεγαλες κατοικιες θα εχουν πολυ μικροτερο ωφελος που ισως δεν αξιζει την επενδυση.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση ηλεκτρικού ρεύματος, σε σχέση με το Φ.Α., είναι συμφερότερη μόνο σε εγκαταστάσεις με Α.Θ.. Σε εγκαταστάσεις με χρήση ηλεκτρικών αντιστάσεων, το Φ.Α. είναι σαφώς φθηνότερο.

 

Και προφανώς μιλάμε για σημερινές τιμές. Γιατί αν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε περί νέων αυξήσεων του ηλ. ρεύματος, περί αύξησης του ΦΠΑ σε ρεύμα και αέριο, περί κρίσης στις διεθνείς τιμές πετρελαίου, άκρη δεν πρόκειται να βγει.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω τζάκι και καυστήρα πετρελαίου. Φέτος, λόγω γεωγραφικού πλάτους και δύσκολου χειμώνα έκαψα 4tn ξύλο και 1.5tn πετρέλαιο για σταθερούς 20 βαθμούς στα 50 τετραγωνικά μου. Σκέφτομαι να επενδύσω το 1.5 χιλιάρικο σε 2 κλιματιστικά για του χρόνου. Υπάρχει πουθενά κάποιος συγκριτικός πίνακας με COP κλιματιστικών, ή θα πρέπει να ψάξω μια-μια τις εταιρείες και τα μοντέλα τους; Θυμάμαι παλιότερα που έτρεχε μια επιδότηση για αντικατάσταση κλιματιστικών, πώς κάτι είχα βρει, από κρατικό φορέα. Κανείς;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Θάνο, αν λες για την αντικατάσταση κλιματιστικών, αυτό τελείωσε. Αλλά μπορείς να ασχοληθείς με το "εξοικονομώ κατ'οίκον".

Πως και δε το σκέφτεσαι για πέλετ;

 

Εγώ φέτος δούλεψα την υποδαπέδια με την αντλία θερμότητας από τον Ιανουάριο, μες το καταχείμωνο. που να το ζεστάνει κρύο σπίτι.. το έβαλα μέχρι 15 βαθμούς στους θερμοστάτες. τα αποτελέσματα είναι ενδιαφέροντα. όσοι λένε ότι για υποδαπέδια, η πιο φθηνή λύση είναι η αντλία θερμότητας έχουν δίκιο..

το γμτ με τη δικιά μου περίπτωση είναι ότι έχω βάλει ηλιακά, αλλά από όσο βλέπω βοηθούν μόνο στα ΖΝΧ και όχι στην υποδαπέδια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά κάποιος συγκριτικός πίνακας με COP κλιματιστικών, ή θα πρέπει να ψάξω μια-μια τις εταιρείες και τα μοντέλα τους;

 

Πας στην μηχανή αναζήτησης του eurovent, θέτεις τα μηχανήματα και τις παραμέτρους που σε ενδιαφέρουν και θα πάρεις πχ κάτι σαν το επισυναπτόμενο που είναι τα μηχανήματα split με τους μεγαλύτερους COP

βέβαια μετά πρέπει να δεις από τα διαγράμματα στα manuals του κάθε μηχανήματος το πραγματικό COP στις συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή σου και όχι στους 7οC που αναφέρει ο πίνακας

ac.zip

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.