Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός προστίμου Ν. 4014 με πρόστιμο περατωθείσας υπόθεσης Ν. 3843


Recommended Posts

Κανονικά πρέπει να συμψηφίζουμε πρόστιμα για την αυτή παράβαση.

Μπορούμε φυσικά να συνψηφισμό και για συναφείς αδήλωτες παραβάσεις, πχ ΑΧ υπογείου + ξεμπάζωμα ή σοφίτα + ΥΥ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στη δήλωσή του...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω περίπτωση περαιωμένου 3843 (Η/Χ) που -κακώς κατά τη γνώμη μου- δηλώθηκε όντας εκτός νομίμου περιγράμματος (υπέρβαση υψους). Μπορώ τώρα να τον ξαναδηλώσω σωστά με 4014 και να συμψηφίσω το πρόστιμο, σε συνδυασμό και με άλλες παραβάσεις?

Μήπως θεωρητικά η παλιά δήλωση δεν ισχύει και τα καταβληθέντα πάνε υπέρ πίστεως ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα συμψηφίσεις αρκεί να συμπεριλάβεις και το συγκεκριμένο χώρο στη δήλωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

 

Κατ αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι εφόσον έχει πληρωθεί εμπρόθεσμα η πρώτη δόση του 3843 και εξοφληθούν οι υπόλοιπες μέχρι 31/5 (και βλέπουμε...) η δήλωση του 3843 είναι σε ισχύ. Τότε αρκεί η ρύθμιση μονάχα του ξεμπαζώματος με 4014.

Αν δεν ισχύσουν τα παραπάνω, μπορεί να γίνει νέα δήλωση στον 4014 για όλα ΥΔ κ ξεμπάζωμα συμψηφίζοντας και το παράβολο.

 

 

Δηλαδή ή ολοκληρώνω τις δόσεις του 3843 και μετά το εντάσω στην κατηγορία 13 του 4014 ή στον 4014 με όλες τις παραβάσεις έτσι...δεν μπορώ να το εντάξω στον 4014 μόνο στην κατηγορία 13 αν δεν έχω αποπληρώσει τον 3843.

Edited by nikos sk
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.

Αυτό που θα σε οδηγήσει στη σωστή απόφαση είναι το τελικό κόστος κάθε επιλογής για τον πελάτη σου (το τι συμφέρει δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση.

Έχω περίπτωση στην οποία είχα κάνει τακτοποίηση κάποιων αυθαιρεσιών ενός ακινήτου με τον 4014. Το προκύπτον πρόστιμο είχε εξοφληθεί εφάπαξ από τον ιδιοκτήτη προ πολλού. Όμως τη δήλωση την κρατούσα εσκεμμένα σε προσωρινή υπαγωγή. Ο λόγος ήταν ότι υπήρχε ένας χώρος σοφίτας που είχε τακτοποιηθεί με τον 3843. Κρατούσα λοιπόν ανοιχτή τη δήλωση έως ότου ξεκαθαριστεί τι θα γίνει με τα περαιωμένα του 3843 και αν αυτά συμψηφίζονται. Όπως προέκυψε αυτό επιτρέπεται. Πάω λοιπόν τώρα να κάνω τον συμψηφισμό. Για την συγκεκριμένη παράβαση ο 4014 είναι 540 ευρώ "φθηνότερος" από τον 3843, οπότε για να μην πάνε χαμένα αυτά τα 540 ευρώ (σιγά μην επιστραφούν ποτέ στον ιδιοκτήτη) πάω να του τακτοποιήσω σαν πολεοδομική παράβαση και ένα στέγαστρο. Έτσι ο ιδιοκτήτης θα έχει υπόλοιπο 40 ευρώ!

Κάνω λοιπόν όλες τις αλλαγές στη δήλωση (εισαγωγή ποσού για συμψηφισμό, νέο φύλλο καταγραφής για την σοφίτα και 1 πολεοδομική παράβαση) και δοκιμάζοντας να κάνω υποβολή της δήλωσης, πριν πατήσω ΟΚ για την τελική έγκριση, μου βγάζει τα παλιά και τα νέα ποσά προστίμων. Στον υπολογισμό του νέου προστίμου δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη το συμψηφισμό. :shock:

Γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό? Μήπως είναι τυπικό και αν προχωρήσω στην υποβολή θα είναι μετά οκ? Πώς μπορώ όμως να το εμπιστευτώ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κάνε μόνο τον συμψηφισμό των ήδη καταβληθέντων.

Στη συνέχεια αφού βεβαιώθεις ότι, τον πήρε σωστά κάνε και την προσθήκη των αυθαιρεσιών.

Προσοχή ο συμψηφισμός γίνεται για μια και μοναδική φορά.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά μου Ιάσωνα είναι ότι δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ότι τον πήρε σωστά! γιατί όπως είπα δεν κάνει τον συμψηφισμό στον επανυπολογισμό του προστίμου...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει κάτι για να σου δείξει στο πρόστιμο αν κάνεις απλώς μόνο τον συμψηφισμό!!!!!

Θα δεις στα συγκεκριμένα πεδία, όταν κάνεις αποθήκευση και αποστολή ότι, "γρίζαρε" τα πεδία του συμψηφισμού κ.λπ.

Δεν υπάρχει άλλα λύση....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το κάνει! Όμως στον επανυπολογισμό του προστίμου (που ζητάει επιβεβαίωση πριν την υποβολή) δεν τον λαμβάνει υπόψη! Εκεί είναι που φοβάμαι, τι θα γίνει άμα εγκρίνω την υποβολή. Φοβάμαι μην μείνω με ένα πρόσθετο πρόστιμο στο χέρι χωρίς να ληφθεί υπόψη ο συμψηφισμός...

Edited by kg8980
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.