Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός προστίμου Ν. 4014 με πρόστιμο περατωθείσας υπόθεσης Ν. 3843


Recommended Posts

Χρειαζεται, νομιζω, να κανουμε καποια αιτηση στην πολεοδομια, οτι βγαινουμε απο τον 3843?

Εμενα για περιπτωση που ηταν σε καθεστως δόσεων με τον 3843 και το ενταξαμε στον 4014 μου ζητησαν απο την πολεοδομια, αιτηση ιδιοκτητη, το 5σελιδο της ενταξης, κατοψη του χωρου καθως και υπευθυνη δηλωση δικη μου οτι θα ανεβασω την ιδια κατοψη με αυτην που τους καταθετω στην πλατφορμα του ΤΕΕ και οτι ταυτιζονται οι χωροι (οτι δλδ τον ιδιο χωρο που ειχα ενταξει στον πρωτο νομο , τον εντάσσω στον 4014)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα για περιπτωση που ηταν σε καθεστως δόσεων με τον 3843 και το ενταξαμε στον 4014 μου ζητησαν απο την πολεοδομια, αιτηση ιδιοκτητη ΚΑΛΩΣ, το 5σελιδο της ενταξης, ΚΑΛΩΣ κατοψη του χωρου καθως και υπευθυνη δηλωση δικη μου οτι θα ανεβασω την ιδια κατοψη με αυτην που τους καταθετω στην πλατφορμα του ΤΕΕ και οτι ταυτιζονται οι χωροι (οτι δλδ τον ιδιο χωρο που ειχα ενταξει στον πρωτο νομο , τον εντάσσω στον 4014)

 

Ζήτα τους να σου δώσουν το νόμο που αναφέρει αυτή την υποχρέωση.

Αν σου δώσουν κάτι, να μου τρυπήσεις τη ....μύτη!!!!

 

Πρωτοκόλλησε την αίτηση απένταξης του του ιδιοκτήτη, από τον 3843 λόγω ένταξης στον 4014, με συνημμένο το 5σέλιδο pdf που να φαίνεται η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή και ......χαιρέτα τους τον πλάτανο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα γιατι όλη αυτη η διαδικασία ενω πριν μερικους μηνες που ειχα ρωτησει τι χρειαζεται μου ειχατε απαντησει αιτηση και το 5σελιδο και μου απαντησαν οτι απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα, αυτη ειναι η διαδικασια πλεον , κοιτανε λενε να ειναι καλυμμενοι (απο τι δεν καταλαβα).Επειδη ειναι περιεργοι στην συγκεκριμενη πολεοδομια, και εγω νεα, με ψαρωσαν και τα πηγα..

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχουμε τρελαθεί τελείως!

Η αίτηση της "απένταξης" δεν προβλέπεται από πουθενά, και δεν είναι καν υποχρεωτική.

Κατά συνέπεια δεν έχει και "απαιτούμενα δικαιολογητικά".

Είναι μια απλή αίτηση που πρωτοκολλείται κανονικά όπως κάθε αίτηση, ΧΩΡΙΣ "πληρότητα".

Και ο μόνος λόγος που πρέπει να τις κάνουμε είναι για το συμφέρον του πελάτη μας (και όχι το δικό μας)

για να μην τους προωθήσουν για υπολογισμό προστίμου όταν περάσει κάποιο διάστημα και δεν έχουν περαιωθεί.

Δηλαδή αν εγώ ήμουν τρελός και ήθελα την "απένταξη" χωρίς υπαγωγή στον 4014, δεν θα μου την έπαιρναν καθόλου την αίτηση;

Έλεος! Κάθε πολεοδομία και κάθε υπάλληλος από ένα ανεξάρτητο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε τρελαθεί τελείως!

Η αίτηση της "απένταξης" δεν προβλέπεται από πουθενά, και δεν είναι καν υποχρεωτική.

Κατά συνέπεια δεν έχει και "απαιτούμενα δικαιολογητικά".

Είναι μια απλή αίτηση που πρωτοκολλείται κανονικά όπως κάθε αίτηση, ΧΩΡΙΣ "πληρότητα".

Και ο μόνος λόγος που πρέπει να τις κάνουμε είναι για το συμφέρον του πελάτη μας (και όχι το δικό μας)

για να μην τους προωθήσουν για υπολογισμό προστίμου όταν περάσει κάποιο διάστημα και δεν έχουν περαιωθεί.

Δηλαδή αν εγώ ήμουν τρελός και ήθελα την "απένταξη" χωρίς υπαγωγή στον 4014, δεν θα μου την έπαιρναν καθόλου την αίτηση;

Έλεος! Κάθε πολεοδομία και κάθε υπάλληλος από ένα ανεξάρτητο κράτος.

Εχεις δικιο,αλλα με ψαρωσαν, ειπαν αυτα χρειαζονται, δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα, η πολεοδομια εχει διαδικασιες(!!!), μου εδωσαν και Α4 που ελεγε διαδικασια επαντεξης απο Ν.3843 (ενω εγω ειχα παει με μια απλη αίτηση) και δυστυχως τους πηγα οτι ζητησαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη αντιμετώπιση "χωρίς φόβο και πάθος" την επόμενη φορά, διότι για όλα υπάρχει πάντα μια επόμενη φορά.

Και μην ξεχνάς "...το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού....".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.