Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός παταριού και σοφίτας για χρήση στον 4014


Recommended Posts

Έκανα ξεχωριστό τόπικ γιατί τελικά από όλα όσα έχω διαβάσει και στο ΓΟΚ και εδώ και μετά από ατελείωτες κουβέντες στο ΤΕΕ.... σαφής ορισμός ΔΕΝ μου προέκυψε...

 

Λοιπόν τι λέτε?

 

Κατά τη γνώμη σας :

 

1. Ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να πληρούν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ οι χώροι ώστε να χαρακτηρίζονται ως πατάρια ???

 

2. Ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να πληρούν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ οι χώροι ώστε να χαρακτηρίζονται ως σοφίτες ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πωε δεν οδηγεί πουθενά η θεωρητική κουβέντα στο τι εννοεί ο καθένας τι είναι πατάρι και τι σοφίτα.Παίρνουμε δεδομένα αυτά που μας παρέχουν για τα συγκεκριμένα και για την περίπτωση του 4014 που μπορεί να διαφέρουν κατά πολύ από την καθαρά πολεοδομική ερμηνεία του παταριού και της σοφίτας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με καλύπτει η ερμηνεία του ορόφου που έδωσε συνάδελφος στο άλλο τοπικ και απο την οποία προκύπτει πως όταν δεν υπάρχει πλάκα οροφής τότε δεν είναι οροφος και επομένως είναι σοφίτα(εφόσον δεν υπάρχει ορισμός της σοφίτας και αν δεν είναι όροφος τι άλλο μπορεί να είναι) και πάει με 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πωε δεν οδηγεί πουθενά η θεωρητική κουβέντα στο τι εννοεί ο καθένας τι είναι πατάρι και τι σοφίτα.Παίρνουμε δεδομένα αυτά που μας παρέχουν για τα συγκεκριμένα και για την περίπτωση του 4014 που μπορεί να διαφέρουν κατά πολύ από την καθαρά πολεοδομική ερμηνεία του παταριού και της σοφίτας.

 

Κατά κανένα τρόπο δεν το συζητώ θεωρητικά.

Το πρακτικό θέμα με ενδιαφέρει!!

Έχω περιπτώσεις που πραγματικά δεν έχω καταλήξει πως θα τις δηλώσω.

Εννοείται βέβαια ότι συμφέρει να τις δηλώσω ως πατάρια και σοφίτες και θα μπορούσα να επικαλεστώ διάφορους λόγους για να το δικαιολογήσω, αλλά αν αυτοί δεν είναι αρκετοί και αργότερα προκύψει διπλασιασμός του προστίμου για τα συγκεκριμένα δεν θέλω να με κυνηγάνε...

 

Όπως θα είδες και στον τίτλο του τόπικ μίλησα για ορισμούς προκειμένου να κάνω χρήση στον 4014.

 

Προσωπικά με καλύπτει η ερμηνεία του ορόφου που έδωσε συνάδελφος στο άλλο τοπικ και απο την οποία προκύπτει πως όταν δεν υπάρχει πλάκα οροφής τότε δεν είναι οροφος και επομένως είναι σοφίτα(εφόσον δεν υπάρχει ορισμός της σοφίτας και αν δεν είναι όροφος τι άλλο μπορεί να είναι) και πάει με 0,5.

 

Αν πρόσεχες περισσότερο τη διατύπωση θα έβλεπες ότι αναφέρεται σε "...πατάρια που δεν αποτελούν πολεοδομικά όροφο ΚΑΙ σοφίτες"

και ΟΧΙ ".....σε πατάρια ΚΑΙ σοφίτες που δεν αποτελούν πολεοδομικά όροφο" .

 

Η διατύπωση κάνει τη διαφορά γι αυτό και προσωπικά δε με καλύπτει....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχεις μπερδέψει, τι ρωτάς;

Τα χαρακτηριστικά για να είναι κάτι σοφίτα και τα χαρακτηριστικά για να είναι κάτι πατάρι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχεις μπερδέψει, τι ρωτάς;

Τα χαρακτηριστικά για να είναι κάτι σοφίτα και τα χαρακτηριστικά για να είναι κάτι πατάρι;

 

Ακριβώς....και το ρωτάω γιατί ούτε στο ΓΟΚ υπάρχουν, αλλά ούτε και σε όλο το "πακέτο" του 4014 (συμπεριλαμβανομένων εγκυκλίων - ερωταπαντήσεων - κλ.π.) έχει διευκρινιστεί ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ προϋποθέσεις - χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ο χώρος προκειμένου να τον εντάξουμε στις δυο αυτές κατηγορίες.

 

Και όσο ΔΕΝ υπάρχουν τέτοιου είδους διευκρινίσεις, ΤΟΣΟ θα "μπάζει" η δήλωση για κάποιους χώρους που θα δηλώνονται ως τέτοιοι...

 

....και μια διαφορετική εκ των υστέρων θεώρηση του "τι σημαίνει πατάρι ή σοφίτα" προκαλεί στο χαλαρό διπλασιασμό του προστίμου πράγμα που δε μπορεί να μας αφήνει αδιάφορους.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα..Και εγώ χρειάζομαι διευκρίνηση στο το θεωρείται σοφίτα και τι πατάρι..άν και σε ορισμένες περιπτώσεις νομίζω ότι τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα...

Π.Χ. Έχω μία μεζονέτα όπου στην τομή φαίνεται ένας μικρός χώρος μεταξύ της πλάκας οροφής β ορόφου και της στέγης..Αυτό το θεωρώ σοφίτα.

Έχω όμως και κάτι που με μπερδεύει και χρειάζομαι τις γνώμες σας..Ισόγεια κατοικία 60τ.μ. εκτός σχεδίου που τακτοποιήθηκε με νόμο Τρίτση αλλά πριν από 5 χρόνια φτιάξαν από πάνω μία σοφίτα 60τ.μ. Και το λέω σοφίτα γιατί έτσι την ονομάζουν οι ιδιοκτήτες...Ο χώρος αυτός των 60τ.μ. βρίσκεται κάτω από τη στέγη...Τι λέτε λοιπόν εσείς? Θεωρείται ή όχι σοφίτα αυτή η περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος ξεκινάει από τα 50 εκατοστά και φτάνει τα 3 μέτρα χονδρικά.

Ενώνεται με εσωτεική σκάλα με το ισόγειο και ως χρήση είναι χωρισμένο σε υπνοδωμάτια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.