Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός παταριού και σοφίτας για χρήση στον 4014


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά, το έχω ξαναγράψει ότι, αυτά ..."δεν τα βλέπω" κατά την αυτοψία!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το έχω ξαναγράψει ότι, αυτά ..."δεν τα βλέπω" κατά την αυτοψία!

Και γω το ίδιο παθαίνω. Έχω πάθει ψύξη από το Α/C και δε μπορώ να κοιτάξω ψηλά... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εκείνη την ώρα πίνω τον καφέ που με κερνάνε..... και στραβοκοιτάζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε καταστημα 100μ2μ ελευθερου υψους 6μ, εχει δημιουργηθει παταρι 50μ2, ελευθερου υψους 3μ. (προσβασιμο με εσωτερικη μεταλλικη σκαλα)

Κατα τη γνωμη σας παιρνει το 0,5 ή μπορει να ισχυριστει καποιος οτι εχει υψος κανονικου οροφου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι ΔΕΝ ειναι παταρι?

Ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να μπορει να χαρακτηριστει ενας χωρος ως παταρι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη αν ψάχνεις "νομοθετική κάλυψη", ούτε εσύ, ούτε ουδείς άλλος!!!!

Δες εδώ μήπως και ...ξεαγχωθείς: http://www.michanikos.gr/topic/25667-%CE%9F%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AF%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-4014/

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα, έχω τακτοποιήσει με 4014 σοφίτα 80τ.μ. και το ονόμασα σοφίτα γιατί είναι εξολοκλήρου ξύλινη κατασκευή κάτω από τη στέγη με ψηλότερο σημείο στο κέντρο της 2,20 και χαμηλότερο δεξιά και αριστερά 0,90μ. Συμφωνα με Λεμπεση και νομοθετη αυτο το πράγμα ήταν σοφίτα.

Οι ιδιοκτήτες μπήκαν σε δόσεις με ένα συνολικό πρόστιμο 6000 ευρώ. Διαβάζοντας τον 4178 βλέπω ότι για τον ορισμό της σοφίτας μας παραπέμπει στον ΝΟΚ. Εγώ δεν πληρώ την προυπόθεση του ΝΟΚ περί 1/2 εμβαδού της υποκέιμενης κάτοψης. Είναι δυνατόν να πρέπει να καταργήσω το συντελεστή 0,5 και να ενημερώσω τους πελάτες ότι το πρόστιμο τους θα διπλασιαστεί??Επειδή θυμηθηκαν μετα απο 2 χρονια να αλλαξουν τον ορισμο της σοφιτας?  Πρέπει να το περάσω στον καινουριο νομο και αυτο με το συντελεστη τωρα με εχει μπλοκαρει. Πώς αντιμετωπισατε εσεις με τις σοφιτες αυτο το γεγονος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε απασχολει το 50%. Διαβασε τον ορισμο της σοφιτας στο ΝΟΚ αρθρο 2-81. Γενικως τηρουμε σταση αναμονης για τους χωρους που δηλωθηκαν ως ΒΧ και τωρα πρεπει να μεταφερθουν ως ΚΧ. Ψαξε και εδω http://www.michanikos.gr/topic/35846-Α18-Χώροι-με-μειωτικό-συντελεστή-Υπόγεια-σοφίτε/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.