Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός παταριού και σοφίτας για χρήση στον 4014


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και γω με οσα εχω διαβασει στο διαδίκτυο και εχω καταλαβει, κατι τετοιο πρέπει να ειναι. Μπορει καποιος να μου δωσει μια ενδεικτικη τιμή τακτοποιησης μαζι με τα του μηχανικου? Γιατι παρασκευη θα μπορεσω να μιλησω με μηχανικο και μεχρι τοτε θα με φαει η σκέψη στο αν μπορω να το τακτοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε "σοφίτα" που δημιουργήθηκε με υπέρβαση ύψους κατα 1,5μ κατω απο τη στέγη και με μέγιστο ύψος 3,00μ. (στην κορυφογραμμή της στέγης) μπορώ να στηριχτώ στον ορισμό περί μεσου ύψους κατω των 2,40μ. και να το παω ως σοφίτα- βοηθητικό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι συγχεεται τον ορο σοφιτα με το ελυθερο υψος 2.40 μ. Ο νομοθετης καθορισε οτι χωροι οι οποιοι ειναι κατασκευασμενοι απο ξυλινο σκελετο και που μπορει στα πλαγια να εχουν και τοιχακι με το οποιο εχει αυξηθει το ελευθερο υψος τους ,ανεξαρτητα απο την χρηση τους παιρνουν μειωτικο συντελεστη 0,50 . Αυτα περι ελευθερου υψους τα εχει αναφερει μονο η Λεμεση η οποια δεν ειναι ο νομοθετης.

Δικη μου γνωμη εννοειται οτι για τον υπολογισμο προστιμου θα παρει το 0,50 αλλα στο διαγραμμα καλυψης και στην τεχνικη εκθεση αν η χρηση του χωρου αυτου ειναι κατοικια θα γινει αναφορα για την πραγματικη χρηση του χωρου

Link to comment
Share on other sites

pontifika η ερώτηση μου είναι φυσικά για το συντελεστή 0,50. Η γνώμη μου είναι οτι δεν είναι σοφίτα μια κατοικία που δημιουργείται κάτω απο τη στέγη με υπέρβαση του ύψους. όταν όμως διαβάζω διευκρύνιση που αναφέρει αποκλειστικα το μέσο ύψος, και μάλιστα "με οποιαδήποτε χρήση" να χαρακτηρίζεται σοφίτα και βοηθητικός χώρος, τότε γιατί να μην το χαρακτηρίσω κι εγώ σοφίτα και να έχει ο πελάτης μισό πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου δωσει μια ενδεικτικη τιμή τακτοποιησης μαζι με τα του μηχανικου? Γιατι παρασκευη θα μπορεσω να μιλησω με μηχανικο και μεχρι τοτε θα με φαει η σκέψη στο αν μπορω να το τακτοποιησω.

1900€

Ευχαριστω, περιμενα να ακουσω κανα 5000, αλλα αν ειναι γυρω στο 2000αρο καλα ειμαστε...

Μια στιγμή γιατί θα παρεξηγηθείτε!

corsakia, €1900 περίπου είναι μαζί με το ΦΠΑ η νόμιμη αμοιβή ενός μηχανικού για τη ρύθμιση. Απο αυτά μπορεί να διαπραγματευτεί να πληρωθεί λιγότερα ή και περισσότερα.

Το πρόστιμο της ρύθμισης του χώρου είναι τελείως ανεξάρτητο από την παραπάνω αμοιβή και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Με επιφύλαξη σε προετοιμάζω με μία εκτίμηση 5-6% * Τιμή ζώνης της περιοχής σου για κάθε αυθαίρετο μ2...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε "σοφίτα" που δημιουργήθηκε με υπέρβαση ύψους κατα 1,5μ κατω απο τη στέγη και με μέγιστο ύψος 3,00μ. (στην κορυφογραμμή της στέγης) μπορώ να στηριχτώ στον ορισμό περί μεσου ύψους κατω των 2,40μ. και να το παω ως σοφίτα- βοηθητικό χώρο?

Γιατι συγχεεται τον ορο σοφιτα με το ελυθερο υψος 2.40 μ. Ο νομοθετης καθορισε οτι χωροι οι οποιοι ειναι κατασκευασμενοι απο ξυλινο σκελετο και που μπορει στα πλαγια να εχουν και τοιχακι με το οποιο εχει αυξηθει το ελευθερο υψος τους ,ανεξαρτητα απο την χρηση τους παιρνουν μειωτικο συντελεστη 0,50 . Αυτα περι ελευθερου υψους τα εχει αναφερει μονο η Λεμεση η οποια δεν ειναι ο νομοθετης.

Δικη μου γνωμη εννοειται οτι για τον υπολογισμο προστιμου θα παρει το 0,50 αλλα στο διαγραμμα καλυψης και στην τεχνικη εκθεση αν η χρηση του χωρου αυτου ειναι κατοικια θα γινει αναφορα για την πραγματικη χρηση του χωρου

 

pontifikas και εγώ είχα κληθεί να ρυθμίσω χώρο που φαίνεται σοφίτα στα σχέδια. Όταν διαπίστωσα όμως ότι έχει Ημιν = 2,60 και Ημαχ = 3,80 φάγανε άκυρο...

Η χρήση του μειωτικού συντ ΒΧ για πατάρια, σοφίτες και υπόγεια που έχουν ΚΧ, δεν πρέπει να βασίζεται σε "ταμπέλες". Δίνεται αυτή η επιλογή γιατί οι χώροι αυτοί είναι κατά βάση δυσλειτουργικοί (χαμηλό ύψος και ίσως εξαρτημένη πρόσβαση από άλλον ΚΧ για τα πατάρια, σοφίτες - περιορισμός σε φωτισμό αερισμό για τα υπόγεια). Είναι στην υποκειμενική ματιά του ρυθμιστή μηχανικού ο οποίος όμως πρέπει να κρατήσει την αντικειμενικότητά του. Η πρόταση Λεμπέση, εννοείται ότι δεν είναι ούτε νομοθέτημα, ούτε επίσημη οδηγία, προσπαθεί να οριοθετήσει λίγο τη ματιά μας...

m_kx κοινώς, μέτρα και το Ημιν του χώρου και έλεγξε με το 2,40. Και 2,50 να βγει δε σου λέω μην το δηλώσεις σοφίτα. Το βασικό είναι να μπεις στη ματιά του κάθε μηχανικού που πρόκειται να επισκεφθεί το χώρο και να δεις ότι θα συμφωνήσουν μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

m_kx

όταν έχεις 1,50 μ τοιχάκι στα άκρα και 3 στη μέση ε, αυτό είναι όροφος κανονικός.

 

corsakias

Αν πάρεις 1.900 με το φπα μέσα να με τρυπήσεις τη μύτη. Πού παίζουν ρε παιδιά τέτοιες αμοιβές πού τις δίνουν για μια σοφίτα?

Δεν μας είπες όμως στις άκρες πόσο ύψος έχει το τοιχάκι. Έτσι πως το δείχνεις πάντως εγώ ως Β.Χ. θα το έβαζα. Το ότι έχει πρόσβαση από τη βεράντα ή εξώστη, από έξω δηλαδή από το ίδιο όροφο και όχι από εσωτερική επικοινωνία με τον υποκείμενο όροφο δε μου κάνει καμιά διαφορά. και αν ο ιδιοκτήτης έχει ως κύρια και μοναδική κατοικία αυτή του υποκείμενου ορόφου και έχει και τη λεγόμενη σοφίτα και στο Ε9 δηλώνει π.χ. τον κάτω όροφο 70 τ.μ. και στην ίδια σειρά έχει ως βοηθητικό τη σοφίτα, άμα λάχει δηλώνεις τη σοφίτα ως κύρια και μοναδική κατοικία, συ θα κρίνεις από το όλο σκηνικό.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.