Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο


Liselef

Recommended Posts

Μα και για θέμα διαρροής, δεν προβλέπεται εγκατάσταση ανίχνευσης διαρροής? Λογικά θα έπρεπε να απαιτείται. Επίσης, αν εξασφαλιστεί φυσικός αερισμός του συγκεκριμένου χώρου φαντάζομαι πως είναι καλύτερο, αν όχι απαραίτητο επίσης.

 

 

για αρχή πρέπει να διαβάσεις το ΦΕΚ (υπάρχει στο σιτε του φυσικού αερίου)

 

τώρα για την ανίχνευση διαρροής και τα σχετικά εξαρτάται την ισχύ της συσκευής και τον χώρο τοποθέτησης. π.χ. επίτοιχος λέβητας σε εξώστη δεν θέλει ανίχνευση διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mollieros

Καλώς ήρθες στο forum.

Σε παρακαλώ μη γράφεις με greeklish.

Διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την παρατηρηση φιλε.δεν το ηξερα.ελιπζω να ανταλαξουμε αποψης και εμπειριες με ολους για το φυσικο αεριο

Link to comment
Share on other sites

Αερισμός επιβάλλεται από τη νομοθεσία. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται και τεχνητός ή μόνο φυσικός.

 

Αυτά από έναν Πολιτικό Μηχανικό και από προσωπική εμπειρία.

Κάποιος Μηχανολόγος να μας λύσει τις απορίες;

 

Έχω βάλει εγώ στο γραφείο μου. Λοιπόν, για να μην λέμε πράγματα στον αέρα :

 

α) Σωστή η παρατήρηση περί ελαφρότητας Φ.Α. - όπως επίσης και του ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΕΠΙΤΟΙΧΙΟΥ λέβητα που έχω εγώ (βλέπει προς την πλευρά του ακάλυπτου) και όχι, δεν σου επιβάλλει κανείς να τον τοποθετήσεις στο υπόγειο.

β) Για εσωτερικούς χώρους προβλέπεται ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ανιχνευτής αερίου (μία μικρή συσκευή με LED λειτουργίας που δίνει εντολή στον λέβητα να διακόψει λειτουργία - όχι στην ηλεκτροβάνα - σε περίπτωση διαρροής).

γ) Αν η εγκατάσταση (σωληνώσεις) κρυφτεί πίσω από γυψοσανίδα χρειάζονται περσίδες αερισμού ανά 2,0 μ. περίπου (τουλάχιστον αυτό επέβαλλαν σε εμάς).

δ) Αν ο μετρητής δεν έχει μπει σε κοινόχρηστο χώρο (υπόγειο ή συνήθως στον ακάλυπτο σε υφιστάμενες κατασκευές) και βρίσκεται στο εσωτερικό του χώρου (όπως στη δική μου περίπτωση), επιβάλλεται μέσω μπουριού (Φ100 σε μένα) να έχει μία δυνατότητα εκτόνωσης λόγω διαρροής, προς τα έξω.

ε) ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, είναι απ' ό,τι κατάλαβα, στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε ελεκτή τα όσα ζητήσει.

στ) Τίθενται διάφορα ερωτήματα, σε ό,τι αφορά min αποστάσεις του μπουριού του επιτοίχιου λέβητα, τα οποία και υπάρχουν σε κάποιο ΦΕΚ (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο). Χρειάζεται λίγη προσοχή εκεί.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

α)φίλε μου σε οτι αφορα την καμιναδα(μπουρι εαν καταλαβα καλα) υπάρχει πινακάκη στον κανονισμο (φεκ 963) που λεει τις αποστασεις που πρεπει να απεχει το στομίο της καμινάδας του λέβητα.

β)ο μετρητής σε καινουριες οικοδομες τοποθετητε στο ισογειο μαζι με όλα τα αλλα δικτυα κοινης οφελείας.σε παλίες οικοδομες οταν πρόκειτε για ατομικη θερμανση ο μετρητης μπορεί στο εμπρος μπαλκονι η στη ταρατσα αναλογος την περιπτωση.

γ)τωρα εαν τοποθετησεις λέβητα σε εσωτερικό χωρο με ομοκεντρη καμιναδα προβλεπεται μονιμο ανοιγμα αερισμου.

δ)τεχνιτος αερισμος προβλεπεται μονο οταν δεν υπαρχει μονιμο ανοιγμα ή δεν ειναι εφικτο να γίνει.για τον υπολογισμο υπαρχει τυπολογιο μεσα στον κανονισμο.

Link to comment
Share on other sites

α)φίλε μου σε οτι αφορα την καμιναδα(μπουρι εαν καταλαβα καλα) υπάρχει πινακάκη στον κανονισμο (φεκ 963) που λεει τις αποστασεις που πρεπει να απεχει το στομίο της καμινάδας του λέβητα..

 

Το ανέφερα ήδη στο τέλος του προηγούμενου post μου για τις min αποστάσεις (ναι, το ΦΕΚ είναι το 963/κάτι - α' ή β' - )

 

β)σε παλίες οικοδομες οταν πρόκειτε για ατομικη θερμανση ο μετρητης μπορεί στο εμπρος μπαλκονι η στη ταρατσα αναλογος την περιπτωση...

 

Τον έχω μέσα στο γραφείο, να στείλω φωτογραφία ... ; (υφιστάμενη οικοδομή, ο χώρος αγοράστηκε και έγινε αλλαγή χρήσης)

 

δ)τεχνιτος αερισμος προβλεπεται μονο οταν δεν υπαρχει μονιμο ανοιγμα ή δεν ειναι εφικτο να γίνει.για τον υπολογισμο υπαρχει τυπολογιο μεσα στον κανονισμο.

 

Εγώ μίλησα για την περίπτωση του μετρητή που είναι "κλεισμένος" μέσα σε διαμορφωμένο ντουλάπι από γυψοσανίδα (πάντα εντός του χώρου). Με υποχρέωσαν να ανοίξω τρύπα και να βάλω είτε σωλήνα, είτε μπουρί τύπου απορροφητήρα κουζίνας (Φ100) ο οποίος να απολήγει σε εξωτερικό χώρο (στην περίπτωση μου, κύρια όψη με προστατευτική πλαστική γρίλια μπροστά).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα το φεκ εαν θυμαμαι καλα ειναι το 963 τευχος α 15-07-2003.ειναι αρχειο pdf. οσο αφορα για το μετρητή σου,στην Θεσσαλονικη στην Ε.Π.Α. Νεαπολεως (Κων.Καραμανλη 43 εαν θυμαμαι καλα) ο μετρητής ειναι μεν σε εξωτερικο χωρο και το εχουν καλυψει με γυψοσανιδα αλλα επανω στην κορυφη εχει μια ορθογωνια περσιδα περιπου 10*20cm.η πορτα απο το κουτη του μετρητη φυσικα δεν εχει καλυφθει με γυψοσανιδα και εχει επισης ενα ανοιγμα στα πλαγια στην βανα που βιρσκεται επανω απο τον μετρητη.οταν ξανα περασω απο εκει θα το βγαλω φωτογραφια εαω θες να στο στηλω.ανοιγμα βαζει ετσι ωτσε σε περιπτωση διαρροης να μπορει να φυγει το αεριο στο εξωτερικο περιβαλον.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα το φεκ εαν θυμαμαι καλα ειναι το 963 τευχος α 15-07-2003.ειναι αρχειο pdf. οσο αφορα για το μετρητή σου,στην Θεσσαλονικη στην Ε.Π.Α. Νεαπολεως (Κων.Καραμανλη 43 εαν θυμαμαι καλα) ο μετρητής ειναι μεν σε εξωτερικο χωρο και το εχουν καλυψει με γυψοσανιδα αλλα επανω στην κορυφη εχει μια ορθογωνια περσιδα περιπου 10*20cm.η πορτα απο το κουτη του μετρητη φυσικα δεν εχει καλυφθει με γυψοσανιδα και εχει επισης ενα ανοιγμα στα πλαγια στην βανα που βιρσκεται επανω απο τον μετρητη.οταν ξανα περασω απο εκει θα το βγαλω φωτογραφια εαω θες να στο στηλω.ανοιγμα βαζει ετσι ωτσε σε περιπτωση διαρροης να μπορει να φυγει το αεριο στο εξωτερικο περιβαλον.

 

Εγώ έκανα λόγο για μετρητή σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο που έχω αυτή τη στιγμή. Το κουτί είναι ΟΛΟ καλυμένο με γυψοσανίδα (πόρτα και λοιπά μέλη) ΧΩΡΙΣ περσίδες. Απλά, είναι κοντά στην εξωτερική πόρτα (το γραφείο είναι ισόγειο και βλέπει στο δρόμο) και έτσι, έχει ανοιχτεί μία οπή Φ100 όπου στην όψη φράσσεται με πλαστική περσίδα (μιλάω πάντα για Αθήνα).

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα, μου φενεται κουφο που σου εβαλαν τον μετρητη σε εσωτερικο χωρο.δεν ξερω αμα κατι τετοιο προβλεπεται απο τον κανονισμο.παντος σε καθε περιτπωση θα πρεπει να εχεις μονιμο ανοιγμα αεριοσμου.π.χ. ο κανονισμος λεει οτι οταν εχεις συσκευη κουζινας πανω απο 11kw πρεπει να εχεις μονιμο ανοιγμα τουλαχιστο 150cm2.α, και κατι αλλο δες στον κανονισμο παραγρφο 1.17(δευτερη σελιδα εαν θυμαμαι καλα)και θα καταλαβεις πολλα πραματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.