Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο


Liselef

Recommended Posts

φιλε καλησπερα, μου φενεται κουφο που σου εβαλαν τον μετρητη σε εσωτερικο χωρο.δεν ξερω αμα κατι τετοιο προβλεπεται απο τον κανονισμο.παντος σε καθε περιτπωση θα πρεπει να εχεις μονιμο ανοιγμα αεριοσμου.π.χ. ο κανονισμος λεει οτι οταν εχεις συσκευη κουζινας πανω απο 11kw πρεπει να εχεις μονιμο ανοιγμα τουλαχιστο 150cm2.α, και κατι αλλο δες στον κανονισμο παραγρφο 1.17(δευτερη σελιδα εαν θυμαμαι καλα)και θα καταλαβεις πολλα πραματα

 

IMG_0328resized.jpg

 

IMG_0329resized.jpg

 

Οπότε το 1ο ερώτημα απαντήθηκε... Πάμε στο 2ο : επειδή ο χώρος δεν είναι μονο γραφείο (έχει δηλαδή και μια κουζίνα στην οποία υπάρχει και μια συσκευή με 3 εστίες γκας, 1 ηλεκτρική και 1 ηλ. φούρνο - η οποία δεν υπερβαίνει τα 11kw / απ' ό,τι γράφει το χαρτί της αυτοψίας του ελεγκτή του Φυσικού Αερίου), πιθανολογώ ότι για να τα υπερβεί κανείς αυτά, προφανώς θα πρέπει να ΄χει ανοίξει μαγειρειό, καθ' ότι με 3 εστίες γκας υπερκαλύπτονται οι οικιακές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε μου αυτο το πραμα πρωτη φορα το βλεπω!σε εμας εδω πανω ο μετρητης τοποθετητε εκτος του μαγαζιου εφοσον ειναι εφικτο.εαν δεν ειναι εφικτο πολυ απλα δεν περνεις αεριο.σωστα πιθανολογης δεν νομιζω να βρεις οικιακη κουζινα με 4ματια αεριου και φουρνο πανω απο 11kw.το πολυ μερχι 8-9kw να ειναι.απο εκει και περα ειναι θεμα της εκατσοτε ΕΠΑ και του καθε ελγκτη για το πως εφαρμοζει τον κανονισμο.εαν εχεις τον κανονισμο διαβσε οπως σου ειπα δευτερυ σελιδα 1.17 ή 1.1.17 και θα βγαλεισ πολλα συμπεραματα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο το πραμα πρωτη φορα το βλεπω!σε εμας εδω πανω ο μετρητης τοποθετητε εκτος του μαγαζιου εφοσον ειναι εφικτο.εαν δεν ειναι εφικτο πολυ απλα δεν περνεις αεριο.σωστα πιθανολογης δεν νομιζω να βρεις οικιακη κουζινα με 4ματια αεριου και φουρνο πανω απο 11kw.το πολυ μερχι 8-9kw να ειναι.απο εκει και περα ειναι θεμα της εκατσοτε ΕΠΑ και του καθε ελγκτη για το πως εφαρμοζει τον κανονισμο.εαν εχεις τον κανονισμο διαβσε οπως σου ειπα δευτερυ σελιδα 1.17 ή 1.1.17 και θα βγαλεισ πολλα συμπεραματα

 

"....(Post Kυριακής, 6.04.08 - 18.14μμ) ε) ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, είναι απ' ό,τι κατάλαβα, στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε ελεκτή τα όσα ζητήσει.

..."

 

Το ανέφερα σε προηγούμενο post αυτό !

Link to comment
Share on other sites

οποτε οπως καταλαβενεις εξαρτατε με ποιον μηχανικο-ελεκτη εχεις να κανεις.τα παντα ειναι σχετικα....

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι άλλες πολιτικές εφαρμόζονται για "υφιστάμενα" κτίρια και άλλες για τα καινούργια.

Επίσης υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης στην αντιμετώπιση κάποιων θεμάτων.

Για να μπορεί κανείς να δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση στην ερώτηση του/της liselef πρέπει να γνωρίζει τουλάχιστον αυτά τα δύο πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου MECH καλησπερα, πρεπει να συμφωνισω μαζι σου στο οτι σε καθε πολη που έχει αεριο ο κανονισμος εφαρμοζεται διαφορετικα.απο εκει και περα διαφορα μεταξη καινουργιο-υφισταμενο οφειλεται στο κοστος και σε μερικες περιπτωσης σε τεχνικες δυσκολιες!για παραδιγμα κανονικα ο κανονισμος σε υποχρεωνει οταν βαλεις ατομικο λεβητα αεριου να βγαλεις καμιναδα εως την ταρατσα ακομα και σε παλιες οικοδομες.αλλα επιδη στην παλιες οικοδομες η κατασκευη δεν ειναι πολλες φορες εφικτη αλλα και επιδη το κοστος κρινεται απαγορευτικο τοτε αφινεις αυτο το πανεμορφο μπουρι του 1μετρου να προεξεχει τοσο ομορφα απο το μπαλκονι σου. οπως επίσης και στον χωρο τοποθετησης του μετρητη.κανονικα η θεση του ειναι στο ισογειο μαζι με ολα τα αλλα δυκτια κοινης οφελειας.αμα το ψαξουμε παραδιγματα υπαρχουν πολλα.κατα προσοπικη μου αποψη το λαθος ειναι αλλου.ο κανονισμος αεριου διμοσιευτικε 15-07-2003 και η διανομη αεριου ειχε ξεκηνίσει πολυ πριν.οποτε τη να λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τα πεζοδρόμια των πόλεών μας έχουν γεμίσει απ' αυτά τα γκρι κουτιά που έχουν τον μειωτή πίεσης αν το λέω καλά.

Γιατί σε χώρες με πολύ μεγάλη ιστορία στη χρήση φυσικού αερίου δεν υπάρχουν αυτά τα αίσχη; Εκεί δε νοιάζονται για την ασφάλεια όσο εμείς ή ξέρουμε κάτι που δεν το γνωρίζουν;

Link to comment
Share on other sites

χάρη άνοιξες μεγάλο θέμα! Εκτός του αντιαισθητικού του θέματος με τους μειωτές υπάρχει και μεγάλος κίνδυνο ατυχήματος από πρόσκρουση οποιοδήποτε οχήματος στους μετρητές.

Στην Γερμανία από όσον ξέρω οι μειωτές μπαίνουν όπως τα ρολόγια της ύδρευσης στο έδαφος. Αλλά μάλλον δεν ξέρουν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Όταν έκανα αίτηση για να συνδεθεί το σπίτι μου στο δίκτυο φυσικού αερίου επισήμανα τον κίνδυνο στους υπαλλήλους της ΕΠΑ που είχαν έρθει για αυτοψία και υπογραφή συμφωνητικού και δέχθηκα με την προϋπόθεση ο μειωτής να τοποθετηθεί εσωτερικά της Ρ.Γ. πίσω από μια κολόνα της περίφραξης. Το δέχθηκαν και το αποτύπωσαν στο σχέδιο του συμφωνητικού. Όταν όμως ήρθαν για την τοποθέτηση του μειωτή δε δέχονταν να το βάλουν εκεί που συμφωνήσαμε αλλά μόνο εξωτερικά. Σημειωτέον ότι στο σπίτι μου που είναι σε στροφή, δυο φορές αυτοκίνητα πήραν την ευθεία και έπεσαν στο σημείο που θα τοποθετούνταν ο μειωτής! Μετά από ενστάσεις κλπ και αφού δεν υπαναχώρησαν έκανα εγώ πίσω και πλήρωσα και από τη τσέπη μου για την ακύρωση της συμφωνίας που δεν τήρησαν. Βόμβα μπροστά στο σπίτι μου δεν θα πάρω, ευχαριστώ.

 

Τι να πω. Αυτή είναι η Ελλάδα με τα μονοπώλια της που όταν είναι ιδιωτικά (βλ. ΕΠΑ) είναι η χειρότερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.