Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο


Liselef

Recommended Posts

φιλε χαρη καλησπερα,οτι και να πεις εχεις δικιο αλλα στην ελλαδα δεν προκειτε να βρεις το δικιο σου.ειναι μεχρι να βγει κανενας δημοσιογραφος και να τους κρεμασει κουδουνια.οσο για τον μειωτη δυστιχως φιλε μου αλλα κονονισμος λεει οτι μπαινει εκτος ρ.γ. απ' οσο θυμαμαι.απο εκει και περα οταν κανουμε συμβολαιο με την ΕΠΑ αποδεχομαστε τους ορους συναλαγης που θελουν αυτοι.ειναι δυσκολο να τους πας κοντρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε διαφωνώ σ' όσα λες αλλά στο συμφωνητικό που υπέγραψα και στο συνημμένο τοπογραφικό σκαρίφημα φαινόταν ξεκάθαρα η θέση του μειωτή μέσα από τη Ρ.Γ. Απ' τη στιγμή που απ' την πλευρά της η ΕΠΑ δεν τήρησε τους όρους του συμφωνητικού που υπέγραψε θα έπρεπε στην καλύτερη των περιπτώσεων να ζητήσει συγνώμη και να μου επιστρέψει όλο το ποσό της προκαταβολής αφού με δικιά της υπαιτιότητα δεν προχώρησε η δουλειά. Αλλά για 30€ δεν πρόκειται να τους κυνηγήσει κανένας, δε συμφέρει.

 

Δεν γνωρίζω αν ο μειωτής τοποθετείται υποχρεωτικά εκτός Ρ.Γ. αλλά έχω δει πάρα πολλές περιπτώσεις, ειδικά στις πρώτες συνδέσεις αλλά και σύγχρονες, που είναι εσωτερικά, ακόμα και σε μπαλκόνια!

 

Αν πραγματικά υπάρχει κίνδυνος θα έπρεπε όλοι αυτοί οι μειωτές να μεταφερθούν έξω από τη Ρ.Γ. Αίσθησή μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος αλλά απλά τους έρχεται πολύ πιο φθηνά να τα βάζουν στη Ρ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χαρη στο θέμα αυτό αναφέρεται το ΦΕΚ 1810Β' 12/12/2006

 

το οποίο μπορείς να διαβάσεις εδώ :

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=760&item_id=6842

 

στη σελ 24697.

 

Πιο ασαφές πάντως δε γίνεται να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Στις δύο τελυταίες οικοδομές που έκανα έγινε το εξής.

 

1. ΡΓ διαφορετική από ΟΓ με περίφραξη.

Ο μειωτής μου ζήτησαν να τοποθετηθεί σε κούφωμα, το οποίο κατασκευάστηκε σύμφωνα με δικό τους σχέδιο σε ύψος περίπου 70εκ, αλλά στο εξωτερικό της περίφραξης και ο μετρητής μπήκε εσωτερικά πάνω στο κτίριο.

 

2. Χωρίς περίφραξη με ΟΓ ταυτόσημη με ΡΓ αλλά με υποχώρηση της οικοδομής.

Ο μειωτής τοποθετήθηκε κάθετα στην ΡΓ πάνω στο πλαινό όριο, εντός του οικοπέδου, επάνω σε τσιμεντένια βάση ύψους 50εκ και οι μετρητές στην pilotis

 

Στις περισσότερες οικοδομές, ακόμα και μεταγενέστερες των δικών μου, τοποθετούνται εξωτερικά επάνω σε τσιμεντένια βάση ύψους περίπου 50εκ, είτε υπάρχει περίφραξη, είτε δεν υπάρχει.

 

Τελικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το σωστό.

 

Ξέχασα, το αλτσχάιμερ πάλι, στου πεθερού μου που ήταν παλιά οικοδομή, ο μειωτής τοποθετήθηκε σε βάση από σκυρόδεμα ύψος 50εκ και οι μετρητές στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εξαρταται απο το καταστατικο της πολυκατοικιας.. (και αν ειναι κατασκευαστικα εφικτο φυσικα..)

Συνηθως απαιτει τη συμφωνη γνωμη ειτε ολων ειτε της πλειοψηφιας των ενοικων..

Επισης αναλογα με το καταστατικο παλι, μπορει να εχει υποχρεωση να πληρωνει καποιο μικρο ποσο (συνηθως ποσοστιαιο επι του αναλογουντως ποσου) για διαφορους λογους, οπως πχ για το γεγονος οτι οι σωληνωσεις που περνανε απο το διαμερισμα το θερμαινουν "δωρεαν" κλπ κλπ. Επισης παιζει ρολο αν πχ ειναι διαμερισμα τελευταιου οροφου ή οχι..

 

Παντως γενικα θελει ενα διαβασμα το καταστατικο και οι οροι, αν υπαρχουν, σε τετοια πραγματα.. Αλλοιως μπορει να χρειαζεται και αναθεωρηση καταστατικου (εξαρταται κατα παααρα πολυ απο τους αλλους ενοικους και το αν και ποσο στραβαδια ειναι..

 

Στα λεω γιατι τα εχω ζησει. Στην πολυκατοικια των γονιων μου, 7οροφοι, ο 6ος και ο 7ος εχουν βαλει αυτονομη θερμανση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.