Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβάιωση Ν4014-Τί βάζουμε ως εργασία στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω να περάσω την αμοιβή μου για βεβαίωση Ν4014 στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Πρόκειται για περίπτωση που απλώς δίνω βεβαίωση, χωρις να υπάρχει κάποια αυθαιρεσία.

Τί θα βάλω σαν εργασία στο πλαίσιο "Κύριες εργασιες"; "Εργασίες για ρυθμίσεις 4014"; "Εργασίες αμοιβόμενες με το χρόνο απασχόλησης";

Και στους "Χώρους" τί θα βάλω σαν "εργασία" και τι σαν" Επιφάνεια";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να περάσω την αμοιβή μου για βεβαίωση Ν4014 στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Πρόκειται για περίπτωση που απλώς δίνω βεβαίωση, χωρις να υπάρχει κάποια αυθαιρεσία.

Τί θα βάλω σαν εργασία στο πλαίσιο "Κύριες εργασιες"; "Εργασίες για ρυθμίσεις 4014"; "Εργασίες αμοιβόμενες με το χρόνο απασχόλησης";

Και στους "Χώρους" τί θα βάλω σαν "εργασία" και τι σαν" Επιφάνεια";

 

Δεν χρειάζεται να μπεις στο σύστημα αμοίβων για απλή βεβαιωση, κάνεις την βεβαίωση, αποφασίζεις πόσο θα είναι η αμοιβή σου και κόβεις μια απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Εδώ όμως λέει άλλα:http://www.teelar.gr/site/currentissues/199-diaxeirish.html

"ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΠΡΙΝ την υποβολή στο σύστημα είτε δήλωσης αυθαίρετου είτε έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟείναι, να υποβάλλει ο μηχανικός την υπηρεσία στο «λογισμικό σύστημα αμοιβών» του ΤΕΕ ώστε, να αναγράψει τον «κωδικό έργου» και την «αμοιβή» στα ανάλογα πεδία."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Εδώ όμως λέει άλλα:http://www.teelar.gr/site/currentissues/199-diaxeirish.html

"ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΠΡΙΝ την υποβολή στο σύστημα είτε δήλωσης αυθαίρετου είτε έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟείναι, να υποβάλλει ο μηχανικός την υπηρεσία στο «λογισμικό σύστημα αμοιβών» του ΤΕΕ ώστε, να αναγράψει τον «κωδικό έργου» και την «αμοιβή» στα ανάλογα πεδία."

 

Το ΤΕΕ Λάρισας μπορεί να λέει ότι θέλει, επίσημα όμως δεν υπάρχει κάτι. Ας μας απαντήσουν και άλλοι συνάδελφοι, μην σε πάρω στο λαιμό μου :P

Εγώ πάντως μέχρι τωρα στις βεβαιώσεις απλά μια ΑΠΥ κόβω και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ λαρ μπορεί να σου ζητάει και 10.000 * λ .... το θέμα είναι ότι ΤΟ ΤΕΕ δεν σου ζητάει τίποτα τέτοιο ως νόμιμη!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ..εξάλλου το σύστημα σου επιτρέπει και χωρίς τον Α/Α αμοιβής να εκδόσεις τη βεβαίωση..άρα προχώρα με φόρα και χωρίς φόβο gez..μόνο ΑΠΥ, πληρωμή ΦΠΑ και είσαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Θα μου εξηγήσετε κάτι σε αυτή την ιστορία με τα ΤΕΕ "Λάρισας" και τα ΤΕΕ "Πάτρας" και "Κεντρικής Μακεδονίας"; Εγώ έχω επαγγελματική έδρα στην Αθήνα. Αν πάρω μια τακτοποίηση στο Βόλο ή στην Κατερίνη, από που προκύπτει ότι πρέπει να δώσω λόγο στο τοπικό ΤΕΕ;; Μήπως θα πρέπει να παρουσιαστώ και να τους ζητήσω και την άδεια να ασκήσω το επάγγελμά μου στην "περιοχή ευθύνης" τους; Εξετάσεις για την άδεια στην Αθήνα έδωσα και η ταυτότητά μου του ΤΕΕ δεν κάνει καμία αναφορά σχετικά με το ποιό "μαντρί" ανήκω! Γιατί προβληματίζεστε και διστάζετε δε μπορώ να το καταλάβω ειλικρινά!

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Μετα λυπης μου διαπιστωνω οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι που πανε και πληρωνουν ΦΕΜ ΤΣΜΕΔΕ και καταθετουν και αμοιβη στην ΕΤΕ....

 

 

Καταρχας οταν πληρωνετε κατι, να ξερετε ΓΙΑΤΙ το πληρωνετε και ΠΟΤΕ καλειστε να το πληρωσετε....

Μιλαμε για κανονικη προβατοποιηση....το ιδιο γινεται και στα ΠΕΑ....

 

Η λογικη του ''παω και πληρωνω κατι, παρολο το κλιμα της ασαφειας και της αβεβαιοτητας, μονο και μονο για να χω τον κωλο μου καλυμμενο σε πιθανο ελεγχο του ΤΕΕ και της εφοριας'', δεν μου ταιριαζει καθολου...

 

Ας με σεβαστουν πρωτα σαν μηχανικο και σαν επιστημονα, ας βγει να πει καποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ να με ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ για το ποιες εισφορες πρεπει να πληρωσω σε ποιον ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΟΥ ΝΟΜΟΥ και ΤΟΤΕ μονο, σαν νομοταγης πολιτης θα παω να τους καταθεσω τον οβολο μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.