Μετάβαση στο περιεχόμενο

αρτιότητα και οικοδομησιμότητα σε αγροτεμάχιο εντός ζώνης


Recommended Posts

Γιώργο σε παρακαλώ να μην αναρτάς το ερώτημα σε διαφορετικά θέματα.Προσπάθεια απάντησης έγινε στο άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, ίσως φανεί και κουτό. Ένα οικόπεδο 140τ.μ. το οποίο περιέχει κατοικία προ του '55 θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο όταν βρίσκεται εντός οικισμού (προ του 23) <2000κατ.?

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο Μανώλης στο #5 συνάδελφοι. Πολεοδομία, τμήμα οικισμών και αίτηση με συνημμένο τοπογραφικό για να πάρετε βεβαίωση για το αν εμπίπτετε σε ζώνη 500 μ απο προ 23 οικισμό ή συνεκτικό προ 23 τμήμα.

 

Tι ακριβώς γράφουμε στην αίτηση;

Ρωτάω για να μην έχω κάποιο πρόβλημα ότι δεν έγινε σωστή διατύπωση και μου την επιστρέψει η Πολεοδομία.

Το τοπογραφικό πρέπει να έχει κάποιες ιδιαίτερες προδιαγραφές για αυτή τη δουλειά;

η Πολεοδομία θα βγάλει απόφαση από την οριοθέτηση του οικοπέδου στο απόσπασμα του χάρτη του οικισμού;

 

υποθέτω ότι σε αυτό το τοπογραφικό δεν χρειάζεται δήλωση του Ν.651/77 αφού δεν γνωρίζουμε εαν βρίσκεται εντός ζώνης ή οχι. Αυτό άλλωστε ψάχνουμε να βρούμε

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις ερώτηση στο τμήμα οικισμών της Πολεοδομίας σου.Πολλές φορές από Πολεοδομία σε Πολεοδομία αλλάζουν οι απαιτήσεις.

 

Σε δική μου περίπτωση απαιτήθηκαν 2 εξαρτημένα τοπογραφικά με τις γνωστές προδιαγραφές και απόσπασμα φύλλου χάρτη ΓΥΣ 1:5000. Στην αίτηση αναγράφεις τα στοιχεία σου και ότι ακριβώς ζητάς. Δηλαδή αιτείσαι να σου γνωρίσουν εγγράφως εάν η ιδιοκτησία εμπίπτει σε ζώνη των 500 μ. από το συνεκτικό (προ 23 τμήμα) του οικισμού προκειμένου να διαπιστωθεί η αρτιότητα σε γήπεδο εντός ζώνης 500 μ..

Για τη δήλωση δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια αν απαιτείται ή οχι. Λογικά δεν θα απαιτείται. Ακόμα όμως και αν απαιτείται, τα τοπογραφικά σου στην υπηρεσία θα μείνουν. Δεν θα πάνε στα χέρια κάποιου ιδιώτη.

Σε αντίστοιχη περίπτωση την είχα υπογράψει γιατί ήμουν σίγουρος από πριν, έχοντας κάνει έλεγχο στον οικισμό, ότι ίσχυαν οι προυποθέσεις αρτιότητας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία μου ζητήσε "να αποδειξω ότι βρίσκεται εντός ζώνης"!

Πώς θα το αποδείξω; θα μετράω οικοδομές και αποστάσεις μεταξύ τους ανα δυο, για να δω εαν πρόκειται για συνεκτικό τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιές οικοδομές θα μετρήσω για να δω εαν ειναι συνεκτικό τμήμα;

αυτές που φαίνονται στο χάρτη 1/5000 της απόφασης Νομάρχη (1987);

 

 

Το συνεκτικό τμήμα καθορίζεται από τις οικοδομές που υπήρχαν το 1987, όταν και δημοσιεύθηκε η απόφαση Νομάχη με τον παραπάνω χάρτη;

ή από τις οικοδομές που υπήρχαν το 1923 ;

ή μήπως από τις οικοδομές που υπάρχουν σήμερα;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γειά σας συνάδελφοι,

έχω την εξής ερώτηση :

αγροτεμάχιο εντός ζώνης με Ε=1000τμ

α)αφού είναι εντός ζώνης είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο αφού θα έπρεπε Ε=2000τμ

β)όμως πληρεί τις προϋποθέσεις άλλης παρέκκλισης για τα εκτός σχεδίου : δηλ.προ'62 Ε>750τμ,ελάχ.πρόσωπο=10μ και ελάχ.βάθος 15μ της παρέκκλισης των εκτός σχεδίου.

μπορώ να διαλέξω το β)

ή

υποχρεούμαι να έχω Ε=2στρ. επειδή είμαι εντός ζώνης ?

ευχαριστώ

Edited by axoul
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόσωπο σε ανάλογο δρόμο που λέει το ΠΔ 270 Δ, τότε υποχρεούσαι να έχεις τα τετραγωνικά της παρέκκλισης που καλύπτει το γήπεδο και όχι υποχρεωτικά τα 2 στρ.Το ότι είσαι εντός ζώνης είναι απλώς ένας χωροθετικός προσδιορισμός που ίσως έχει να κανει τώρα με φορολογικούς λόγους (αφου δεν καλύπτεις τα 2 στρ)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ Manolis gon,

έχουμε κοινή άποψη

Πάντως έκανα εκτεταμένη αναζήτηση στο forum (σε παλιότερα threads) που έχει διατυπωθεί το ίδιο ερώτημα ,

βρήκα διάσταση απόψεων

δηλ. μερικοί συνάδελφοι υποστηρίζουν ότι αν εντός ζώνης με Ε<2000 τότε υποχρεωτικά είναι μη άρτιο

ανεξαρτήτου αν μπορούν να υπαχθούν στις παρεκλίσεις του 270/85 στις υποπεριπτώσεις αα,ββ,γγ

και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο,

αφού και τα εντός ζώνης είναι υποπερίπτωση των εκτός σχεδίου.

Edited by axoul
Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις των παρεκκλίσεων λόγω προσώπου στους αναγνωρισμένους δρόμους δεν έχουν περιορισμό απόστασης από όρια οικισμών , ας πούμε τα 500μ για τα εντός ζώνης , οπότε αν καλύπτουν τα εντός ζώνης τις προϋποθέσεις των παρεκκλίσεων τότε είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.