Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη κλήση για επίβλεψη και παρανομία


PetroS_

Recommended Posts

@csou..

 

πλέον πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα εμπειρίας η διαχείριση παρόμοιων περιπτώσεων, και κατά πόσο καλά πατάς στα πόδια.

 

Εξηγούμαι,

Όσο πιο νέος μηχανικός είναι κάποιος, τόσο πιο εύφορο έδαφος βρίσκουν να κάνουν τις αυθαιρεσίες.

 

Φοβάται (0 νέος μηχανικός) τι θα πει ο πελάτης, αν θα του βγάλει κακό όνομα κτλ. Έχοντας κοντά 6 χρόνια πείρας (τίποτα δεν είναι αλλά αλλά λέμε τώρα), καταλαβαίνω ότι καλό θα σου κάνει, αν τυχόν θελήσει να σε "διαβάλλει". Μπορεί οι φίλοι του ιδιοκτήτες μηχανικοί (© myri :) ) να συμφωνήσουν μαζί του (o κακός μηχανικός, ο κομπλεξικός και άλλα πολλά κοσμητικά) στην αρχή αλλά από μέσα τους, άλλα λένε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να με συμπαθας αλλα ετσι οπως το εγραψες δεν το καταλαβα απολυτως. Νομιζω οτι καταλαβα, αλλα αν μπορεις γινεσαι πιο επεξηγηματικος?

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα λίγο γρήγορα ε..:)..Μισό να βάλω και κάνα κόμμα.

 

Λέω ότι έχουν ψαρόμετρο στο μάτι.

 

Όσο πιο νέος Μηχανικός είσαι, τόσο πιο πολλά είναι τα φαινόμενα αυθαιρεσιών στη κατασκευή. Δε σε λογαριάζουν, γιατί πολλοί νέοι Μηχανικοί (και εγώ μέσα) δείχνουν μία ανοχή σε μερικές καταστάσεις για τους λόγους που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νέα,

 

Στη πολεοδομία σήμερα που πήγα να τακτοποιήσω το θέμα, τον πέτυχα. Είχε πάει για άσχετη δουλειά.

 

Εξηγώντας του και από κοντά αυτά που του είχα πει και τηλεφωνικά άρχισε τα παρακάλια κτλ.

 

Τελικά, αφού εξετάσω τα δελτία αποστολής του σκυροδέματος, τα ζυγολόγια από τα σίδερα, μιλήσω με εργολάβους, κάνω πυρηνοληψίες και αν όλα τα παραπάνω με ικανοποιήσουν θα κάνω αναθεώρηση της αδείας (δεδομένου ότι στατικά το υπόγειο είναι ευεργετικό).

 

Από ότι μου είπε κάλεσε την αρχαιολογία. Αν δεν την έχει καλέσει, θα κάνω έγγραφο και σε αυτούς ότι δεν ήμουν παρών στις εκσκαφές.

 

Θα πληρώσει μία γενναία αμοιβή για όλα τα παραπάνω.

 

Και όλα αυτά γιατί? Για να γλυτώσει 1000€ κατά την έκδοση της οικ. αδείας..??

 

Έχεις ενημερώσει το μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο μηχανικό που έκανε τη μελέτη καυσίμου αερίου; Θα χρειαστεί αναθεώρηση και η μελέτη καυσίμου αερίου, διαφορετικά θα υπάρχει πρόβλημα με την ΕΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

είναι οι λεγόμενοι ιδιοκτήτες μηχανικοί :D

και πάντα ξέρουν .....

 

10.000.000 έλληνες 10.000.000 εργολάβοι.

Από τις πρώτες ατάκες που είχα ακούσει όταν ξεκίνησα την δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενημερώσει το μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο μηχανικό που έκανε τη μελέτη καυσίμου αερίου; Θα χρειαστεί αναθεώρηση και η μελέτη καυσίμου αερίου, διαφορετικά θα υπάρχει πρόβλημα με την ΕΠΑ.

εφόσον δεν είναι χώρος κυρίας χρήσης (δε θερμαίνεται ούτε ψύχεται), δε νομίζω να χρειαστεί τροποποίηση στη μελέτη καυσίμου αερίου.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν είναι χώρος κυρίας χρήσης (δε θερμαίνεται ούτε ψύχεται), δε νομίζω να χρειαστεί τροποποίηση στη μελέτη καυσίμου αερίου.

 

Η αλλαγή στη μελέτη καυσίμου αερίου είναι απαραίτητη στην περίπτωση που αλλάζει η όδευση των σωλήνων φυσικού αερίου, λόγω της προσθήκης του υπογείου και πιθανών άλλων παρεκκλίσεων που μπορεί να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κάνω κι εγω μια ερώτηση; Η ίδια περίπτωση μου έτυχε κι εμένα με τη μόνη διαφορά οτι ενώ η μελέτη περιείχε και υπόγειο ο ιδιοκτήτης παρέλειψε να το κάνει λόγω της υγρασίας που υπάρχει στην περιοχή και φυσικά θυμήθηκε να με ειδοποιήσει αφου είχε ρίξει πλάκα 1ου ορόφου.Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

να ψιλοδείς τα στατικά για να ελέγξεις αν υπάρχει πρόβλημα και

 

μήπως να κάνεις αναθεώρηση της άδειας;;;;

(δεν είμαι σίγουρη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.