Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζαμωτή προέκταση καφετέριας εντός πρασιάς


Recommended Posts

Γειά σας

αναφέρομαι στην προέκταση καφετέριας εντός πρασιάς (και για την οποία ο δήμαρχος, τώρα που ανέλαβε και την πολεοδομία της περιοχής, δήλωσε στον πελάτη μου " ή το ρυθμίζετε ή το ξηλώνετε")

 

Πρέπει να το θεωρήσω υπέρβαση δόμησης ή μπορώ να το εντάξω στις λοιπές παραβάσεις ?

Η κατασκευή έχει ως εξής : σκελετός απο κοιλοδοκούς πακτωμένος στο δάπεδο, στοιχεία απο πολυκαρβονικά η άλλα παρόμοια ελαφριά υλικά στην οροφή που διαθέτει συρόμενο μηχανισμό ώστε να ανοίγει όλη η οροφή το καλοκαίρι, και τζαμαρίες φυσαρμόνικα για εξ. τοιχώματα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσει κανείς επίσημα αποκλείεται. Κάνε αυτό που σε κάνει να νιώσεις επαγγελματικά ασφαλής. Ο νόμος το ξέρουμε όλοι οτι ειναι για τα σκουπίδια. Στη περίπτωσή σου νομίζω ότι θα πρέπει να ενταχθεί και στις πρόχειρες κατασκευές και μετά αυτές κρίνονται από υποτιθέμενη επιτροπή που θα συσταθει...

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια ειχα κι εγω κοιταζοντας αντιστοιχη καφετερια....

Πιστευω με εμβαδον και ΥΔ και ΥΚ θα το πας....

Οχι με αναλυτικο...

Μπορει να ανοιγει τα καλοκαιρια, παραμενει ομως κλειστη οταν κλεινει η καφετερια, στην ουσια προφυλασσοντας το χωρο απο καθε εισοδο λοιπων, οσο αυτη δε λειτουργει....

Κοινως εχει κανει κτημα της το χωρο και αναλογως πρεπει να τιμολογηθει...

 

Αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 οχι άλλες επιτροπές παρακαλώ, θα τρελαθώ!!

 

Αλλωστε διευκρίνισα ότι η κατασκευή είναι πακτωμένη, και προσθέτω καλαίσθητη και ποιοτικά φινιρισμένη. Νομίζω ότι στις επιτροπές, ο νομοθέτης, θέλει να στείλει τις παράγκες που έχουν προσαρτηθεί σε κατα τα άλλα νόμιμα κτίρια όπως σε δώματα, ακάλυπτους κλπ.

 

Αλλος?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και προχειρη κατασκευη... Μην τρελαθουμε τελειως....

Δε θα το βαλουμε στο νομο εμεις για τα το ριξει αυτος...

 

Υποτιθεται παμε να ρυθμισουμε τον ιδιοκτητη, οχι να τον χαντακωσουμε...

Ημαρτον!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το βαλουμε στο νομο εμεις για τα το ριξει αυτος...

 

Τι εννοείς αγαπητέ? :huh:

 

Εν πάσει περιπτώσει .. Αλλος? τι θα έκανε ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

επειδη με αυτον τον νομο δεν ξερουμε απο που θα μας ερθει, θα το υπολογιζα με ΥΔ κ ΥΚ . προχειρη κατασκευη με τιποτα δεν θα το δηλωνα, με αναλυτικο θεωρητικα μπορεις, αλλα η αποψη μου πανω στο συγκεκριμενο θεμα ειναι παρομοια με του inzaghi....

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αγαπητέ? :huh:

 

Εν πάσει περιπτώσει .. Αλλος? τι θα έκανε ?

Εννοω οτι οι προχειρες κατασκευες θα περασουν απο επιτροπη και πολυ πιθανον να κριθουν κατεδαφιστεες....

 

Και οτι ο ιδιοκτητης δεν ερχεται σε μας για να τον βαλουμε να πληρωσει και να του το ριξουν μετα....

Αν ειναι το ριχνει μονος του...!

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Ααα...! Δε νομίζω να υπάρξει επιτροπή που θα διατάξει να κατεδαφίσουν ενώ θα έχουν πληρώσει πρόστιμο. Στόχος είναι οι κατασκευές αυτές να γίνονται ασφαλέστερες και κάπως να εξωραίζονται. Αλλά επανέρχομαι στο θέμα και σας ευχαριστώ: θα το πάω με ΥΔ + ΥΚ.

 

Ο νόμιμος χώρος της καφετέριας είναι σε υποχώρηση απο την ΟΓ και έτσι ένα τμήμα της τζαμωτής κατασκευής βρίσκεται πισω απο την ΟΓ ενω το άλλο μεταξύ ΟΓ και ΡΓ. Θα βάλω δύο φύλλα καταγραφής : ένα για τμήμα με Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο και ένα χωρίς. Συμφωνείτε?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή είναι σε κοινόχρηστο χώρο θέλει και συναίνεση από τους λοιπούς συνιδιοκτήτες, αν υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.