Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζαμωτή προέκταση καφετέριας εντός πρασιάς


Recommended Posts

Ευτυχώς όχι στη δική μου περίπτωση, διοτι με τη σύσταση έχει αποκλειστική χρήση όλου του χώρου έμπροσθεν του καταστήματός του.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο νόμιμος χώρος της καφετέριας είναι σε υποχώρηση απο την ΟΓ και έτσι ένα τμήμα της τζαμωτής κατασκευής βρίσκεται πισω απο την ΟΓ ενω το άλλο μεταξύ ΟΓ και ΡΓ. Θα βάλω δύο φύλλα καταγραφής : ένα για τμήμα με Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο και ένα χωρίς. Συμφωνείτε?

ναι ετσι θα το δηλωνα...

Link to comment
Share on other sites

Αν η οροφη είναι τέντα με σταθερά στηρίγματα και τα τζάμια πάνω στην μάντρα με ύψος 2,5 μ , τότε τι μας εμποδίζει να το θεωρήσουμε ως περίφραξη τα τζάμια και ως προστέγασμα την τέντα , με αναλυτικό ?

 

Αν η τέντα δεν έχει σταθερή στήριξη , τότε τι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η οροφη είναι τέντα με σταθερά στηρίγματα και τα τζάμια πάνω στην μάντρα με ύψος 2,5 μ , τότε τι μας εμποδίζει να το θεωρήσουμε ως περίφραξη τα τζάμια και ως προστέγασμα την τέντα , με αναλυτικό ?

 

Αν η τέντα δεν έχει σταθερή στήριξη , τότε τι είναι ?

 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεσαι ... και αμφιταλαντεύομαι πάλι !

Link to comment
Share on other sites

...έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση με καφετέρια.

 

Εδω η κατασκευή για το στέγαστρο είναι όλη σε πρόβολο και περιλαμβάνει περιμετρικές κάθετες διαφανείς τέντες (αντιανέμια) τα οποία ασφαλίζουν στο πεζοδρόμιο, δημιουργώντας "κλειστό" χώρο.

Αν πάει με ΥΔ, ΥΚ το πρόστιμο βγαίνει στο θεό, επιπλέον χρειάζεται συναίνεση που δύσκολα θα πάρει απ όλους τους ενοίκους...

Σκέφτηκα να ζητήσω απ τον καταστηματάρχη να σηκώσει τα αντιανέμια και να καθαρίσει το χώρο από τραπεζοκαθίσματα έτσι ώστε να φωτογραφίσω "καθαρό" το πεζοδρόμιο (όλο εντός πρασιάς) με μόνο τον τεράστιο πρόβολο να ίπταται...

Στην περίπτωση αυτή το πρόστιμο με αναλυτικό θα είναι διαχειρήσιμο, και εγώ νομικά καλυμένος, σωστά?

Πιστευω όμως ότι το κατάστημα θα εξακολουθήσει να έχει πρόβλημα με την δημοτική αστυνομία, αφού σε κανονικές συνθήκες το ΄κατάστημα κάνει κατάληψη της πρασιάς.

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ . Αρα τι τακτοποίηση να κάνεις ? Και ποιός είπε ότι δεν μπορείς να βάλεις τραπεζοκαθίσματα στην πρασιά ?

 

Η ΠΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΈΧΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ , ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΌΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ .

 

Αν ο πρόβολος δεν ενώνει με τις κάθετες τέντες , τότε δεν υπάρχει θέμα .

 

Και όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές . Γιά εμάς ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ , ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ .

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά χθες πήγα στο ΤΕΕ στην Αθήνα και η άποψή τους είναι ότι η περίπτωσή μου αφορά υπέρβαση δόμησης και καλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλαβω τη θεση μου στο θεμα...

Με αναλυτικο, προσωπικα, θα εβαζα ΜΟΝΟΝ οποια κατασκευη ΔΕΝ δεσμευει δομησιμο χωρο.

Ενα στεγαστρο, εναν εξωστη ανοικτο, εναν Η/Χ ανοικτο κλπ...

Ο χωρος αυτος κλεινει και εντασσεται στον εγκεκριμενο ογκο της ιδιοκτησιας σου τις ωρες τουλαχιστον που το μαγαζι δεν λειτουργει και οταν λειτουργει ανοιγοκλεινει κατα βουληση...

Δεν μπορει ο καθε ιδιοκτητης της πολυκατοικιας να εχει προσβαση στο χωρο αυτον για προσωπικη χρηση, ασχετως με το αν εχει χιλιοστα επ αυτου...

Οποτε για τι αναλυτικο μιλαμε? Και ανοικτη βεραντα να ητανε, θα μπορουσε να μπει και να αραξει, που λεει ο λογος. Το ιδιο και για στεγαστρο...

Αυτος ο χωρος αυθαιρετα εχει προσαρτηθει στην οριζοντια ιδιοκτησια του καταστηματος και με αυτον τον τροπο πρεπει να αντιμετωπιστει. Τουλαχιστον εγω ετσι θα το αντιμετωπιζα...

 

Και στην τελικη ρε συ STAVION, εχεις πελατη εναν ιδιοκτητη καφετεριας που, υπο συνθηκες βγαζει τα κερατα του...

Εγω δε θα το σκεφτομουν καν... Θεωρω σωστη την τοποθετηση του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει να παει με φυλλο καταγραφης. Δηλαδη σε αντιστοιχο χωρο πρασιας αν εχει κτιστει κλειστος χωρος απο μπετονενιο φεροντα οργανισμο με τοιχοποιιες και σταθερα αλουμινια οπως και συστημα θερμανσης-ψυξης με στοιχεια μονιμα συνδεδεμενα με την εγκατασταση του υπολοιπου καταστηματος το προστιμο ειναι ακριβως ιδιο με την κατασκευη της τεντας και των τζαμωτων???? ειναι λιγο παραλογο κατασκευες ημιμονιμου χαρακτηρα να υπολογιζονται σαν μονιμες κτιστες σταθερες κατασκευες και να μετρανε σαν Υ.Δ.-Υ.Κ.

εχω και ενα αλλο ερωτημα ... ενα κιοσκι που στο κεντρο εχει ενα παγκο-μπαρ και περιξ τραπεζακια με σομπες υγραεριου και το βραδυ ο ιδιοκτητης το κλεινει με γυαλλινες τζαμαριες για να το ασφαλισει πρεπει να παει με αναλυτικο ή με φυλλο καταγραφης???

Link to comment
Share on other sites

Πού έχουν δουλέψει βρέ παιδιά αυτοί του ΤΕΕ και έχουν και άποψη . Ελεος πιά που τους δίνετε και σημασία .

 

Θα επαναλαβω τη θεση μου στο θεμα...

Με αναλυτικο, προσωπικα, θα εβαζα ΜΟΝΟΝ οποια κατασκευη ΔΕΝ δεσμευει δομησιμο χωρο.

Ενα στεγαστρο, εναν εξωστη ανοικτο, εναν Η/Χ ανοικτο κλπ...

Ο χωρος αυτος κλεινει και εντασσεται στον εγκεκριμενο ογκο της ιδιοκτησιας σου τις ωρες τουλαχιστον που το μαγαζι δεν λειτουργει και οταν λειτουργει ανοιγοκλεινει κατα βουληση...

Δεν μπορει ο καθε ιδιοκτητης της πολυκατοικιας να εχει προσβαση στο χωρο αυτον για προσωπικη χρηση, ασχετως με το αν εχει χιλιοστα επ αυτου...

Οποτε για τι αναλυτικο μιλαμε? Και ανοικτη βεραντα να ητανε, θα μπορουσε να μπει και να αραξει, που λεει ο λογος. Το ιδιο και για στεγαστρο...

Αυτος ο χωρος αυθαιρετα εχει προσαρτηθει στην οριζοντια ιδιοκτησια του καταστηματος και με αυτον τον τροπο πρεπει να αντιμετωπιστει. Τουλαχιστον εγω ετσι θα το αντιμετωπιζα...

 

Και στην τελικη ρε συ STAVION, εχεις πελατη εναν ιδιοκτητη καφετεριας που, υπο συνθηκες βγαζει τα κερατα του...

Εγω δε θα το σκεφτομουν καν... Θεωρω σωστη την τοποθετηση του ΤΕΕ

Είσαι εντελώς λάθος . Από την στιγμή που έχει αποκλειστική χρήση , μπορεί να κάνει ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ . Δεν έχει χιλιοστά γιατί τότε θα είχε ιδιοκτησία , αλλά έχει την νομή .

 

Από την στιγμή που η οροφή είναι πτυσσόμενη και όχι σταθερή , τότε δεν έχουμε κλειστό χώρο .

 

Είναι όμως αυθαίρετο γιατί τα τζάμια , είναι πάνω από τα 2,50 ύψος του περιφράγματος και έχει και σταθερή στήριξη .

 

Αν έχει όμως άδεια πέργκολας γιά την σταθερή στήριξη , τότε το παράνομο είναι το πτυσσόμενο στέγαστρο .

 

Αν λοιπόν κάποιος έχει περιφράγματα γυάλινα μέχρι 2,50 μ ύψος μη συμπαγή , άδεια πέργκολας και τέντα πτυσσόμενη , η απλά τέντα χωρίς κάθετα στηρίγματα , πού είναι παράνομος ?

 

Υπάρχει μιά παρανομία γιά τα εσωτερικά χωρίσματα που κόβουν το ενιαίο του ακαλύπτου , αλλά εκεί έννομο συμφέρον έχουν μόνο οι συνιδιοκτήτες , οι οποίοι δεσμέυονται με την αποκλειστική χρήση .

 

 

τώρα αν κονομάει ο καφετεριάς , ας του πάρει μεγαλύτερη αμοιβή γιά τον ίδιον και όχι να πληρώσει τζάμπα πρόστιμα στους βλαχοδήμαρχους .

 

Γενικά διαβάζετε τον ΓΟΚ πρώτα και μετά να υπολογίζετε τα πρόστιμα .

Εχω δεί πολλά κουφά τελευταία από συναδέλφους . Ούτε υπάλληλοι της πολεοδομίας να ήτανε .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.