Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα προτάσεις για βιβλία ανάλυσης με πεπερασμένα στοιχεία. Αν ξέρετε κάποια με ασκήσεις , θα ήταν ακόμα καλύτερα...

 

Δεν ξέρω για ποιό σκοπό το θές ούτε και το υπόβαθρό σου, αλλά άκου δύο προτάσεις:

 

R.K. Livesley "H στατική με μητρώα" εκδόσεις Γκιούρδα. Είναι πολύ παλιό και κλασικό βιβλίο (αυτό που έχω εγω είναι του 1977) αλλά τα ΠΣ είναι ίδια. Δεν έχει ασκήσεις μιλάει για την θεωρία. Ασχολείται με τα γραμμικά και απλά επιφανειακά.

 

I A MacLeod "Modern structural analysis" Εκδόση Thomas Telford 2005. Στα Αγγλικά. Δεν ασχολείται με την θεωρία αλλά με το τρόπο που θα χρησιμοποιήσεις ΠΣ για ανάλυση κατασκευών. Το διάβασα τελευταία, επί της ουσίας μου πρόσθεσε λίγα πράγματα στις γνώσεις μου αλλά διάβασα πράγματα που χρειάστηκα δεκαετίες για να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πεπερασμενα που ρωτησε ο συναδελφος εγω βρηκα πολυ ενδιαφερον το ''Finite element design of concrete stuctures'' G.A. Rombach. Eχει 77 ευρω απο Παπασωτηριου και ειναι περισσοτερο πρακτικο παρα θεωρητικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.Φοιτητής είμαι στο ΑΠΘ και θα ήθελα την γνώμη σας για ποιο βιβλίο στατικής να επιλέξω από τα παρακάτω σαν βοήθημα:

 

Ghali,Neville,Brown :"Structural Analysis" Εκδόσεις Taylor & Francis

Kenneth,Leet,Chia-Ming,Uang :"Fundamentals of Structural Analysis" Εκδόσεις Mcgraw-Hill

R.C.Hibbeler "Structural Analysis"

 

Δεκτές και προτάσεις για άλλα βιβλία!!!ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Unraveller: Επειδή και γω φοιτητής είμαι και τις έχω περάσει τις στατικές, για ποιο λόγο θες να πάρεις κάποιο απ τα παραπάνω βιβλία και για ποια απ τις τρεις στατικές; Προσωπικά πιστεύω πως αυτά που μας δίνουν είναι αρκετά (σε συνδυασμό πάντα με λυμένα θέματα).

 

Είχα αγοράσει και 'γώ σε κάποια φάση 2 βιβλία αλλά δε βοηθήσανε πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος παίρνετε το βιβλίο του Βαλιάση το οποίο και εγώ νομίζω ότι είναι πολύ καλό. Πάντως αν θέλεις να πάρεις και άλλο βιβλίο πήγαινε από τη βιβλιοθήκη σας και τσέκαρε τα βιβλια του Νιτσιώτα. Παλιά αλλά κλασσική αξία. Δεν υπάρχει σύγχρονο βιβλίο Στατικής/Αντοχής που να μην τον έχει στη βιβλιογραφία

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ο Νιτσιώτας δεν διαβάζεται από έναν φοιτητή. Διαβάζεται από διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο? Σίγουρα δεν είναι βιβλίο για να περάσεις τις εξετάσεις σου μόνο (βλέπε Γκαρούτσος) αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δε μπορεί να το διαβάσει ένας προπτυχιακός. Άσε που άμα διαβάσεις Νιτσιώτα (βασικά άμα διαβάσεις γενικά) θα μάθεις και στατική και άμα μάθεις θα περάσεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.