Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Φιλε μου συμφωνω με οσα γραφεις απλα δες την ελληνικη πραγματιοτητα. Ολοι εδω ηθελαν

να σπουδασουν. Αν το κρατος ελεγε εγω δεν θα εισαγω καθε χρονια πχ 2000 γιατρους οπως κανει τωρα

και θα εισαγω 400, απο τους υπολλοιπους 1600 ενα μεγαλο ποσοστο θα πηγαινε για σπουδες

σε Ιταλια, Αγγλια, Βουλγαρια. Αυτο θα σημαινε μεγαλη οικονομικη αιμορραγια για την χωρα.

 

Αποφασιστηκε λοιπον να γιγαντωθει η 3βαθμια εκπαιδευση για να κρατησουν εδω οσο

περισσοτερους μπορουσαν! Απλα επειδη θεωρητικα εχουμε ελευθερη αγορα το πτυχιο

δεν εγγυαται επαγγελματικη αποκατασταση.

 

Οι μισοι Ελληνες θελαν να σπουδασουν τα παιδια τους και οι αλλοι μισοι να νοικιασουν

τις γκαρσονιερες τους και ετσι ολοι βολευτηκαν. Εγινε πραγματικα αυτο που ηθελε ο λαος.

Το αποτελεσμα βεβαια ειναι ο κορεσμος και η υπερπροσφορα αλλα και μια νεα γεννια

με περισσοτερες σπουδες και γνωσεις η οποια δυστυχως μενει αναξιοποιητη...

Edited by MScEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ένα αστείο παράδειγμα!!!!Ας υπάρχουν 200 σχολές ιατρικής ποιος ο λόγος να υποβαθμιστεί το πτυχίο???Το αν θα βρούν δουλεία οι απόφοιτοι είναι άλλο θέμα.Πριν 30 χρόνια είχαμε 2 σχολές που βγάζαν φιλόλογους,τώρα είναι 20 στην Ελλάδα,δηλαδή με τα λεγόμενα σου υποβαθμίστηκε το πτυχίο!!!!!!!!Τι άλλο θα ακούσουμε,για να δούμε!!!Όπως επίσης ένα ακόμη παράδειγμα που άκουσα σε αυτή τη χώρα και πραγματικά μου έπεσαν τα λιγοστά μαλλιά μου,ότι δηλαδή από τότε που άνοιξε νοσηλευτικό τμήμα στα πανεπιστήμια δηλαδή 30 χρόνια μετά από τα ήδη υπάρχοντα τμήματα στα τει μειώθηκε και η θνησιμότητα στα νοσοκομεία!!!!Από δω μπορούμε να καταλάβομε που μπορεί να φτάσει το μικρό μυαλό του μικρού Έλληνα επιστήμονα!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 30 χρόνια είχαμε 2 σχολές που βγάζαν φιλόλογους,τώρα είναι 20 στην Ελλάδα,δηλαδή με τα λεγόμενα σου υποβαθμίστηκε το πτυχίο!!!!

Γιατί δεν υποβαμίστηκε;

 

Το ξερεις πως στη Φιλολογία Ιωαννίνων περνούσε ξάδελφός μου που έδωσε για πλάκα πανελλήνιες.

Ευτυχως δεν πήγε διότι βαριόταν να διαβάζει και έιχε άλλα ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγεις 200 σχολές για να σπουδάσουν όλοι.....Είναι κουτό. Δηλαδή να γίνουν όλοι γιατροί και μηχανικοί. Ποιο το νόημα? Φυσικά και υποβαθμίζεται το πτυχίο....μην πω ξεφτυλίζεται.

Το ότι ανοίχτηκαν πολλές σχολές δεν το έκανε το κράτος για να μορφώσει τα παιδιά του και να μην τρέχουν έξω. Μην το έχεις τόσο καλοκάγαθο, δεν παίζει. Το έκανε για να εξυπηρετήσει συμφέροντα και τοπικές κοινωνίες......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συμφωνω με οσα γραφεις απλα δες την ελληνικη πραγματιοτητα. Ολοι εδω ηθελαν

να σπουδασουν.

 

Μα αυτό το σκοπό είχαν οι εισαγωγικές εξετάσεις.

Τη δεκαετία του 90 περνούσε ένα ποσοστό της τάξης του 25%. Ξαφνικά μετά το 2001 το ποσοστό εκτοξεύτηκε .

Από τη μία ζητάμε γραπτές εξετάσεις και στα Επιμελητήρια και από την άλλη υποβαθμίζουμε την αξία των γραπτών εξετάσεων ( ''έτυχε'').

 

@konst ,

Σε συνεντεύξεις ιδιωτικών εταιρειών , η ερώτηση που και τι τελείωσες είναι δεδομένη.

Στη συνέχεια σε ρωτάνε με τι ασχολήθηκες κτλ....

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?δηλαδή για να πορευτεί καποιος επιστήμονας στην Ελλάδα πρέπει να κουβαλάει αναλυτική βαθμολογία από της πανελλήνιες?Και τι θα κάνει το τεε με τους πτυχιούχους από το εξωτερικό?θα τους διαγράψει?με τους πτυχιούχους που ''μπηκαν'' σε σχολές με μικρότερη βαθμολογία από τα τει??θα τους διαγράψει??

Link to comment
Share on other sites

Που να ήσουν στο εξωτερικό....Εκεί να δεις πόση βάση δίνουν στο που τελείωσες και με τι βαθμολογία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.