Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Εφαρμογή επιστήμης = μελέτη. Άρα έχουμε την απαραίτητη θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση για να εκπονούμε μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε την απαραίτητη θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση για να εκπονούμε μελέτες.

Λυπάμαι, αλλά έχω τη γνώμη, ότι το συμπέρασμα το οποίο προκύπτει με την απλή λογική είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

@2016

Αυτός ήταν ο σκοπός ίδρυσης των ΤΕΙ και αυτή θα έπρεπε να ήταν η αρχική απάντησή σου και όχι οι άσχετες παραθέσεις για τον σκοπό των ΚΑΤΕ και των ΚΑΤΕΕ.

Αν θες να μάθεις την τρέχουσα αποστολή των ΤΕΙ διάβασε το Αρ. 1 του Ν. 3549

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εδώ κάνεις τραγικότατο λάθος. Όταν οι σχολές είναι κρατικές, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του κράτους να παράγει τόσους αποφοίτους, όσους μπορεί να απορροφήσει η αγορά. Όταν οι σχολές είναι ιδιωτικές, τότε ας βγουν ένα δισεκατομμύριο απόφοιτοι, αν κ στις ιδιωτικές μπαίνουν προδιαγραφές ποσόστωσης ειδάλλως η σχολή είναι για κλάμματα. Λυπάμαι αλλά η myri έχει δίκιο εδώ φίλε. Κ εγώ απελευθερωμένο πνεύμα σαν το δικό σου έχω, όμως τους κανόνες δεν τους βγάζουμε από το μυαλό μας εμείς οι απελευθερωμένοι.

 

Θα πρεπει σιγα σιγα ολοι να καταλαβουμε οτι δεν ζουμε και δεν θα επρεπε να ζουμε σε σοβιετικη "δημοκρατια" που το κρατος

πατερουλης θα λεει ποσοι θα εισαχθουν, ποσοι θα εξαχθουν και ποσοι θα δουλεψουν που. Στην ελευθερη αγορα το κρατος

δεν εχει ουδεμια υποχρεωση φιλε μου, κανεις τερραστιο λαθος. Το ελληνικο κρατος ορθα ειδε την τερραστια ζητηση που

ειχε η 3βαθμια εκπαιδευση και βλεπωντας την οικονομικη αιμοραγια απο αυτους που πανε για σπουδες στο εξωτερικο

ανοιξε οσες σχολες μπορουσε ωστε να μην φυγουν ολοι για το εξωτερικο. Τωρα εφοσον μιλαμε για ελευθερη αγορα

πολεμας με τον αντωγωνισμο, κανενας δε μας αναγκασε να σπουδασουμε, επιλογη μας ηταν, επενδυση δικια μας...

 

Η μεγαλη αντιρρηση που εχω ειναι οτι ο το κρατος πατερουλης δεν επαιξε πολυ τιμια, γιατι ναι μεν μας εριξε να

κολυμπησουμε στα βαθεια του ανταγωνισου αλλα μερικοι προνομιουχοι ειχανε σωσιβια, βλεπε ΕΔ, ενω αλλοι

ειχανε τσιμεντωμενα ποδια, βλεπε ελλειψη ΕΔ...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει σιγα σιγα ολοι να καταλαβουμε οτι δεν ζουμε και δεν θα επρεπε να ζουμε σε σοβιετικη "δημοκρατια" που το κρατος

πατερουλης θα λεει ποσοι θα εισαχθουν, ποσοι θα εξαχθουν και ποσοι θα δουλεψουν που. Στην ελευθερη αγορα το κρατος

δεν εχει ουδεμια υποχρεωση φιλε μου, κανεις τερραστιο λαθος.

για διάβασε τι λέει το Σύνταγαμα .....

 

Η μεγαλη αντιρρηση που εχω ειναι οτι ο το κρατος πατερουλης δεν επαιξε πολυ τιμια, γιατι ναι μεν μας εριξε να

κολυμπησουμε στα βαθεια του ανταγωνισου αλλα μερικοι προνομιουχοι ειχανε σωσιβια, βλεπε ΕΔ, ενω αλλοι

ειχανε τσιμεντωμενα ποδια, βλεπε ελλειψη ΕΔ...

εδώ βλέπω δεν μας βολευει η ελέυθερη αγορά .... σε υποχρέωσε το κράτος να σπουδάσεις κάτι που δεν έχει ΕΔ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει γίνει αντιληπτό ακόμα ότι ο νόμος για την ανώτατη εκπαίδευση έχει αλλάξει.Δυστυχώς για μερικούς πλέον μιλάμε για ΑΕΙ(πανεπιστήμια και τει),όσο και αν προσπαθούν κάποιοι να χρησιμοποιούν τον όρο ΑΕΙ-ΤΕΙ είτε να κάνουν αναφορές σε κατε κτλ δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.Πλέον μιλάμε για τετραετή ιδρύματα και όχι σε σχολές του τύπου ιεκ 2ετή κτλ.Όποιος έχει αμφιβολίες για το επίπεδο ορισμένων τμημάτων καλό είναι να κάνει μια εξερεύνηση στις εξωτερικές αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ που αφορά τα ΑΕΙ

Myri το κράτος δεν με υποχρέωσε αλλά μου έδωσε τη δυνατότητα να σπουδάσω σε ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.!!!!!!

---------

Επίσης μην ξεχνάτε ότι τα ΤΕΙ πραγματοποιούν εδώ και χρόνια αυτόνομα μεταπτυχιακά,και ότι συνεπάγεται με αυτο.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Φοιτητή , ποτέ δεν μιλαγαμε εδώ γιά ιδρύματα ιεκ , διετή κλπ , αλλά πάντα γιά τουλάχιστον 3,5 χρόνια σπουδών . Και που ποτέ δεν έμπαινες με βαθμό κάτω από 12 . Μην σας παραμυθιάζουν .

 

Και ο όρος ανώτατο , νεολληνικός νεολογισμός ήταν . Εξω ανώτερα λέγονται ..

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Myri το κράτος δεν με υποχρέωσε αλλά μου έδωσε τη δυνατότητα να σπουδάσω σε ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.!!!!!!

αναφερόμουν σε αυτόν που μιλά επιλεκτικά για την ελευθερη αγορά και τις υποχρεώσεις του κράτους

Link to comment
Share on other sites

Οι βαθμολογίες και η αναφορά προς αυτό είναι πλέον γελοίο.Εγώ πχ έβγαλα πάνω από 14.500 ε καί???Ηθελα να σπουδάσω ηλεκτρονική και το κατάφερα,δηλαδή εάν δήλωνα ένα πολυτεχνικό τμήμα θα ήμουν πιο επιστήμονας??η κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα??και είχα τη δυνατότητα να περάσω σε πάρα πολλα τμήματα με αυτή τη βαθμολογία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.