Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Αμα τα παίρνει τα γράμματα να πάει να γίνει γιατρός...Αυτό παίζει διαχρονικά :smile:

 

Στα σοβαρά τώρα....

Συμφωνώ με τον Stayros όχι 100, 1000%. Κάλύτερα δεν θα μπορούσε να τα πεί..... Αλλά πολλοί δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κάποιοι με ελάχιστες γνώσεις μπορούν να προοδεύουν καλύτερα από "σπουδαγμένους" με πτυχία και μεταπτυχιακά....Εχω δει κάτι γατόνια της πιάτσας που δεν τους φτάνουν ούτε του ΜΙΤ

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή πέρσι έδινε ο γιός πανελλαδικές , έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα .

 

Υπάρχει χρηματιστήριο σχολών που πλασσάρονται από τα ΜΜΕ , αλλά και τα φροντιστήρια , παραμυθιάζοντας τα παιδιά .

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς δεν ασχολούνται με το τι θέλουν να σπουδάσουν τα παιδιά τους , τι τους αρέσει και ταυτόχρονα να κοιτάξουν μόνοι τους αρχικά και μαζί με τα παιδιά μετά , τι είναι η κάθε σχολή , τι σπουδές και τι προοπτικές προσφέρει .

 

Η συντριπτική πλειοψηφία δεν ασχολείται κάν με το μηχανογραφικό και το κάνουν οι φροντιστές , η ακούστε το κουφό , κάποιοι τύποι που αυτοπαρουσιάζονται σαν ειδικοί .

 

Ολα αυτά σε μιά εποχή που η πληροφορία είναι παντού διαθέσιμη και δωρεάν .

 

Τώρα με την κρίση θα ανακαλύψουμε τον πρωτογενή τομέα , οι σχολές που πάνε στο δημόσιο θα πέσουν , αλλά και οι οικονομικές επίσης .

 

Γιά το τι αρέσει στο κάθε παιδί , καμμιά κουβέντα .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάνω από όλα τι αρέσει. Αλλά από την άλλη δεν θα πρέπει να φορτώνουμε τα παιδιά με το αγχος της αποτυχίας. Οτι θα έρθει η καταστροφή του κόσμου αν και δεν περάσει κάπου...Οφείλουμε να δώσουμε εναλλακτικές ώστε να καταλάβει ότι δεν είναι τα παν οι σπουδές, ούτε πως το χαρτί θα τον εξασφαλίσει για πάντα....

Πολλοί γονείς νομίζουν ότι αν το παιδί θα ακολουθήσει κάποιες σχολές που είτε τις λέμε πρωτοκλασσάτες, ή επειδή κάποτε είχαν δουλειά θα συμβαίνει πάντα, ή θα τονωθεί το γόητρο, στην ουσία το καταδικάζουν. Γιατί είτε κάνει κάτι που δεν του αρέσει πραγματικά, είτε αργότερα ανακαλύπτει ότι άλλα του τάξαν και άλλα βρήκε μπροστά του....Τότε βέβαια είναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που λέτε τα κρίνετε εκ του αποτελέσματος

 

όταν κάποιος είναι στην αρχη και επιλέγει δεν μπορεί να ποντάρει μόνο στην οικογενειακή επιχείρηση γιατί πλέον και αυτές ΚΛΕΙΝΟΥΝ

άρα πρέπει ο γονιός να μεγαλώσει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ανθρωπους

 

στο 'πλάισιο' του ανεξάρτητου είναι και οι σπουδές

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

αν λοιπόν δεν μας άρεσει το κριτηριο της απορρόφησης

τότε να βάλουμε το οικονομικό κριτίριο: πόσα ιδρύματα μπορεί να συντηρεί η χώρα

 

Και στο οικονομικό κριτήριο να το πάμε εάν τα κρατικά ιδρύματα και εμείς που σπουδάσαμε σε αυτά περιμένουμε από το κράτος να μας χρηματοδοτεί τα πάντα επειδή εμείς δεν βάζουμε χέρι στην τσέπη για να αγοράσουμε έστω και ένα βιβλίο χωρίς να το περιμένουμε και αυτό τζάμπα να μας το δώσουν τότε το κράτος δεν θα είναι σε θέση να συντηρήσει ούτε ένα ίδρυμα .

 

 

πως έχεις ίδια δικαιώματα όταν υπάρχουν δίδακτρα;

τα διακιαώματα είναι ίδια για όσους μπορούν να τα πληρώσουν

 

Στα ξένα κράτη πολλά από τα κρατικά ιδρύματα έχουν δίδακτρα για κάθε εξάμηνο .Τώρα εάν εμείς στην Ελλάδα δεν έχουμε ή δεν καταδεχόμαστε να πληρώσουμε έστω ένα τυπικό ποσό το εξάμηνο π.χ 100 ευρώ και περιμένουμε το ίδρυμα να βγάζει όλα του τα έσοδα από το κράτος τότε είναι φυσικό να μην έχουν σήμερα κάποια από αυτά να πληρώσουν ούτε το ρεύμα .Όσον αφορά για τα δικαιώματα να μου πεις εσύ τι ξόδεψες για να τα πάρεις ? Έβαλες στα 5 έτη που σπούδαζες έστω και ένα ευρώ στα έσοδα του πανεπιστημίου ? Έδωσες έστω και ένα ευρώ για τις ανάγκες του πανεπιστημίου ? Τα δικαιώματα θα ήταν ίδια εάν το κράτος τα χρήματα που έδινε ήξερε που πήγαιναν και τι πραγματικά έπρεπε να πληρώσει για κάθε ίδρυμα χωρίς να προβαίνει σε περιττές σπατάλες .Με αυτό τον τρόπο θα έκανε εξοικονόμηση και θα είχε ανοίξει περισσότερα ιδρύματα .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Οι φόροι δεν έχουν σχέση με τις ανάγκες του ιδρύματος αλλά με τις ανάγκες τους κράτους .Εγώ μιλάω για τις ανάγκες του ίδιου του ιδρύματος .

Και στο εξωτερικό πληρώνουν φόρους αλλά δίνουν και έξτρα για το ίδρυμα στα ταμεία των ιδρυμάτων βάση των διδάκτρων που έχουν .Και μιλάμε πάντοτε για κρατικά ιδρύματα .Ο ξένος που έρχεται και σπουδάζει στην Ελλάδα σε κρατικό ίδρυμα πλήρωσε φόρους στην Ελλάδα για την δωρεάν παιδεία που του παρέχει το κράτος μας ?

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδακτρα θα είναι ίδια για όλους. Οι φόροι όμως που πανε στην παιδεία κλιμακώνονται ανάλογα με το εισόδημα.

Αρα δεν είναι κοινωνικά άνιση η χρηματοδότηση των ιδρυμάτων από τους φόρους του κράτους.

 

Εκτός αν πρέπει να σπουδάζει μόνο η μεσαία τάξη και πάνω

------

Δηλαδή πόσοι ξένοι σπουδάζουν στην Ελλάδα;

Τα παιδιά αυτά έχουν μπει με πολύ αυστηρές εξετασεις και έχουν βγει 1οι στη χώρα τους!

Εγω θεωρω πως τους αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως κάποιος που περνάει στις πανελλήνιες εξετάσεις δεν έχει να πληρώσει έστω 100 ευρώ το εξάμηνο ή έστω ένα βιβλίο χωρίς και αυτό να το πάρει τζάμπα .Όσον αφορά για τους ξένους δεν γνωρίζω πόσοι ενδεχομένως να έρχονται .Αλλά δεν πιστεύω ότι βγήκαν πρώτοι στην χώρα τους και ότι δεν είχαν σε άλλη χώρα να πάνε αλλά διάλεξαν την δική μας .Διότι πολύ απλά τα ελληνικά ιδρύματα από ότι ξέρω δεν έχουν ξενόγλωσσα τμήματα ώστε κάποιος ξένος να παρακολουθήσει όλο το πρόγραμμα στην αγγλική γλώσσα . Αλλά και πρώτοι να βγήκαν όπως λες και πάλι φόρους δεν έχουν πληρώσει στην χώρα μας ώστε να τους παρέχετε η δωρεάν εκπαίδευση πόσο μάλλον να φεύγουν οι δικοί μας έλληνες έξω να σπουδάζουν και οι ξένοι να χαίρονται στην Ελλάδα την δωρεάν παιδεία για την οποία όπως λες πληρώνουν φόρους όλοι έλληνες και ανάμεσα σε αυτούς και εκείνοι που έδιωξε το κράτος έξω .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως κάποιος που περνάει στις πανελλήνιες εξετάσεις δεν έχει να πληρώσει έστω 100 ευρώ το εξάμηνο ή έστω ένα βιβλίο χωρίς και αυτό να το πάρει τζάμπα

το 100 το λες εσύ

πάντως στα μεταπυχιακά προγραμματα που πληρώνεις είναι τουλάχιστον 3000 ευρώ το 6μηνο

για το ανοικτό πανεπιστήμιο δεν ξέρω, όμως το ανοικτό πανεπιστήμιο δεν έχει τις εγκατστασεις που έχουν τα άλλα ιδρύματα

Αλλά δεν πιστεύω ότι βγήκαν πρώτοι στην χώρα τους και ότι δεν είχαν σε άλλη χώρα να πάνε αλλά διάλεξαν την δική μας .Διότι πολύ απλά τα ελληνικά ιδρύματα από ότι ξέρω δεν έχουν ξενόγλωσσα τμήματα ώστε κάποιος ξένος να παρακολουθήσει όλο το πρόγραμμα στην αγγλική γλώσσα .

μαθαίνουν υποχρεωτικά για 1 έτος ελληνικά και δινουν εξετάσεις πιστοποίησης, διαφορετικά γεια σας

 

επίσης μιλάμε για πολυ λιγότερο απο το 0,5% των σπουδαστών

εκ των οποίων πολλοί δεν μπορούν να αποφοιτήσουν λόγω της δυσκολίας της γλώσσας και του γεγονότος ότι συνήθως προέρχονται από πιο φτωχές χωρες και δεν μπορούν οι γονείς τους να πληρώσουν τη διαβιωση στην Ελλάδα

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.