Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Πραγματικά δεν με πειράζει το θέμα με τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά το πόσο εριστική είσαι..

 

Τi εριστική βρε Φαίδωνα , μη ψαρώνεις ο Pappos είναι.....(please κόψε το e-flert με τον γέροντα).

Για την ιστορία η απόφαση του ΣΤΕ στηρίχθηκε και στον ιδρυτικό νόμο ίδρυσης των ΤΕΙ το 1983 , ο οποίος προέβλεπε διαφορές στην επαγγελματική κατάρτιση με τα ΑΕΙ. Αυτό γράφει και η παρ.14 της απόφασης του ΣΤΕ.

Αυτό άλλαξε το 2005 με ένα νόμο που αναβάθμιζε ουσιαστικά τα ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ. Άρα εκτιμώ ότι το επόμενο Π.Δ. θα κάνει διάκριση ανάμεσα αποφοίτους ΤΕΙ και ΑΤΕΙ. Δεν παραθέτω link για να μη συνεχιστεί το θέμα.

Κι εγώ σήμερα διάβασα τους παραπάνω νόμους... αλλά επειδή δεν είμαι νομικός θα περιμένω το Κasvan να μου εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ αποφάσεων ΣΤΕ ,ΝΣΚ και Π.Δ.

@SLK διάβασε τους νόμους και τις εγκυκλίους και μην κάνεις απλά copy-paste.

Αυτό που πρέπει να κυνηγήσετε είναι η έκδοση νέου Π.Δ. που να ξεδιαλύνει τα Ε.Δ.

@Stayros , δεν μου ανέβασες την απόφαση του δικαστηρίου.

Ο ΟΑΣΠ , ΔΟΚΚ του ΥΠΕΧΩΔΕ πάντως με διευκρινιστική εγκύκλιο έχουν αντίθετη άποψη.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα διάβασα τους παραπάνω νόμους... αλλά επειδή δεν είμαι νομικός θα περιμένω το Κasvan να μου εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ αποφάσεων ΣΤΕ ,ΝΣΚ και Π.Δ.

 

Εγώ έχω τιμωρία ? Δεν κάνει να τους εξηγήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ καλός είσαι ;)

Kατάλαβα την ''ουσία'' που θέλεις να περάσεις.

Ότι πατάς στην παρ.1 του Π.Δ. 318/94 και τα Ε.Δ. ισχύουν ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών.

Έχει μία λογική αλλά πως θα το γενικεύσεις για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Όπου όλους εννοείς όλους τους απόφοιτους των διαφορετικών προγραμμάτων σπουδών. ε?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό αλλά υπάρχουν απόφοιτοι

- ΚΑΤΕΕ

- ΤΕΙ

- ΑΤΕΙ.

 

Η ουσία είναι πως ερμηνεύει το νόμο ο ελεγκτής υπάλληλος της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία η απόφαση του ΣΤΕ στηρίχθηκε και στον ιδρυτικό νόμο ίδρυσης των ΤΕΙ το 1983 , ο οποίος προέβλεπε διαφορές στην επαγγελματική κατάρτιση με τα ΑΕΙ. Αυτό γράφει και η παρ.14 της απόφασης του ΣΤΕ.

Αυτό άλλαξε το 2005 με ένα νόμο που αναβάθμιζε ουσιαστικά τα ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ. Άρα εκτιμώ ότι το επόμενο Π.Δ. θα κάνει διάκριση ανάμεσα αποφοίτους ΤΕΙ και ΑΤΕΙ. Δεν παραθέτω link για να μη συνεχιστεί το θέμα.

 

Για την ιστορία, στον ιδρυτικό νόμο των ΤΕΙ δεν (θυμάμαι τουλάχιστον) υπάρχει καμία διαφοροποίση στην επαγγελματική κατάρτιση μεταξύ Πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Υπήρξε η λανθασμένη εντύπωση πως τα ΤΕΙ άνηκαν στην ανώτερη εκπαίδευση, και εκεί πάτησε το ΣτΕ και ακύρωσε το Άρθρο 2. Επίσης ο νόμος που ορίζει ως ανώτατα ιδρύματα τα ΤΕΙ είναι του 2001, μετράει 11 χρόνια. Σε αυτόν προβλέπεται πως νέοι και παλαιοί απόφοιτοι ΤΕΙ είναι το ίδιο καθώς δεν άλλαξε ποτέ η βαθμίδα των ΤΕΙ απλώς τότε ορίστικε! Μέχρι το 2001 τα ΤΕΙ απλά άνηκαν γενικά στη 3βάθμια εκπαίδευση. Δεν υπάρχει λοιπόν καμία πιθανότητα διαχωρισμού μεταξύ ΤΕΙ και ΑΤΕΙ. Καιρός να ψάξεις γιατί κάποιος να σου δίνει τόσο λανθασμένες πληροφορίες.

 

Όσο για την απόφαση δεν την έχω στα χέρια μου γιατί δεν με αφορά άμεσα. Πάντως είναι υπαρκτή.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Tο ΝΣΚ είναι αρμόδιο για:

 

α) Η δικαστική υπεράσπιση των συμφερόντων του Κρά­τους και γενικότερα η νομική υποστήριξη του.

β) Η υποστήριξη των υποθέσεων της Ελληνικής Δημο­κρατίας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιω­μάτων και στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, με την επιφύλαξη των διατάξεων των άρθρων 9 και 15 του Οργανισμού του Υπουργείου Εξωτερικών, που κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του Ν. 2594/1998 (ΦΕΚ62Α') και του άρθρου 56παρ. 3 II περ. α' έως ε'του Π.Δ. 230/1998 (ΦΕΚ 177 Α').

γ) Η υποστήριξη των υπηρεσιών της Διοίκησης σε θέ­ματα κοινοτικού δικαίου με την επιφύλαξη των διατάξεων που αναφέρονται στην περίπτωση β της παραγράφου αυτής.

δ) Η διενέργεια όλων των δικαστικών πράξεων, που ανα­φέρονται στο άρθρο 6 της Πολυμερούς Σύμβασης "Περί διεκδικήσεως διατροφής εις την αλλοδαπήν" που κυρώ­ θηκε με το Ν.Δ. 4421/1964 (ΦΕΚ215 Α') και ανάγονται στα καθήκοντα του Υπουργείου Δικαιοσύνης.

ε) Η διεξαγωγή των δικαστικών πράξεων, που προβλέ­πονται στις διεθνείς συμβάσεις δικαστικής αρωγής σε ποινικές, αστικές και εμπορικές υποθέσεις, στις οποίες η Ελλάδα είναι συμβαλλόμενο μέρος και συνιστούν καθή­κοντα του Υπουργείου Δικαιοσύνης ως κεντρικής αρχής.

στ) Η καθοδήγηση των ενεργειών της Διοίκησης με νο­μικές γνωμοδοτήσεις.

ζ) Η αναγνώριση απαιτήσεων κατά του Δημοσίου, ο συμβιβασμός σε διαφορές με αυτό και η ρύθμιση χρεών πτωχών οφειλετών του Δημοσίου.

η) Η γνωμοδότηση για την υπαγωγή διαφορών του Δη­μοσίου σε διαιτησία και ο ορισμός διαιτητών του.

θ) Η υπεράσπιση δημοσ. υπαλλήλων σε ποινικά δικα στήρια, εφόσον προβλέπεται τούτο από ειδ. διάταξη νόμου.

ι) Η γνωμοδότηση για το παραδεκτό και βάσιμο των αναιρέσεων του Δημοσίου και Ν.Π.Δ.Δ. σύμφωνα με το άρθρο 12του Ν. 2298/1995 (ΦΕΚ62Α'), όπως κάθε φορά ισχύει.

ια) Η επεξεργασία των σχεδίων νόμων, διαταγμάτων και κανονιστικών υπουργικών αποφάσεων, που παραπέμπο­νται αρμοδίως σ' αυτό.

ιβ) Η δικαστική υπεράσπιση και γενικότερα η νομική υποστήριξη Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου και Ανεξάρτητων Διοικητικών Αρχών, των οποίων η νομική υπηρεσία διεξάγεται από το Νομικό Συμβούλιο του Κρά­τους ή από μέλη του σύμφωνα με ειδικές διατάξεις.

 

 

Το ΣΤΕ είναι το Ανώτατο Διοικητικό Δικαστήριο. Αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο του ελληνικού συστήματος δικαστικού ελέγχου της διοικητικής δράσης.

 

Μεταξύ γραπτών πηγών του δικαίου, από πλευράς ισχύος ισχύει η ιεράρχηση:

  1. Σύνταγμα
  2. Νόμος
  3. Προεδρικό Διάταγμα
  4. πράξη Υπουργικού Συμβουλίου
  5. Υπουργική Απόφαση.

Ορίστε και τί είναι τι για να ξέρουμε για τί μιλάμε κάθε φορά

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάκαρι να καθοδηγήσει τη διοικηση αφού η γνωμοδότηση αναφέρει "επιβάλλεται να προωθηθεί η έκδοση προεδρικού διατάγματος προκειμένου να καθορισθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα...".

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο βλέπεις φαντάσματα. Στο Ν.3404/2005 αναφερόμουνα. Έστω από το 2001. Δε διαφωνώ σε αυτό.

 

Αλλού είναι η ουσία , διαβάσες την παρ. 14 της απόφασης 678/2005 του ΣΤΕ;

Aναφέρεται στην περίπτωση γ. , παρ.2 , του άρθρου 25 του Ν.1014/1983 (ιδρυτικός νόμος ΤΕΙ)

 

 

γ) Στους πτυχιούχους των Τ.Ε.Ι αναγνωρίζονται επαγγελµατικά

δικαιώµατα που καθορίζονται µε προεδρικά διατάγµατα τα οποία

εκδίδονται µε πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευµάτων

και του κατά περίπτωση αρµοδίου Υπουργού µετά από γνώµη του Σ.Τ.Ε. το

αργότερο έξι µήνες πριν από την αποφοίτηση των πρώτων σπουδαστών

Τ.Ε.Ι. για τις υπάρχουσες ειδικότητες και προκειµένου για νέες

ειδικότητες ταυτόχρονα µε τη δηµιουργία τους ή µε την ίδρυση

αντίστοιχων τµηµάτων.

 

 

Δηλαδή το υπουργείο με Π.Δ. προτείνει αλλά τα τελικά ΕΔ τα επικυρώνει το ΣτΕ , δηλαδή το Ανώτατο Δικαστήριο του Κράτους.

Το ΝΣΚ απλά γνωμοδοτεί.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους. Τόσο καιρό κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε ότι δεν έχετε κανένα επαγγελματικό δικαίωμα και ότι πρέπει να βγει ΠΔ γι αυτό.

 

Οι μόνοι που μπορούν να κάνουν και μόνον αυτοί θα έπρεπε να κάνουν τοπογραφικά πέραν των άλλων data και στο ΕΓΣΑ87 είναι οι τοπογράφοι ΤΕ και ΠΕ τέλος

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.