Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Λοιπόν,

agior και Jason_Ab σταματήστε τους κομπλεξικούς διαλόγους. Δεν είμαστε μικρά παιδάκια. Εδώ μπαίνουμε για να κάνουμε μία συζήτηση επιπέδου και όχι να μαλώνουμε.

Αν θέλετε ανταλλάξτε τηλέφωνα και πείτε τα.

Τα δικαιώματα μας τα ξέρουμε όλοι.

Να κάνω και μια ερώτηση ρε συ Jason_Ab . Τι σε νοιάζει τι γίνεται με τα τοπογραφικά ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι κάποιος είναι σκυλί. Είπα ότι κάποιοι τσακώνονται σαν σκυλιά. Αυτήν την έννοια είχε το ποστ μου.

Εσύ Jasonούλη βλέπεις ότι γίνεται εδώ πλέον κάποια εποικοδομητική συζήτηση περί των επαγγελματικών δικαιωμάτων?

Το μόνο που διοχετεύεται είναι απλό μίσος από ξερόλες ένθεν και ένθεν.

Σοβαρά ποστ (όπως και το δικό σου στην αρχή της σελίδας - όχι αυτά για τους "άντρες" αρχιτέκτονες), άσχετα αν κανείς συμφωνεί ή διαφωνεί (εγώ διαφωνώ), χάνονται μέσα στους σαρκασμούς που κυριαρχούν.

Link to comment
Share on other sites

...

agior και Jason_Ab σταματήστε τους κομπλεξικούς διαλόγους. ...

 

Δεν συμμετείχα σε κομπλεξικό διάλογο, μετανιώνω όμως που συμμετείχα στο διάλογο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο το ΤΕΕ και οι συλλογοί σας δεν αλλάζετε στάση απέναντι στους πτυχιούχους ΤΕΙ και συνεχώς τους δημιουργείται προβλήματα από κατα φαντασία Εγκυκλίους του ΤΕΕ και των Συλλόγων σας από εδώ και πέρα θα γίνεται της Βαγδάτης!!!!!

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Εσύ Jasonούλη βλέπεις ότι γίνεται εδώ πλέον κάποια εποικοδομητική συζήτηση περί των επαγγελματικών δικαιωμάτων?

Το μόνο που διοχετεύεται είναι απλό μίσος από ξερόλες ένθεν και ένθεν.

 

Εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα. Τουλάχιστον διάβασε αυτά που έγραψα και μετά διάβασε και μερικά άλλα και μετά μπορείς να εκφραστείς.

Τι άλλο να έγραφα όταν μερικοί μου παρουσιάζουν γνωμοδοτήσεις του ΝΣΚ σαν Π.Δ. ???

Όταν μερικοί δεν έχουν ιδέα ότι το ΣτΕ ακύρωσε την παράγραφο 2 και όχι το Π.Δ.

Και έρχεσαι εσύ με αλεξίπτωτο με τελειώς άστοχες παρατηρήσεις να μας υποδείξεις ΤΙ ???

 

Εδώ δεν ξέρεις την διαφορά των κεφαλαίων με τα bold.

Οι κανόνες λένε (και όσοι γνωρίζουν από νομικά έγγραφα) ότι δεν γράφω με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζω. Αλλά γράφω με bold για να δώσω έμφαση. ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙΣ. Επίσης η αλλαγή γραμματοσειράς επιτρέπεται. Είδες εσύ κάπου να γράφω με κεφαλαια ?

 

Και για να λάβεις στην συζήτηση αν έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό και βασικό με βάση την κείμενη νομοθεσία να το κάνεις.

Τα υπόλοιπα που λες είναι άστοχα και προς επίδειξη εντυπώσεων.

 

Και κάτι άλλο. Άλλο ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ και άλλο τα Bold.

 

Επίσης εννοώ ότι έχουν παραβιαστεί οι κανόνες του φόρουμ. Προσβολές, κεφαλαία bold τεράστια γράμματα για να υποδηλώσετε κραυγές κλπ.

 

Τι να σου πω εδώ...εδώ δεν ξέρεις τι είναι bold και τι κεφαλαία γράμματα...δεν ξέρεις πότε χρησιμοποιείς το ένα και πότε το άλλο...

Η παραβίαση των κανόνων είσαι εσύ που έπεσες με αλεξίπτωτο και έκανες τις άστοχες παρατηρήσεις σου όπως

 

Ένας διαχειριστής του φόρουμ να μαζέψει τα σκυλιά παρακαλώ!

 

Μεγαλή προσφορά στην συζήτηση...επίδειξη επιπέδου...

Επίσης καμία σοβαρή υπόδειξη και παρατήρηση επί του θέματος δεν έκανες.

Λεονταρισμούς και λοιπά παιχνιδάκια δεν τα χρειαζόμαστε.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

nicpapa εάν ήθελες να συντάσσεις τοπογραφικά θα έπρεπε να πας στην σχολή Αρχιτεκτόνων

 

Τώρα τους αρχιτέκτονες τι μας μπλέκετε μέσα στην συζήτηση?

 

Από τις ειδικότητες που βλέπω στο συγκεκριμένο θέμα, όλοι (σχεδόν) δικαιούστε να υπογράφετε αρχιτεκτονική μελέτη. Και λέω δικαιούστε, ΟΧΙ ότι μπορείτε!

 

Όπως βαδίζουμε λοιπόν σαν μηχανικοί και σαν ΤΕΕ, μάλλον εμείς έχουμε το μικρότερο μερίδιο (από τους ΠΕ τουλάχιστον) και εάν δεν γίνει μία τροποποίηση στα ΕΔ ΟΛΩΝ, με τον καθένα να υπογράφει αυτό που διδάχθηκε ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ της σχολής του με 100% πληρότητα και σοβαρότητα, τότε τέτοιες συζητήσεις δεν θα σταματήσουν ποτέ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mercedes

1. Θέση στη συζήτηση έχω πάρει ήδη. Δες το post #126. Αδιάβαστη σε βρίσκω.

2. Το αν φωνάζεις ή όχι μπορεί να το κρίνει οποιοσδήποτε από τον τρόπο που γράφεις, είτε χρησιμοποιείς bold, είτε κεφαλαία. Τα σχόλια για το αν γνωρίζω την διαφορά bold και κεφαλαίων τα βρίσκω τουλάχιστον παιδαριώδη.

3. Τη φράση με τα "σκυλιά" την εξήγησα στο post #222. Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν παρερμηνεύθηκε. Αλλά μην απομονώνεις φράσεις για να αποδείξεις το χαμηλό μου επίπεδο. Δες ολοκληρωμένα τι λέω.

4. Δεν μίλησα για σένα προσωπικά αλλά εδώ μάλλον ισχύει το "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται".

5. Το ότι δεν παρεμβαίνω κάθε λίγο και λιγάκι δεν σημαίνει ότι έπεσα με αλεξίπτωτο. Δεν μπήκα χθες πρώτη φορά στο φόρουμ.

 

Νομίζω ότι αν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα πετάμε την μπάλα στην εξέδρα. Τώρα θα αρχίσουμε να μαλώνουμε για το πώς θα μαλώνουμε. Δεν νομίζω ότι έχει αξία και ότι ενδιαφέρει και κανέναν.

Ας μείνουμε στο θέμα και ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

Πες κάτι επί του θέματος.

Τα υπολοιπα τα αφήνω ασχολίαστα.

 

Δεν μπήκα χθες πρώτη φορά στο φόρουμ.

 

Ναι έχεις πολλά post. Δεν μπήκες όντως χτες.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Πολιτικών Μηχανικών Πάτρας 17058

Ξάνθης 16208

Εμπ 18483

Θεσ/νίκη 17822

Βόλος 16716

 

ΤΕΙ Δομικών έργων Κρήτη 8993

Πειραιά 12197

Σερρών 8822

Λάρισα 8776

 

κοντά στο διπλάσιο η διαφορά στη βάση εισαγωγής

 

 

ΑΤΜ εμπ 16347

Θεσ/νίκη 16270

 

 

ΤΕΙ Τοπογραφίας Αθηνών 8053

Σερρών 10780

 

πάλι κοντά στο διπλάσιο η διαφορά

 

 

με τις βάσεις όπως διαμορφώθηκαν φέτος ας μας πει κάποιος ποιος θα πρέπει να είναι ο δίκαιος διαχωρισμός Επαγγελματικών Δικαιωμάτων

 

επιμένω στην άποψή μου βέβαια ότι ο απόφοιτος των τει μπορεί να είναι καλύτερος επιστήμονας από έναν άλλο ΠΕ

αλλά ο κανόνας ποιος θα πρέπει να είναι?

πείτε μου

 

 

 

 

Προσωπική άποψη

 

Κατάργηση των ΤΕΙ (του κλάδου μας) και άμεση εξίσωση (με κάποια φόρμουλα) όσων έχουν αποφοιτήσει με τους ΠΕ

Edited by chrisven
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις πολλά post. Δεν μπήκες όντως χτες.

 

Έχω και μερικά ακόμα ως "Κωνσταντίνος Ιωαννίδης" αλλά αναγκάστηκα μετά την αλλαγή πλατφόρμας του φόρουμ να δημιουργήσω νέο λογαριασμό διότι δεν αναγνώριζε usernames με ελληνικούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.