Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Τον αδερφό μου τον δέχτηκαν σε πολυτεχνείο στην Ιταλία για μεταπτυχιακό δίχως κανένα πρόβλημα!!!και τελείωσε τει!!!!!!!ββλέπετε στο εξωτερικό υπάρχει εκπαιδευτικό σύστημα κάτι που εδώ είναι είδος προς εξαφάνιση

Στην Ιταλία ίσχυε το 3+2 όταν πήγε ο αδερφός σου.Από την χρονολογία που έγραψες συμπεραίνω ότι δεν ήταν πολυτεχνείο η σχολή που διάλεξε.

Τα επαγγελματικά του δικαιώματα θα ήταν περιορισμένα βάση νόμου, αν παρέμενε στα 3 χρόνια βασικών σπουδών όσα μεταπτυχιακά και να έκανε.

Για να ασκήσει το επάγγελμα του θα έπρεπε να δώσει και esame di stato μετά το πτυχίο του και εκεί θα συναντούσε σημαντική δυσκολία αφού θα προέρχονταν από χώρα του εξωτερικού(για τους ιταλούς που θα το ήξεραν αυτό και θα τον περίμεναν...).

Επίσης σε οποιαδήποτε ιταλική εταιρεία και αν ζήταγε εργασία θα κοίταγαν πρώτα τα συνολικά χρόνια της laurea(και όχι του μεταπτυχιακού) και αν δεν ήταν 5 θα επηρέαζε σημαντικά τον μισθό του,όταν και άμα έβρισκε εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συνάδελφε μιλάμε για Μηχανικό ΤΕ που έχει κάνει M.Sc. σε Γερμανία ή Ελβετία ή Αυστρία και δεν τον αναγνωρίζουν εσύ μιλάς για τα παραπάνω ???

 

Δεν τον αναγνωρίζουν διότι έδωσαν έμφαση στον βασικό τίτλο και όχι στο μεταπτυχιακό .Και μεταπτυχιακό από MIT να είχε , πάλι θα τους ενδιέφερε να δουν το βασικό πτυχίο από που προήλθε .Στο βασικό έχουνε το πρόβλημα και όχι στο μεταπτυχιακό .

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αναγνωρίζουν διότι έδωσαν έμφαση στον βασικό τίτλο και όχι στο μεταπτυχιακό .Και μεταπτυχιακό από MIT να είχε , πάλι θα τους ενδιέφερε να δουν το βασικό πτυχίο από που προήλθε .Στο βασικό έχουνε το πρόβλημα και όχι στο μεταπτυχιακό .

 

Συνάδελφε, ο βασικός τίτλος είναι Μηχανικός ΤΕ και αναγνωρίστηκε σαν B.Sc μετά από την εξέταση της αναλυτικής βαθμολογίας και του πτυχίου.

Μόνο αν έχεις βασικό πρώτο τίτλο σπουδών μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό.

Τι μου λες τώρα ? Ότι το πτυχίο ΤΕΙ δεν έιναι βασικός πρώτος τίτλος Ανώτατης Τριτοβάθμιας Εκπαίδευης ???

Και πως είναι δυνατόν μετά να έχει τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός M.Sc. με τους απόφοιτους που έκαναν το B.Sc και το M.Sc. στο εκεί πανεπιστήμιο ???

Ο απόφοιτος Μηχανικός ΤΕ απλά είχε το Β.Sc. από την Ελλάδα και μετά συνέχισε για το Μ.Sc.

Εκεί πως αναγνωρίζεται σαν ισοτότιμος ακαδημαϊκά και επαγγελματικά με εκείνους που τελείωσαν και το B.Sc. και το M.Sc. στο εκεί πανεπιστήμιο και στην Ελλάδα όχι ???

Και πως είναι δυνατόν να εγγράφεται στο εκεί Επιμελητήριο Μηχανικών ??? (Και φυσικά με την κείμενη νομοθεσία της ΕΕ δουλεύει και στην Ελλάδα κανονικά)

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος πράγμα που έχει γίνει εδώ και κάμποσα μηνύματα. Θα σου απαντήσω με ερώτηση .Στα πόσα χρόνια προβλέπει ο νόμος ότι θα έπρεπε να γίνουν έξω προκειμένου να αναγνωριστεί ο τίτλος του συγκεκριμένου συναδέλφου που αναφέρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ φίλε δεν καταλαβαίνω....Να το πάρουμε λιγάκι παιδικά. Θεωρείς ότι τα ΤΕΙ πρέπει να είναι το ίδιο με τα Πολυτεχνεία? Δηλαδή ο άλλος με 4 και ο άλλος με 5 έτη σπουδών, με διαφορετικό κριτίριο πρόσβασης να είναι το ΙΔΙΟ???? Απάντησέ μου σε αυτό αν θέλεις. Μιλάω πάντα για τα σημερινά δεδομένα. Αν πρέπει να είναι το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ φίλε δεν καταλαβαίνω....Να το πάρουμε λιγάκι παιδικά. Θεωρείς ότι τα ΤΕΙ πρέπει να είναι το ίδιο με τα Πολυτεχνεία? Δηλαδή ο άλλος με 4 και ο άλλος με 5 έτη σπουδών, με διαφορετικό κριτίριο πρόσβασης να είναι το ΙΔΙΟ???? Απάντησέ μου σε αυτό αν θέλεις. Μιλάω πάντα για τα σημερινά δεδομένα. Αν πρέπει να είναι το ίδιο

 

Ρε φίλε και εγώ δεν καταλαβαίνω. Είπα πουθενα ότι τα ΤΕΙ είναι το ίδιο με τα πολυτεχνεία ???

Δίαβασες τίποτα από αυτά που είπα για τα ΤΕΙ ???

 

Είχα πει

 

Υπάρχουν τα λεγόμενα Τεχνολογικά Πανεπιστήμια ή τα Εφαρμοσμένα Πανεπιστήμια που σκοπό έχουν από τις σχολές αυτές να αποφοιτήσουν επιστήμονες και ακαδημαϊκοί εξειδικευμένοι σε ένα γνωστικό αντικείμενο για να μπορέσουν να ανταπαξέλθουν στην αγορά και στο επάγγλεμα γρήγορα.

 

Μπορεί να ακολουθήσω ένα B.Sc. και μετά να θέλω να πάω σε ένα πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρουν τα μετατπυχιακά του προγράμματα. Αλλά κανείς δεν με απαγορεύει να μείνω μόνο με το B.Sc.

Και κανείς δεν με απαγορεύει να έχω διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών από ένα άλλο ίδρυμα στο ίδιο γνωστικό αντικείμενο. Γιατί έξω ο φοιτητής επιλέγει το ίδρυμα και τι και που ακριβώς θέλει να σπουδάσει. Αρα από το πρόγραμμα σπουδών, εργαστήρια, υποδομές, καθηγητές και άλλους παράγοντες μου δίνεται η δυνατότητα της επιλογής.

 

Είπα ότι τα ΤΕΙ είναι το ίδιο με τα πολυτεχνεία ???

Το ΤΕΕ είσαι και μιλάς έτσι ???

 

Αν ήμουν το ΤΕΕ θα σου απαντούσα ανάλογα όπως:

 

Β.Sc. (4 έτη) + M.Sc. (2 έτη) = 6 έτη > 5 έτη του Πολυτεχνείου.

 

Δεν το κάνω γιατί δεν είμαι τόσο αμόρφωτος και χαμηλού επιπέδου όπως το ΤΕΕ. Απλά λέω τα αυτονόητα. Που είναι το πρόβλημα σας ???

Που έξω τους δέχονται και τους αναγνωρίζουν και στην Ελλάδα δεν τους υπολογίζουν καν ???

Ποιο ακριβώς το πρόβλημα σας ???

Θέλετε το επίπεδο του ΤΕΕ να σας εκπροσωπεί ? Με γεια σας με χαρά σας. Αλλά όχι να μας επιβάλλετε τριτοκοσμικές απόψεις και λασπολογίες άρρωστων κομματόσκυλων όπως συμβαίνει με το ΤΕΕ !!!

 

Στα πόσα χρόνια προβλέπει ο νόμος ότι θα έπρεπε να γίνουν έξω προκειμένου να αναγνωριστεί ο τίτλος του συγκεκριμένου συναδέλφου που αναφέρεις ?

 

Τι εννοείς στα πόσα χρόνια ?

Πήγε με πτυχίο Μηχανιού ΤΕ. Το πανεπιστήμιο εξέτασε την αναλυτική βαθμολογία και τον αναγνώρισε σαν B.Sc. Συνέχισε με τους άλλους φοιτητές που είχαν τελειώσει εκεί το B.Sc. κανονικά για το M.Sc.

Τελειώσε όπως τελειώσαν και οι υπόλοιποι του M.Sc.

Τι ακριβώς και που είναι το πρόβλημα ?

 

Ποιος είναι υπεύθυνος για να κλειδώσει το θέμα ?

Ήμαρτον .

 

Ημαρτον δεν λες τίποτα...

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.