Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Και κάτι άλλο

Με τη νεα ΥΔΕ ανεβαίνει και ο κόστος του πίνακα αφου πλέων αντι για ασφαλειοδιακόπτες θα χρησιμοποιούμε ασφάλεια + διακόπτες 2 Χ 40 πχ για ηλ κουζινα και θερμοσίφωνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

..αντι για ασφαλειοδιακόπτες θα χρησιμοποιούμε ασφάλεια + διακόπτες 2 Χ 40 ...

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το έλεγε και ο ΚΕΗΕ και σας θυμίζω τους διακόπτες τύπου ΠΑΚΟ που έκοβαν και τον Ν μαζί με το L

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ως ασφαλειοδιακόπτες; οι ασφαλειοδιακόπτες δεν μπαίνουν σε οικιακές ΕΗΕ. Ασφάλειες (αυτόματες ή τηκτές) και διακόπτες (από την εποχή των pacco) πάντα έμπαιναν σε κουζίνες ή θερμοσίφωνες

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μικροαυτοματοι που διακόπτουν τον ουδέτερο. Ασφαλειοδιακοπτες δεν τους λεω, αλλα παίρνω ζητόντας τους ως "ΝιΑαλφα". Της moeller τουλαχιστον που δουλευω εγω, μεχρι τωρα, ειναι 1,5στοιχειου παχος.

Και παντα αγοραζω 12αδες τις ασφαλειες.

Απο τυχη χτες σε ιντερνετικο καταστημα, ειδα μικροαυτοματους απο 1Α μεχρι και 63Α απο 0,93€ με ΦΠΑ μαρκας asiaon και μια αλλη Howg . Τζάμπα πράμα! Βασικα το κοστος σε μια απλή εγκατασταση δεν ειναι τα του πινακος αλλά κυρίως τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ότι θα ξεφτυλιστεί και αυτή η προσπάθεια για μια ΥΔΕ που να δικαιολογεί τον τίτλο της είναι σχεδόν αναμενόμενο, αν δεν αλλάξει κάτι. Σε συνομιλία που είχα με πελάτη του εξήγησα το γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθώ με επανελέγχους και οφείλω να πω πως στην αρχή σάστισε, αλλά μετά κατάλαβε και συμφώνησε μαζί μου, στην επαρχία το να σου βγει το όνομα πως είσαι ακριβός είναι ότι χειρότερο και επειδή τα 200+ΦΠΑ που θέλω για έναν επανέλεγχο δεν πρόκειται να τα βρω εύκολα, χίλιες φορές να πάει κάποιος με λιγότερα παρά με το που ακούσει κάποιος τη τιμή να μου πει πως ο άλλος που ρώτησε το κάνει με 50ευρώ.

 

Αυτός είναι και ο λόγος ΝΙΚΟΣ ΑΣΤΡΟΣ που δεν απάντησα νωρίτερα στο ποστ σου, το μηχάνημα το πήρα καθαρά και μόνο για τις δικές μου δουλιές, θα μου πεις με την παύση που έχει η οικοδομή θα κάνεις απόσβεση του μηχανήματος σε 2 χρόνια...απο το να μαλώνεις με τον κάθε πελάτη (μέσα σε αυτή την οικονομική συγκιρία που δεν μπορεί κανείς να σηκώσει κεφάλι απο τους φόρους, να πας να αμοιφθείς σωστά και όπως πρέπει για τη δουλιά σου) και να χαλάς τη καρδιά σου με τους συμπολίτες σου, κάνεις ένα βήμα πίσω και έχεις το κεφάλι σου και τη συνείδησή σου ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

.....χίλιες φορές να πάει κάποιος με λιγότερα παρά με το που ακούσει κάποιος τη τιμή να μου πει πως ο άλλος που ρώτησε το κάνει με 50ευρώ.

 

Αυτός είναι και ο λόγος ΝΙΚΟΣ ΑΣΤΡΟΣ που δεν απάντησα νωρίτερα στο ποστ σου, το μηχάνημα το πήρα καθαρά και μόνο για τις δικές μου δουλιές, θα μου πεις με την παύση που έχει η οικοδομή θα κάνεις απόσβεση του μηχανήματος σε 2 χρόνια..

 

Αγαπητέ μου φίλε με συγχωρείς αλλά σε βρίσκω ΠΟΛΥ λάθος... Δηλαδή τι μου λες? Ένας απερίσκεπτος << Ηλεκτρολόγος >> που πηδάει το επάγγελμα μας, θα τον αφήσουμε να το κάνει και σε εμάς?? :shock: Τι λες ρε φίλε? Θα μαζευτούμε όλοι μαζί θα τους βρούμε και θα τους βγάλουμε με κάθε μεσό εκτός αγοράς. Ακούς εκεί, φίλε, δεν ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα? :mrgreen: :mrgreen: Καιρός να αγριέψουμε και εμείς, :mrgreen: :mrgreen: η περίοδος χάριτος τελείωσε για όλους αυτούς εκεί που Γα......ούν το επάγγελμα μας. Να μείνει όποιος αξίζει και όποιος κάνει σωστά την δουλειά του. Ε ρε θα πάει η καταγγελία στην Νομαρχία σύννεφο και ο νοών νοείτω.... :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ποιος σοβαρός άνθρωπος με έξοδα πολυμηχανήματα υπολογιστάς προγράμματα με δουλειά πολλών ωρών συν ότι θα χρειαστεί και κάποιο βοηθο και κάποια μόρφωση, θα πάει να κάνει την καινούργια ΥΔΕ για 50 ευρώπουλα? Το ποιο πιθανό είναι να την κάνει από το γραφείο.... Ποιος ο λόγος της καινούργιας ΥΔΕ? Ασφαλέστερες εγκαταστάσεις που απορρέουν από τους επανελέγχους και εξάλειψη των υπογραφάκιδων, εάν κάνουμε πίσω ε τότε ποιο το νόημα όλων αυτών? Περισσεύει σε κανένα σας εδώ μέσα ένα χιλιαρικάκι για το πολυμηχάνημα? Ας σοβαρευτούμε λίγο όλοι για το καλό μας...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, εδώ σε αυτό το τόπικ έχουμε διαβάσει διάφορες τιμές για την ΥΔΕ κάποιοι είπαν και για 85 ευρώ με ΦΠΑ και μάλιστα αν θυμάμαι καλά ο "prasinos" είχε αναφέρει πως είναι προτεινόμενη τιμή απο τον σύλλογό του. Θεωρώ πως αυτοί που είπαν τέτοια τιμή είναι σωστοί επαγγελματίες και θα κάνουν τη δουλιά τους όπως πρέπει να την κάνουν...το να το χρεώσουν τόσο χαμηλά φίλε μου είναι κάτι που δεν είναι στο χέρι μου και ούτε μπορώ να ανταγωνιστώ μια τέτοια τιμή γι αυτό σου είπα πως θα κάνω πίσω σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι AVDIRITIS οτι αν θέλουμε και 50 ευρω την κανουμε απλα απο το γραφειο μας χωρις καμια μετρηση χωρις καμια χαμενη ωρα-χωρις την αγορα του μηχανηματος,,ετοιμα σχεδια--απο μετρησεις όλες τελειες-- και ετσι ειναι ενα πολυ ευκολο 50αρικο η εστω 85 και αν συμβει κατι, επειδη ειμαστε περικυκλωμνεοι απο παντου με την υπογραφη αυτης τς ΥΔΕ,ας βαλει ο θεος το χερι του..οποτε ξεχναμε νεα υδε,ξεχναμε ασφαλεια,ξεχναμε τα παντα απλα δινουμε 3χαρτια παραπανω στην δεη και ΟΛΑ ΚΑΛΑ..Να είμαστε λιγο υπευθυνοι και σοβαροι επιτέλους..

Δεν χρειαζεται να κανεις πίσω( κατα την γνωμη μου παλι, και συγνωμη)αλλα να δινεις στον πελάτη να καταλαβεις τι πας να κανεις,πιο το ολο νοημα της δουλειας, και πιστευω τα πραγματα θα ειναι πιο ευκολα ακομα και σε αυτες τις εποχες.

Εγω εξηγώ πως μπορεί καποιος να σου το κανει και με 50 και 100 ευρω αλλά εκείνα τα χρήματα θα ειναι τζαμπα και αδικα παρα αυτα που θα σου παρω εγω πχ 150-180 +φπα αλλά θα ΔΕΙΣ και θα ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ μαζι μου την ολη δουλειά και θα είσαι πλέον σιγουρος οτι η ηλεκτρικη σου εγκατασταση θα είναι ασφαλεις για τουλαχιστον αρκετα χρονια ακομα..Υπευθυνότητα.

Κοντα σ αυτους τους λιγους που ξεφτιλίζουν το επάγγελμα γιατί θεωρούν πως τα πραγματα ειναι φλου οπως παλιά , δεν πρεπει να ρίξουμε την ποιοτητα κ συνεπώς την τιμή μας για κανένα λόγω.

Αυτη είναι στάση μου προς τον πελάτη και δεν θέλω να επηρεάσω κανενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.