Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,και εγώ θα συμφωνήσω ότι η κοστολόγηση είναι άσχετη τετραγωνικών. Άς έρθει κάποιος συνάδελφος να βγάλει άκρη πχ σπίτι μου που είναι 92 τμ και έχει 33 γραμμές. Αντίθετα μπορεί να βρεθεί και σπίτι ιδίων τετραγωνικών μέτρων και να έχει 5 γραμμές +κουζίνα+θερμοσίφωνα και να ξεμπλέξει κάποιος σε 1 ώρα. Άρα τι βγαίνει από αυτό; Οτι η κοστολόγιση θα πρέπει να είναι ανάλογη και με τα σημεία προς εξέταση,χωρίς όμως να πέφτει κάτω από ένα πλαφόν.

Με δεδομένο ότι στις παλιές ΥΔΕ η χρέωση ήταν πάνω κάτω 100€, γνώμη μου είναι να τεθεί ένα πλαφόν πχ 150€ και ας είναι για εργοταξιακό που λέει ο λόγος. Από εκεί και πέρα αναλόγως ευχέριας του καθενός, απόστασης,χρόνου και δουλειάς που θα κάνει, ας κάνει την προσαύξηση που νομίζει.

Εγώ προσωπικά επειδή είμαι ψειρής και θα φάω μισή μέρα (μέτρα και εδώ,κάνε αυτό, σφίξε το άλλο,άλλαξε αυτό) το έχω βαφτίσει 200 € το ελάχιστο για ένα μονοφασικό πίνακα ενός σπιτιού με πόσες γραμμές να έχει; θες 10; εστω...και 250€ στην ξεφτίλα για τριφασικό πίνακα σπιτιού πάντα. Ως μηχανικοί θεωρώ ότι οι γνώσεις οι οποίες έχουμε αποκτήσει ο καθενας,πρέπει να πληρωθούν. Αν σε μια γραμμή καταλάβει κάποιος ένα σφάλμα (πχ από τρύπα για κουρτινόξυλο,εγδαρε κάποιος τα καλώδια) και πάει ένας μηχανικός και με μια-δυο μετρήσεις βρεί τι φταίει και πει στο σπιτονοικοκύρη "ξέρεις κάτι ,φταίει αυτό" και το διορθώσει με το άνοιγμα 2 καπακιών, εεε πως να το κάνουμε βρε συνάδελφοι πρέπει να πληρωθεί. Αυτό είναι και ο μηχανικός στο κάτω κάτω, να μη βρίσκεις μόνο τι φταίει αλλά να μπορείς και να εξηγήσεις γιατι έγινε.

Σε μια θεία μου που είχα κάνει την εγκατάσταση σπίτι της, έπεφτε ο ΔΔΕ, με πήρε τηλ. αλλά ήμουν εξωτερικό και της είπα να φωνάξει τον μαστρο-ηλεκτρολόγο του χωριού να δει τι γίνεται. ΜΑΓΚΕΣ, άνοιξε ο δικός σου ΟΛΑ τα καπάκια του σπιτιού σε εγκατάσταση μόλις 2 μηνών και σε φρεσκοβαμμένο σπίτι να δει τι γίνεται,για να καταλλήξουν ότι στο επιδαπέδιο καταψύκτη σε ένα δωμάτιο-αποθήκη,είχε πάει το σκυλί και είχε δαγκώσει το καλώδιο. Η θεία μου όχι μόνο δε τον πέταξε με τις κλοτσιές έξω αλλά τον πλήρωσε από πάνω.Αν πήγαινε λοιπόν κάποιος ευσυνήδητος και μετρούσε και σε μισή ώρα είχε βρεί άκρη χωρίς καμία γρατζουνιά το σπίτι και της έλεγε πχ 70€, μετά η θείτσα θα έλεγε "το παλιόπαιδο με εγδαρε για μισή ωρίτσα".

Ο άλλος ο Μ@Λ@Κ@Σ που Μ@ΜΗΣΕ όλο το σπίτι πληρώθηκε κανονικά όμως και έφυγε κύριος επειδή έκανε μισή μέρα και βάλε και τα μερεμέτια από τον ελαιοχρωματιστή μετά.....δηλαδή τι πρέπει να κάνω εγώ; να πάω στο σπίτι να βρώ τη βλάβη σε μισή ώρα και μετά να περιμένω κανα 3ωρο για να δικαιολογησω τα λεφτά που θα ζητήσω;;;

ΑΡΑ ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, πρέπει από μόνοι μας όσοι πραγματικά ενδοιαφερόμαστε όχι μόνο γιατ την τσέπη του άλλου, αλλά και να κάνουμε σωστότερες και ασφαλέστερες ηλεκρικές εγκαταστάσεις, να αλλάξουμε επιτελους τη νοοτροπία του κόσμου που νομίζει ότι η ΥΔΕ είναι και άλλο ένα απλό χαρτί και να μη νομίζει οτι πάμε να αρπάξουμε, αλλά να εξυπηρετήσουμε και να πληρωθούμε γι αυτό.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι να πω και εγώ την άποψή μου, εκ πρώτης να απαντήσω σε ερώτηση του ΝΙΚΟΣΤΡΙ για το αν το ΤΕΕ έχει εκδώσει αυτοκόλλητα όπως οι άλλοι φορείς, απλά ΟΧΙ!!! Είμαι στην κατηγορία των ατόμων που σπουδάσανε εξωτερικό και που επιστρέψανε Ελλάδα για αν ασκήσουν το επάγγελμα που σπουδάσανε, έλα όμως που εδώ μπλέκεται το ΤΕΕ και σου λέει αν θέλεις φίλε μου να ονομάζεσε Διπλοματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και επειδή πιστεύω πως το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων είναι κορυφαίο, θέλω να μου δώσεις και αυτά τα μαθηματάκια (στη περίπτωσή μου 10), αν δεν θέλεις πάρε ένα τίτλο (είναι αυτός που αναγράφω και στο προφίλ μου ο οποίος δεν έχει ορίσει ακόμη το κράτος επαγγελματικά δικαιόματα!!! και ας αποφοιτούν εδώ και 6 χρόνια παιδιά απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου) έτσι αναγκάστικα και έδωσα τα συγκεκριμένα μαθήματα και ξεμπέρδεψα. Αυτά για το κατα πόσο ουρανοκατέβατοι ερχόμαστε εμείς του εξωτερικού στην ελληνική αγορά. Απο εκεί και πέρα πιστέψτε με πως θα ήθελα πολύ ένα ΤΕΕ όπως τους άλλους συλλόγους που είναι κοντά στα μέλη τους και βοηθούν όσο μπορούν και τί θέλω να πω, το ΤΕΕ δεν έχει κάνει ακόμη καμιά ενημέρωση για την νέα ΥΔΕ και ούτε πρόκειται να κάνει, αν τους πάρεις τηλέφωνο για να ρωτήσεις δεν ξέρουν για τί τους μιλάς...έτσι αναγκάστηκα και πλήρωσα 150 ευρώ για να παρακολουθήσω ένα σεμηνάριο, ενώ όλοι οι άλλοι σύλλογοι ήταν το μέγιστο 10 ευρώ ως και δωρεάν. Δυστυχώς για μας το ΤΕΕ είναι εργαλείο και όπλο των πολιτικών μηχανικών και μαγκιά τους που το έχουν καταφέρει αυτό... Η οργάνωση των πολιτικών μηχανικών δεν παίζεται!!!! Εμείς είμαστε χρόνια πίσω και θα μίνουμε ακόμη περισσότερα όταν προσπαθεί ο ένας να βάλει τρικλοποδιά στον άλλον για να πάρει ένα μεροκάματο και να προσπαθεί να ανακαλύπτει εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν μόνο και μόνο για να καλύψει την ανεπάρκειά του. Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος αλλά νομίζω πως έπρεπε να τα πω αυτά για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις. Όσο για μένα δεν έχω καμιά παλιά ΥΔΕ και ούτε πρόκειται να κάνω μόνο και μόνο για να κερδίσω ένα 50ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Avdiritis δε νομίζω να σου ζητήσαμε το βιογραφικό των σπουδών σου. Πέρα από τη πλακά, θέλω να είσαι σίγουρος ότι το σεβασμό μου προς το πρόσωπο σου τον έχεις κερδίζει προ πολλού, προσωπικά πιστεύω ότι είσαι ένα άτομο με ήθος και ευπρέπεια όπου, δεν τρέπεσαι να κάνεις αυτήν την κριτική προς το φορέα που ανήκεις

Όντος, μην σου φανεί παράξενο αλλά κ’εγω θα ήθελα ένα διαφορετικό ΤΕΕ όπου ο τίτλος που φέρει να αντιπροσωπεύει την πραγματική του αξία και να μην είναι τόσο μικροπρεπείς που να παίζει μικρό πολιτικά παιχνίδια του κάθε πολιτικού κόμματος και τελικά να ενεργεί με βάση τα μικροσυμφέροντα κάποιον λήγων. Θέλω ένα ΤΕΕ που να έχει συμμετοχή και μάλιστα ενεργεί και όχι αυτήν την απαξίωση που βγάζει με τις ενέργειες του , θέλω ένα ΤΕΕ που να είναι μπροστάρης και να διασφαλίζει με το κυρός του το επάγγελμα μας και να του δώσει επιτέλους την αξία που του αρμόζει, άσχετα εάν εγώ ανήκω σε ένα διαφορετικό φορέα(ΠΟΣΕΗ), θέλω ένα ΤΕΕ όπου να έχει γνώμη άποψη και να επιβάλει μαζί με την ΕΕΤΕΜ (το επιστημονικό κομμάτι) και την ΠΟΣΕΗ, τη προστασία των συμφερόντων όχι μόνο του ηλεκτρολόγου αλλά και του καταναλωτή

υπόξιν ότι το επάγγελμα απελευθερώθηκε με ότι συνεπάγεται αυτό

Συγγνώμη για το off the topic αλλά ο Avdiritis ακούμπησε - και καλά έκανε- ένα πολύ λεπτό θέμα, που ίσως είναι ‘’taboo’’ και εγώ δεν άντεξα στον πειρασμό να μην πω τις σκέψεις μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους!

"ΑΠΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΒΛΑΒΕΣ ΝΕΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΗ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣΥΣΚΕΥΩΝ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΛΑΞΤΕ ΠΡΙΖΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ 6EURO ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΤΕ ΑΝΤΙΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΚΟ ΜΕ 55EURO ΑΛΑΞΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΣΑΣ ΜΕ 11Ο EURO ΝΕΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΗ ΜΕ 70EURO ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ"

 

Το κείμενο ειναι αντίγραφο κειμένου απο γνωστό site αγγελιών. Δεν νομίζω έτσι να αλλάξει κάτι...θα πούμε το ψωμί ψωμάκι, έτσι έλεγε ο παππούλης μου που μεγάλωσε ξυπόλητος....

Link to comment
Share on other sites

Αυτί που δεν κατάλαβα καλά είναι οτι άντε πες τα σχέδια ΥΔΕ έτσι γουστάρει ο άνθρωπος και τα δίνει 70 ευρώ αλλά αυτό το πίνακα πώς θα το αλλάξει για 110 ευρώ όταν τα υλικά για έναν πίνακα μονοφασικό έχουν φτάσει το λιγότερο 120 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

καλά είναι οτι άντε πες τα σχέδια ΥΔΕ έτσι γουστάρει ο άνθρωπος και τα δίνει 70 ευρώ

 

 

Εδώ φίλε με συγχωρεις αλλά κάνεις μεγάλο λάθος....Την παλιά ΥΔΕ κάποτε που χρειάστηκα και αγόρασα από γνωστό μου την πλήρωσα 150 ευρώ χωρίς φπα και θα σκοτώνουμε την καινούργια έτσι με 1000 ευρώ τουλάχιστον επιπλέον εξοπλισμό? Εγώ λέω να πάμε καλυτέρα να κάνουμε καμιά άλλη δουλειά καλυτέρα, ποιο προσοδοφόρα. Το άλλο ενδεχόμενο το έχεις σκεφτεί? Ποιος θα επιλέξει μετά εσένα να του κανείς επανέλεγχο με 150 ευρώ χωρίς το φπα αφού θα βρει να κάνει δουλειά του με λιγότερα από τα μισά? Έχω χάσει έτσι αμέτρητες δουλειές…. Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι….ζούγκλα η αγορά πλέον….

Link to comment
Share on other sites

 

"ΑΠΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΒΛΑΒΕΣ ΝΕΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΗ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣΥΣΚΕΥΩΝ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΛΑΞΤΕ ΠΡΙΖΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ 6EURO ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΤΕ ΑΝΤΙΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΚΟ ΜΕ 55EURO ΑΛΑΞΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΣΑΣ ΜΕ 11Ο EURO ΝΕΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΗ ΜΕ 70EURO ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ"

 

Το κείμενο ειναι αντίγραφο κειμένου απο γνωστό site αγγελιών. Δεν νομίζω έτσι να αλλάξει κάτι...θα πούμε το ψωμί ψωμάκι, έτσι έλεγε ο παππούλης μου που μεγάλωσε ξυπόλητος....

 

Για να μην αντιδρά κανείς εξαιρούμενου του Έκτρορα το λιγότερο που μπορώ να πω είναι κάτι το παράδοξο....

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ανεβασω ενα κειμενο, που εχω συνταξει με 2 φιλους Ηλεκτρολογους... σ' αυτο πανω, θα γινει μεγαλη κουβεντα...

 

Φως στο τούνελ......... Ο Alastis είναι............... Ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ ακόμα να φανεί?

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ NIKOS εγώ προσωπικά τον επανέλεγχο το χρεώνω 200 + ΦΠΑ και τον αρχικό έλεγχο δωρεάν :smile:

Αυτά που λες υπάρχουν και θα υπάρχουν όλο και ποιο συχνά όσο περνάει ο καιρός. Εάν δεν βάλουν κατώτερο πλαφόν στη τιμή της νέας ΥΔΕ

βλέπω να ξευτιλίζεται όπως και η παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.