Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Faethon θα διαφωνήσω... Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα να πληρωθεί το 500άρικο και να είναι οκ για 30 χρόνια.

Η ερώτηση Θ6 είναι: "Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο..." και η απάντηση: "Θεωρείται μία παράβαση της κατηγορίας 13 και καταβάλλεται παράβολο 500€"

Το "με τη δυνατότητα έκδοσης ΟΑ..." καταλαβαίνω ότι είναι εξτρα και μιλάει άλλωστε για δυνατότητα και όχι υποχρέωση...

Το παράβολο 500 προκύπτει επειδή έχουμε μία μοναδική αυθαιρεσία της κατηγορίας 13. Διαφορετικά, αν ήταν όλα τα τμ της κατοικίας αυθαίρετα το παράβολο θα έπρεπε να υπολογιστεί με βάση όλα τα τμ

και θα έβγαινε πιθανότατα μεγαλύτερο, όχι;

Η ερώτηση λέει ότι το κτήριο μετακινείται σε άλλη θέση σύμφωνη με το ΓΟΚ. Αν παραβιάζει Δ δεν είναι σύμφωνη με το ΓΟΚ η νέα θέση, οπότε έχεις και τα τετραγωνικά που μπαίνουν στο Δ με παραβίαση απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Υπάρχει μεγαλύτερη παράβαση από τη διαφορά, του εμβαδού οικοπέδου αδείας και πραγματικότητας;;

 

Προσωπικά την θεωρώ ως την πρώτη και την μεγαλύτερη παράβαση.

Δεν αναφέρομαι φυσικά σε διαφορά μέχρι 2% (όπως προβλέπεται από την νομοθεσία) αλλά για πολύ μεγαλύτερη.

Και όμως ούτε λόγος δεν γίνεται, ούτε από το ΥΠΕΚΑ αλλά και ούτε από το ΤΕΕ

Δηλαδή τη μας λένε (ΥΠΕΚΑ και ΤΕΕ)

Όλα (ύψη- δόμηση- Δ) ελέγχονται βάσει σχεδίων αδείας και πραγματικότητας, αλλά για τυχόν διαφορά εμβαδού οικοπέδου να μην κοιτάμε τίποτα. (εκτός ακραίων περιπτώσεων δηλ μη αρτίων που παρουσιάζονται ως άρτια)

Γιατί το κάνουν;

Μα γιατί γνωρίζουν ότι αν υπάρχει μεγάλη διαφορά ο νόμος θα κολλήσει και μαζί του και συμβόλαια κλπ

(ούτε κάθετες ούτε αυτοτελείς ιδιοκτησίες θα μεταβιβάζονταν-θα δημιουργούσαν προστριβές ιδιοκτητών μηχανικών κλπ)

 

Ως δεύτερη σε σπουδαιότητα παράβαση κατά την κρίση μου είναι η αλλαγή όψεων ειδικά αν προηγήθηκε έγκριση τους από ΕΠΑΕ (δηλαδή περιμένεις να δεις όψη από Βασίλη και βλέπεις Βασιλική ή κάτι σαν μισό Βασιλο-Βασιλική)

Είδατε και για αυτή την παράβαση κανένα επί πλέον συντελεστή;; ΟΧΙ

 

Επομένως γιατί να αμφιβάλλουμε για το 500 (όπως αποφάνθηκαν) + λοιπές παραβιάσεις Δ κλπ (όπως επίσης αποφάνθηκαν)

Εδώ μετράει η άδεια περίφραξης ή Ε.Ε.Μ,Κ και να μην μετράει η κανονική άδεια;;

Είναι λογικό;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

KANA δίκιο έχεις αλλά...................................που να το βρεις και συ και γω και ο κάθε ένας μας που κάνουμε την Πυθεία για να βγάλουμε το ψωμί μας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα μέτρα του κτιρίου που είναι εντός Δ θα τα βάλεις σαν υπέρβαση δόμησης και μία παράβαση για την μετακίνηση.

 

Τα μέτρα του κτιρίου εντός Δ, εφόσον ποσοτικά δεν υπερβαίνει το κτίριο τη δόμηση του, τότε υπολογίζεται ως τμ ''Χωρίς υπέρβαση δόμησης'' αλλά με ''Παραβίαση πλάγιων αποστάσεων''

ΓΙατιίο να βάλεις ΥΔ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω στο οικόπεδό μου προσθήκη υπογείου (χωρίς να προβλεπεται στην άδεια) αλλά με στάθμη που τον καθιστά κύριο χώρα άρα μετράει στη δόμηση.

Συνεπώς κάνω ένα ΦΚ για τον "υπόγειο χώρο" με τσεκάρισμα στην υπέρβαση δόμησης το οποίο το μεταφέρω και στο άλλο φύλλο που έχω βάλει τους χώρους εντός Δ σαν κύριους χώρους με παραβίαση Δ.

(κάτσε τώρα γιατί μπορεί να έχεις και δίκιο)!!!!!

 

Λες στο άλλο φύλλο να μην τσεκάρω υπέρβαση δόμησης (σ΄αυτό με τους χώρους εντός Δ?) αλλά μόνο στο πρώτο φύλλο??

Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Την παραβίαση στο Δ την κάνει η επέκταση υπογείου ή τμήμα κτιρίου που ήταν στην άδεια; Γιατί για τη μεν επέκταση ''υπογείου'' έχεις επιπλέον μέτρα από την άδεια, αλλά στο άλλο κομμάτι αν ειναι χώροι που υπήρχαν στην άδεια και ήταν κύριοι, τότε βάζεις μόνο Παραβίαση Δ.

 

Εγώ έχω επέκταση υπογείου η οποία με την μετατόπιση του κτιρίου σε άλλη στάθμη παραβιάζει το Δ. Δηλαδη η παραβίαση του Δ γιενται απο το αυθαίρετο τμήμα με ταυτόχρονη ομως μετατόπιση κτιρίου.

Επομένως κάνω

 

1ΦΚ με ΥΔ Βοηθητικού χώρου και ΥΚ για το τμήμα επέκτασης υπογείου που είναι εκτός Δ,

1ΦΚ με ΥΔ Βοηθητικού χώρου και ΥΚ και Δ για το τμήμα επέκτασης υπογειου εντός Δ

1 παράβαση κατηγορίας 13 για την μετατόπιση του κτιρίου.

 

Εαν το Δ το παραβίαζε άλλο τμήμα κτιρίου που ήταν στην άδεια, τότε

 

1ΦΚ με ΥΔ Βοηθητικού χώρου και ΥΚ για το τμήμα επέκτασης υπογείου

1ΦΚ με παραβίαση Δ για το τμήμα της άδειας (ποσοτικά) που είναι στο Δ

1 παράβαση κατηγορίας 13 για μετατόπιση του κτιρίου.

 

Και όσων αφορά τη μετατόπιση, όποιος μπορεί να βγαλει αδεια βγαζει με 500 + αδεια για παντα, ενώ όποιος έχει παραβάσεις στο Δ ή επεκτάσεις τμημάτων και μεταόπιση, τότε κατηγορία 13 =500 €, γιατί ως αναλυτικό θα πάει αφού δεν υπαρχει υπερβαση για το ''νομιμο'' (ποσοτικά) κτίσμα που μετακινείται ωστε να χρησιμοποιηθεί καποιος σντελεστης με τα τμ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα του κτιρίου εντός Δ, εφόσον ποσοτικά δεν υπερβαίνει το κτίριο τη δόμηση του, τότε υπολογίζεται ως τμ ''Χωρίς υπέρβαση δόμησης'' αλλά με ''Παραβίαση πλάγιων αποστάσεων''

ΓΙατιίο να βάλεις ΥΔ;

Τhodoris, αν βάλεις σε Φ.Κ. 50μ² χωρίς υπέρβαση δόμησης και συντελεστή υπέρβασης πλαγίων αποστάσεων θα σου βγάλει πρόστιμο με Σ.ΥΔ=1.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εντάξει. Το ίδιο λέμε. Απλά θα άλλαζε αν έβαζε ΥΔ>50% έτσι δεν είναι; Υπάρχει και περίπτωση να είναι πολλά τα μέτρα μάλλον και για αυτό το έγραψα.

Το ίδιο αποτέλεσμα βγαζει σε περίπτωση που τα μετρα είναι >50% της δόμησης.

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίτα να δεις τι έχω και θέλω τη γνώμη σου...................

 

Θεώρησε το κτίριο μου ένα τετράγωνο κουτί 10x10.

 

Έχει οικοδομική άδεια αλλά δεν προβλέπονταν υπόγειο. ΤΖ 800 ευρώ/ m2 / χρονολογία 1990

 

Παραβάσεις:

1. Κατασκευή παράνομου υπόγειου, αλλά με στάθμη που δεν είναι στάθμη υπογείου (1,80 εκτός εδάφους) οπότε πάει σαν κύριος χώρος.

2. Μετατόπιση κτιρίου που παραβιάζει το Δ κατά 0,40 m ο φέρων οργανισμός και όλοι εξώστες εκείνης της πλευράς συν η σκάλα που πάει από εξώστη ύψους 1,80 μ στο έδαφος.

3. Η σκάλα από την άλλη πλευρά που παραβιάζεται όλο το Δ και είναι όλη εντός του.

4. Αλλαγή θέσης

5. Αλλαγή στο συνολικό ύψος ύψος κατά +0,80 m με max περιοχής 1,80 m.

6. Περίφραξη οικοπέδου

7. Μεγαλύτεροι εξώστες από 10-20 cm.

8. Διαφοροποίηση μορφής στέγης από δίριχτη σε τετράριχτη και αλλαγή ύψους αυτής.

 

Αντιμετώπιση:

1ο ΦΚ: 100 μ2 υπογείου - 0,40*10 =96 μ2 σαν κύριος χώρος μόνο με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους (κάλυψης μπαίνει (??) μιας και στο σύνολο του το κτίριο έχει αύξηση κάλυψης λόγω σκαλών εντός Δ)

2ο ΦΚ: 4 μ2 υπογείου που είναι εντός Δ με ΥΔ, παραβίαση Δ και παραβίαση ύψους (βάζω και εδώ παραβίαση ύψους έτσι δεν είναι?)

3ο ΦΚ: Για τις σκάλες εντός Δ, με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και Δ (εδώ βάζω ύψους???)

4 Λοιπές παραβάσεις των 500 ευρώ για: μετακίνηση θέσης, περίφραξη οικοπέδου, μεγαλύτεροι εξώστες, διαφορετική στέγη.

 

Ερώτηση:

1. Τον εξώστη που είναι εντός του Δ τον πάω με αναλυτικό και αυτόν?

2. Το 1ο φύλλο καταγραφής θα πάρει και υπέρβαση κάλυψης?

3. Γενικά τις υπερβάσεις τις θεωρούμε για κάθε ένα χώρο (δηλαδή αυτά τα μέτρα μετράνε κάλυψη τα άλλα όχι) ή πάμε με τις συνολικές υπερβάσεις όλου του ακινήτου σε όλα τα φύλλα (και πάνω που τα είχα ξεμπερδέψει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.