Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
DIMITRI

Μη πληρωμή προστίμου του 3843

Recommended Posts

Στο προηγούμενο μου post (που βαθμολογήθηκε μάλιστα αρνητικά !?!), αναφερόμουν στην προθεσμία αυτών που "ξέχασαν" να πληρώσουν ενώ είχε αποσταλεί εγκαίρως (μέχρι τις 23-12-11) ο υπολογισμός προστίμου από τις πολεοδομίες (άρθρο 51 παρ.11β) . Για τους υπόλοιπους, αυτούς στους οποίους το πρόστιμο εστάλη μετά την 23-12-2011 και ταυτόχρονα μετά την 30-1-2012, η προθεσμία λήγει την ΔΕΥΤΕΡΑ 2-4-2012, διοτί η καταληκτική κατά τον ν.4042 (άρθρο 51 παρ.11γ) ημερομηνία 31-3-2012 δεν είναι εργάσιμη και στις περιπτώσεις αυτές ο Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99 άρθρο 10 παρ.1 και 7) σε συνδυασμό με το άρθρο 247 του Αστικού Κώδικα (ΠΔ 456/84) ορίζουν ότι μεταφέρεται στην επόμενη εργάσιμη.

(Για όσους το πρόστιμο εστάλη μεταξύ της 24-12-11 και της 30-1-12, η προθεσμία ήταν 2 μήνες από την αποστολή και έχει λήξει)

 

Αρθρο 10 ν.2690/99

 

Προθεσμίες προς ενέργεια

 

1. Οι προθεσμίες για την υποβολή αίτησης, Αναφοράς, δήλωσης ή άλλου

εγγράφου του ενδιαφερομένου, καθώς και για οποιαδήποτε άλλη ενέργειά

του είναι αποκλειστικές, εκτός αν χαρακτηρίζονται ενδεικτικές από τις

διατάξεις που τις προβλέπουν.

.......

7. Για τον υπολογισμό των προθεσμιών, αν ειδικές διατάξεις δεν

ορίζουν διαφορετικά, ε φαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 241-246 του

Αστικού Κώδικα.

 

Αρθρο 242 ΠΔ 456/84

 

Λήξη

 

Η προθεσμία λήγει όταν περάσει ολόκληρη η τελευταία ημέρα και,

αν είναι κατά το νόμο εορτάσιμη, όταν περάσει ολόκληρη η επόμενη

εργάσιμη.

 

 

Επίσης, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξει και νέα παράταση για όλες τις περιπτώσεις, καθώς δεν έχει δοθεί καμία οδηγία από το υπουργείο για την διαδικασία υπολογισμού τόσο της προσαύξησης 2% της πρώτης δόσης όσο και της έκπτωσης 8% στην περίπτωση εφάπαξ πληρωμής εντός ενός μηνός από την καταβολή της α' δόσης (διάταξη που χρήζει πολλών διευκρινήσεων και μάλλον τροποποίησης).

Edited by armenopoulos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο προηγούμενο μου post (που βαθμολογήθηκε μάλιστα αρνητικά !?!), αναφερόμουν στην προθεσμία αυτών που "ξέχασαν" να πληρώσουν ενώ είχε αποσταλεί εγκαίρως (μέχρι τις 23-12-11) ο υπολογισμός προστίμου από τις πολεοδομίες (άρθρο 51 παρ.11β) . Για τους υπόλοιπους, αυτούς στους οποίους το πρόστιμο εστάλει μετά την 23-12-2011, η προθεσμία λήγει την ΔΕΥΤΕΡΑ 2-4-2012, διοτί η καταληκτική κατά τον ν.4042 (άρθρο 51 παρ.11γ) ημερομηνία 31-3-2012 δεν είναι εργάσιμη και στις περιπτώσεις αυτές ο Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99 άρθρο 10 παρ.1 και 7) σε συνδυασμό με το άρθρο 247 του Αστικού Κώδικα (ΠΔ 456/84) ορίζουν ότι μεταφέρεται στην επόμενη εργάσιμη.

 

 

 

 

 

 

Επίσης, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξει και νέα παράταση για όλες τις περιπτώσεις, καθώς δεν έχει δοθεί καμία οδηγία από το υπουργείο για την διαδικασία υπολογισμού τόσο της προσαύξησης 2% της πρώτης δόσης όσο και της έκπτωσης 8% στην περίπτωση εφάπαξ πληρωμής εντός ενός μηνός από την καταβολή της α' δόσης (διάταξη που χρήζει πολλών διευκρινήσεων και μάλλον τροποποίησης).

αν πλήρωσες μέχρι τέλους του 2011 την πρώτη δόση και δεν ξαναπλήρωσες έχεις κάποια συνέπεια ή κινδυνεύεις να χάσεις την ρύθμιση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι βέβαια, αρκεί να πληρώσεις τις υπόλοιπες δόσεις μέχρι την καταληκτική ημερομηνία αποπληρωμής του προστίμου

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο προηγούμενο μου post (που βαθμολογήθηκε μάλιστα αρνητικά !?!),

armenopoulos, κι εγώ αναρωτήθηκα γιατί βαθμολογήθηκε αρνητικά... Θεώρησα μάλιστα σωστό να βάλω εγώ συν ένα για αποκατάσταση, μιάς και μετά μάς ενημέρωσες πλήρως και με στοιχεία...

 

Επίσης, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξει και νέα παράταση για όλες τις περιπτώσεις

Επειδή έχω μια περίπτωση που ο Ιδιοκτήτης δεν πλήρωσε την α' δόση, αν μάθεις κάτι για παράταση γράψε ένα ποστ...

Edited by gp1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω και εγω πελατη που δεν πληρωσε την πρωτη δοση. Υπαρχει καποια πληροφορια για αυτες τις περιπτωσεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου ετυχε σημερα τετοια περιπτωση (πληρωσε εκπροθεσμα την Α' δοση του 3843).

Η απαντηση ειναι στην Εγκυκλιο 13/10/2011 του 401 = ΕΝΟΤΗΤΑ Β

 

Το ερωτημα που εχω ειναι αν συμψηφιζεται και το παραβολο του 3843 (θα το βαλουμε στο συστημα σαν "δοση"???)

και επισης η ΠΡΟΣΑΥΞΗ 1% για καθε μηνα, την υπολογιζει αυτοματα το συστημα του ΤΕΕ? (χλωμο...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξερει κανεις τι γινεται στην τραγικη περιπτωση που δεν εχει πληρωθει κανενα προστιμο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ουτε η πρώτη δόση? Να κοιτάζεις προς 4014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι οκ ευχαριστώ, απλά αντι για 8 γινονται 25 τα αυθαίρετα και οπως καταλαβαίνετε

αλλάζει το πακετάκι εντελώς των εισφορών....

 

κατι που ο πελάτης πρεπει να το καταπιεί με το ζόρι μαζι με τις αμοιβές...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.