Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας για το έτος 2012


ikaros13

Recommended Posts

Πριν από λίγο διάστημα το ΤΣΜΕΔΕ εξέδωσε ανακοίνωση για την θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας για το 2012, σε άτομα που δυσκολεύονται να καταβάλουν τις εισφορές...http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/tabid/267/language/el-GR/Default.aspx

 

Πηγαίνοντας σήμερα στα κεντρικά....κανείς δεν γνώριζε τίποτα...Μετά κόπων και βασάνων, με παρέπεμψαν στο πρωτόκολλο όπου σημπλήρωσα μία αίτηση για το ζήτημα επισυνάπτωντας τα εκκαθαριστικά σημειώματα 2010-2011. Μετά λέω? .....Τίποτα θα δείξει....

Για να μην τα πολυλογώ κατάφερα και βρήκα κάποιον που γνώριζε για το θέμα και μου είπε τα εξής..

"Θα το εξετάσει....το ΔΣ....και θα ενημερωθείς....δύσκολο πάντως να γίνει, γιατί δεν υπάρχει νόμος....μην περιμένεις πολλά....καλύτερα διακανονισμό" Αφού δεν έγβαλα άκρη και για να μην τσακωθώ για άλλη μια φορά σηκώθηκα και έφυγα.

 

Και ερωτώ. Τι βγάζει ανακοινώσεις το ΤΣΜΕΔΕ αν δεν είναι υλοποιήσιμες? Για τα μάτια του κόσμου? Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει κάτι για το θέμα?

Μας κοροιδεύουν τελείως μου φαίνεται...........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το ξέρω το θέμα, αλλά διαβάζοντας αυτά που λέει το πλήρες κείμενο, από τη στιγμή που θα τους πας τα εκκαθαριστικά των 2 τελευταίων ετών και είναι κάτω από 30000 στο άθροισμα τότε πρέπει να σου θεωρήσουν βιβλιάριο ΧΩΡΙΣ απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής.

Η Διοικούσα επιτροπή αποφασίζει μόνο αν ΔΕΝ πληροίς κανένα από τα (α), (β) και (γ).

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην σε αφήσουν να έχεις τζάμπα ΚΥΤ

 

Υποτίθεται θα ίσχυε για το 2012. Δεν σου χαρίζουν εισφορές...

Και κυρίος....,τότε να μην βγάζουν επίσημες ανακοινώσεις, στην κεντρική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ, αναφέροντας απόφαση του προέδρου τελεσίδικη. Ούτε ερασιτέχνες δεν τα κάνουν αυτά. Αλλη μία ντροπή του ταμείου!!

Link to comment
Share on other sites

Κράτα και μία πισινή μήπως εκεί που πήγες ήταν όλοι τους άμπαλοι.

Ακόμα και αυτός που "ήξερε".

Βγήκε απόφαση, μέχρι να τη μάθουν, να διευκρινιστεί....

Πάντως η απόφαση είναι απλά ξεκάθαρη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πάντως εγώ πλέον έχω να προτείνω, και για αυτό το θέμα και για άλλα θέματα σχετικά με το ΤΣΜΕΔΕ

 

πως αφού μπήκατε στον κόπο να πάτε να ρωτησετε

ίσως θα ήταν καλύτερα να είχατε φτιαξει ένα γραπτό ερώτημα και να το είχατε πρωτοκολλίσει για να υπάρχει μια πιο επίσημη απάντηση.

 

Διότι θεωρώ πως δεν είναι απαρραιτητως άσχετοι αλλά ψευτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ikaros13, πρέπει να μαζευτείτε 10-15 άτομα μαζί να κάνετε φασαρία. Δεν καταλαβαίνουν διαφορετικά οι χαρτογιακάδες. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που ήμουν στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης, ο από μπροστά μου ρώτησε για αυτό το θέμα.

Η απάντηση ήταν ότι "υπάρχει το σχετικό στο διαδίκτυο, αλλά κανείς δε μας έχει ενημερώσει οπότε δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Αναμένουμε ενημέρωση."

Μπορεί το 2013 να ενημερώσουν ότι θα μπορούσαν να θεωρήσουν το βιβλιάριο του 2012.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13, πρέπει να μαζευτείτε 10-15 άτομα μαζί να κάνετε φασαρία. Δεν καταλαβαίνουν διαφορετικά οι χαρτογιακάδες. Δυστυχώς.

 

Λίγες μέρες πριν την τελευταία κινητοποίηση, είχαν μπουκάρει κάποιοι και σφραγίστηκαν τα βιβλιάριά τους. Σε ποιους στους συνδικαλιστές??

 

Η αιτιολογία που κολλάει το θέμα είναι ότι δεν έχει νομική υπόσταση....Δηλαδή θα πρέπει να ψηφιστεί νόμος που θα επιτρέπει στο ταμείο αυτή την διευκόλυνση :confused:

 

Αναφορά ημέρας....

Προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με ΤΣΜΕΔΕ για να δώ την πορεία της αίτησης και τέλος πάντων τι γίνεται...

Με τα πολλά μίλησα με την προισταμένη του κλάδου υγείας, και μου λέει πως οι αιτήσεις κατεβαίνουν στον εισηγητή (Μπρεμπούσης 2103740124) όπου με την σειρά του τις προωθεί στην διοικούσα...Αυτή με την σειρά της αφού εγκρίνει αυτές που εγκρίνει τις προωθεί κάπου αλλού (που αλλού? άγνωστο).

Στην γραμματεία του Προέδρου (2103740301,2) δεν ήξερε...Το μόνο που μου είπε είναι ότι έγινε μία συνεδρίαση και η κοπέλα δίπλα περνάει κάποιες αποφάσεις (είναι γι'αυτό είναι για άλλα δεν ήξερε).

Το πρωτόκκολο δεν απαντά, ο Μπρεμπούσης δεν απαντά.... :sad:

Η σειρά πάντως είναι

1) αίτηση στο πρωτόκολλο

2) Η αίτηση πάει στον Μπρεμπούση

3) Ο Μπρεμπούσης την εγκρίνει και την επιστρέφει στην ΔΕ

4) Η ΔΕ βγάζει απόφαση..(??)

 

Επειδή δυστυχώς έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο να τους σπάω τα τσόκια μέχρι να πάρω απάντηση. Παίζει να ξανακατέβω ΤΣΜΕΔΕ για βόλτα και ερωτήσεις (γιατί από τηλέφωνο...)

Αυτά για σήμερα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες πριν την τελευταία κινητοποίηση, είχαν μπουκάρει κάποιοι και σφραγίστηκαν τα βιβλιάριά τους. Σε ποιους στους συνδικαλιστές??

Ποιους συνδικαλιστες? Αυτοι τα παιρνουν ετοιμα, συστημενα και απληρωτα.

Θεωρω οτι στην Ελλαδα το "μη-συνδικαλιστης" θα πρεπει να συνεπαγεται το "μαλ@κας".

Εφτασα βεβαια σε μεγαλη ηλικια να το καταλαβω, διαφορετικα δεν θα ημουν εδω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.