Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας για το έτος 2012


ikaros13

Recommended Posts

το βιβλιάριο έχει αλλάξει. Από το ΕΤΑΑ της περιοχής μας εδώσαν τα νέα βιβλιάρια αρχές Σεπτεμβρίου 2011. Τα παλιά βιβλιάρια τα ακύρωσαν αλλά αν θυμάμαι καλά είπαν ότι τα κρατάμε. Τα αυτοκόλλητα στο νεο βιβλιάριο, αφού τα παλιά δεν ισχύουν.

 

Λάθος κάνεις! Μια χαρά ισχύουν τα παλιά βιβλιάρια μέχρι (τουλάχιστον) τέλος του 2012. Εμένα μάλιστα αρνήθηκαν (δε μπορούσαν) να μου αλλάξουν το παλιό βιβλιάριο στο παράρτημα Αγ. Παρασκευής και μου είπαν "μη σε νοιάζει αν έχεις κενές σελίδες". Πήγα στη συνέχεια στο κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ και βεβαίως μου κόλλησαν αυτοκόλλητο στο παλιό κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στους μισθωτούς από όσο ξέρω (και του ΙΤ) δεν θεωρούνται για έτος τα βιβλιάρια, αλλά για 6μηνο. Κάποιες φορές δε (αν ο εργοδότης έχει οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ) και λιγότερο.

Mεχρι περυσι καθε Φεβρουαριο περναμε απο την υπηρεσια κατασταση κρατησεων και την πηγαιναμε ΤΣΜΕΔΕ για να θεωρησουν βιβλιαρια για 1 ετος.

Link to comment
Share on other sites

tpanag δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να έχει γίνει και έτσι η δουλειά. Σε εμάς εδώ έδωσαν τα νέα βιβλιάρια όπως προανέφερα. Τώρα τι να πώ, αν το κάθε περιφερειακό γραφείο κάνει τα δικά του δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να κάνει ανανέωση βιβλιαρίου κάποιος μισθωτός όταν ο εργοδότης του δεν έχει εξοφλήσει τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο με καταγγελία του εργοδότη του (με ό,τι αυτό συνεπάγεται...). Αλλιώς του το δίνεις και του λες "κόψε το σβέρκο σου και θεώρησέ το μου ΤΩΡΑ γιατί αρρώστησα" (έχουν "τρόπους" οι περισσότεροι και θεωρούν).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Η ασφάλιση της γυναίκας μου στο ΙΚΑ λήγει στις 29.02.2012, οπότε αποφάσισα να τη γράψω στο ΤΣΜΕΔΕ (δεν είχα και άλλη επιλογή)

Μάζεψα σχεδόν όλα τα χαρτιά πλην της οριστικής διαγραφής από το ΙΚΑ, η οποία θα δοθεί από 01.03.2012 και μετά.

 

Πήρα τηλ για να κλείσω ραντεβού.

Πάρε τον Απρίλιο να σου κλείσουμε για τον Ιούλιο μου είπαν.

Μα δε θέλω να αλλάξω βιβλιάριο, να βγάλω νέο θέλω.

έχουμε κίνηση λόγω αλλαγής.

Μα αυτό σας λέω ότι θα μείνει κάποιος ανασφάλιστος για 4 μήνες στην καλύτερη.

Σας είπα τον Απρίλιο για ραντεβού.

 

 

Μετά από αυτά, περιμένετε να μπορέσουν να εφαρμόσουν την "τόσο πολύπλοκη" διαδικασία που μας περιέγραψε στο πρώτο post ο ikaros?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα νέα μέλη που πρόκειται να εγγραφούν σε λίγες εβδομάδες μετά τις εξετάσεις του ΤΕΕ, θα παραμείνουν χωρίς υγειονομική περίθαλψη για μήνες; Επειδή έχουν "κίνηση λόγω αλλαγής"; Πάνε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.