Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό


mkara

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και με συγχωρείται αν έχει συζητηθεί αλλού παρόμοιο τοπικ.

 

 

Επειδή το πετρέλαιο έχει πάει στα ύψη θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε ότι έχει να κάνει με τους λέβητες που δουλεύουν με ρεύμα.

 

Ένας 18άρης φτάνει για 150 τμ;

 

Η κιλοβατώρα κοστίζει 0,11 ευρώ;;

 

 

βοήθεια συνάδελφοι μπας και σωθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την σωτηρία, θα την βρεις χαμηλώνοντας τον θερμοστάτη 3°C. Τα άλλα είναι σενάρια για νά 'χουμε να λέμε...

 

Αν πάλι σε ενδιαφέρει η κουβέντα, υπάρχουν αρκετά θέματα για ηλεκτρικούς λέβητες, λέβητες ιόντων (sic) και σώματα υπερύθρων (sic²).

 

Όσο για το κοστολόγιο, επειδή κανείς ουσιαστικά δεν γνωρίζει τις τιμές ρεύματος και πετρελαίου που θα ισχύουν του χρόνου (ούτε και το νόμισμα με το οποίο θα πληρώνονται), καταλαβαίνεις ότι η κουβέντα δεν μπορεί να είναι πολύ ουσιαστική...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

μα τον θερμοστάτη τον έχω στο 15-16.μιλάμε για τα γρεβενά που πιάνει -15 και το πετρέλαιο μου πάει 900 ευρώ το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνεις 900€/μήνα για πετρέλαιο και το γυρίσεις σε ρεύμα,

1ον θα πληρώνεις τουλάχιστον 1100€/μήνα, και

2ον θα χρειαστείς υποσταθμό (για να μην πω σύνδεση στην μέση τάση)... :razz:

Link to comment
Share on other sites

μα γτ να δίνω παραπάνω;

 

Αν πάρουμε ότι ο ηλ. λέβητας έχει 90+% απόδοση ενώ του πετρελαίου 80% και το καίω το πολύ 10 h την ημέρα

πάει κάπως έτσι με 18άρη λέβητα

 

18*10=180 kw/ημέρα * 30 ημέρες= 5400 το μήνα * 0,11 λεπτά/kwh = 600 περίπου ευρώ

 

αρά γτ να είναι κάτι διαφορετικό και πιο ακριβό;

Link to comment
Share on other sites

Την kWh να την υπολογίσεις τουλάχιστον 0,14 Ευρώ για αυτές τις καταναλώσεις και ίσως είμαι αισιόδοξος με τις αυξήσεις που έρχονται.

 

Επίσης, τα 1000 lt πετρελαίου (900 Ευρώ) που καταναλώνεις μηνιαία, αντιστοιχούν με ένα βαθμό απόδοσης συστήματος περί το 85%, σε 9800 kWh ζήτησης του σπιτιού.

 

Οπότε, επί αυτού του ποσού ενέργειας να κάνεις τους υπολογισμούς σου, αν θέλεις να είναι συγκρίσιμοι.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Λάθος υπόθεση εργασίας:

 

Αφού ο λέβητας είναι 18kW (πολύ μικρός, που τον βρήκες; ) και τον καις 10 ώρες (10 ώρες λειτουργίας του καυστήρα είναι πολλές...) και έχει απόδοση 80%,

θα έπρεπε να καις 16lt/ημέρα ή 480 λάτρα τον μήνα, επί 0,90 = 432€...

 

Αλλά εσύ λές ότι ξοδεύεις 900€! Τι από όλα αυτά δεν ισχύει;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

ότι ξοδεύω 900 ευρώ , ξοδεύω..το ξέρω αυτό σίγουρα.. :grin:

 

απλά έκανα μία απλή υπόθεση. γτ να είναι λάθος έτσι; και γτ πρέπει να υπολογίσω με 9800kwh;;

 

επίσης η kwh κοστίζει 11 λεπτά η κανονική .Η νυχτερινή είναι -30% αν δεν κάνω λάθος. δλδ μπορώ να το καίω 3-5 το μεσημέρι και όλο το βράδυ.και άντε ένα 3ωρο ακόμα

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Γιατί με 900 Ευρώ, τόση ενέργεια δίνεις στο σπίτι σου (όχι στο σύστημα). Οπότε αν θέλεις να έχεις ακριβώς τις ίδιες συνθήκες θερμικής άνεσης, τόση ενέργεια πρέπει να συνεχίζεις να παρέχεις. Με λίγα λόγια τα 18 kW φαίνονται λίγα..

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

ας βάλω και 22.. πες μου εσύ..πραγματικά δεν ξέρω...και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

 

 

κάτι περισσότερο συνάδελφοι;;

 

αν υπάρχουν άλλα ποστ πείτε μου σε ποιο λινκ

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.