Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό


mkara

Recommended Posts

Την κολοκυθιά θα παίξουμε; :wink:

 

Αν ξοδεύεις 900€ πετρέλαιο -δηλαδή 1000lt- τον μήνα, σημαίνει ότι καταναλώνεις μία συγκεκριμένη ποσότητα ενέργειας...

 

Εκτός αν έχεις απόδοση 50%, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να διορθώσεις το λεβητοστάσιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειρωνεύομαι συνάδελφε. Απλά τα 900€ πετρέλαιο αντιστοιχούν σε συγκεκριμένη ποσότητα ενέργειας. Αν η εγκατάστασή σου είναι σωστή και η ενέργεια αυτή μπαίνει στο σπίτι σου, τότε τόση είναι και η ηλεκτρική ενέργεια που απαιτείται.

 

Αν πάλι ο λέβητάς σου είναι όντως 18kW, και αν όντως καίει 10h/d, τότε πρέπει να βρείς που πάει το πετρέλαιο, διότι με αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να ξοδευτούν 1000lt τον μήνα μέσα στον λέβητα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Αλέξης. Φέρε έναν αδειούχο συντηρητή να δει το σύστημα του λέβητοστασίου - ακόμα καλύτερα έναν μηχανολόγο σχετικό με εγκαταστάσεις θέρμανσης. Αν είναι σε καλή κατάσταση και αποδοτικό, τότε έχεις λίγες διαθέσιμες επιλογές. Και αυτή του ηλεκτρικού λέβητα δεν είναι μέσα σε αυτές, γιατί πολύ απλά θα σου κοστίζει περισσότερο λειτουργικά.

 

Οπότε, το επόμενο λογικό βήμα θα ήταν μια ισχυρή θερμομόνωση και γενικά επεμβάσεις στο κέλυφος για μείωση της ζήτησης πλέον.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειρωνεύομαι συνάδελφε. Απλά τα 900€ πετρέλαιο αντιστοιχούν σε συγκεκριμένη ποσότητα ενέργειας. Αν η εγκατάστασή σου είναι σωστή και η ενέργεια αυτή μπαίνει στο σπίτι σου, τότε τόση είναι και η ηλεκτρική ενέργεια που απαιτείται.

 

Αν πάλι ο λέβητάς σου είναι όντως 18kW, και αν όντως καίει 10h/d, τότε πρέπει να βρείς που πάει το πετρέλαιο, διότι με αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να ξοδευτούν 1000lt τον μήνα μέσα στον λέβητα.

 

με συγχωρείς για το ύφος αλλά έχω απηυδήσει..ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις..το 9800 πως προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Ένα λίτρο πετρέλαιο ζυγίζει περίπου 900 γραμμάρια και ένα γραμμάριο πετρέλαιο έχει περίπου 11000cal. 1 cal έχει 4,18 joule.

 

Οπότε, τα 900€

είναι 1000lt

είναι ~900kg

είναι ~9,9*109 cal

είναι ~41,4*109 joule

είναι ~11500 kWh

 

και με απόδοση 80% τελικά παίρνεις 9200kWh.

 

Τα νούμερα χονδρικά, γιαυτό και δεν βγάζω 9800 αλλά 9200.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mkara...

Έχω και εγώ την αίσθηση ότι τα παιδιά παραπάνω καλά στα λένε...

Δεν παύει όμως φίλοι μου ο mkara να πληρώνει ένα πολύ μεγάλο ποσό για την θέρμανση του και να ζητάει βοήθεια.

Δεν ξέρω πως βγήκε το συμπέρασμα ότι ο εγκατεστημένος λέβητας είναι ισχύς 18 kw.

Θα μου φαινόταν πολύ περίεργο κάτι τέτοιο.

Καταρχάς δεν γνωρίζουμε τίποτα για την εγκατάσταση.

Μιλάμε για μονοκατοικία;

Μήπως υπάρχει και μποίλερ.

Το σπίτι πόσο καλά μονωμένο είναι;

Ο Νίκος παραπάνω είπε λίγο πολύ αυτά που θα έλεγα και εγώ.

 

Καταρχάς θα πρέπει να βρούμε το βαθμό απόδοσης της καύσης.

Χρειάζεσαι καυστηρατζή που να διαθέτει αναλυτή καυσαερίων και να δίνει πραγματικά στοιχεία και όχι μαιμουδιές.

Μετα θα πρέπει κάποιος να δεί τον συνολικό βαθμό απόδοσης της υπάρχουσας εγκατάστασης.

Αυτοματισμό εγκατάστασης, μονώσεις σωλήνων, κλπ.

Αν κάποιος εξασφαλίσει οτι όλα τα παραπάνω είναι καλά αλλά παραμένει να καταναλώνει πολύ τότε για μένα δεν σώνετε ψάχνοντας λύσεις σε άλλες μορφές ενέργειας....

Θα πρέπει να επενδύσει σε μόνωση....

 

Οι ηλεκτρικοί λέβητες είναι εξυπηρετικοί αλλά σε κάποιες περιπτώσεις κατά την γνώμη μου....

Παράδειγμα σε κάποια πολυκατοικία που έχουν καταργήσει την κεντρική θέρμανση "για διαφόρους λόγους'' και δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου είναι μία καλή λύση ο ηλεκτρικό λέβητας.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον

 

προκειται για πολυκατοικια 3 οροφων.κατοικουνται ο 1ος και ο 2ος (120 τμ εκαστος)

 

ο 3ος ειναι στα μπετα και τα ανοιγματα που θα εμπαιναν τα κουφωματα ειναι κλειστα με σανιδια

 

τα κουφωματα ειναι 15ετιας αλλα ειναι αρκετα καλα...

το σπιτι καλυπτεται απο τη μια μερια του απο πολυκατοικια και απο τις αλλες 3 ειναι ανοιχτο και μαλιστα υπαρχει χωραφι μπροστα.δλδ υπαρχει ανοιχτος χωρος.το χτυπαει αερας ΒΔ/Δ/ΝΔ

 

ΥΓ ο λεβητας δεν ειναι 18...σκεφτομουν αν συμφερει ο 18αρης ηλεκτρικος

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, ήμουν large με την εκτίμηση του β.α. (85%), για αυτό και η τελική ζήτηση έφτασε τις 9800.

 

Γρηγόρη, τα 18 kW ήταν εκτίμηση (?) του mkara για τον ηλεκτρικό λέβητα που πιθανά θα τον κάλυπτε. Δεν είναι το σύστημα του πετρελαίου.

 

Πάντως, αν και γενικότερα είναι παρακινδυνευμένο να κάνει κάποιος προβλέψεις σχετικά με το κόστος της ενέργειας, η ηλεκτρική ενέργεια στην Ελλάδα θα συνέχισει να αυξάνεται για τον οικιακό καταναλωτή με απόλυτη βεβαιότητα λόγω

 

α) της μετατόπισης του ενεργειακού μίγματος με κέντρο τον λιγνίτη, στο εισαγώμενο Φ.Α., πετρέλαιο και Α.Π.Ε.

β) του κόστους αγοράς ρύπων

γ) του λεγόμενου εξορθολογισμού των τιμολογίων, όπερ της μετάβασης σε πιο κοστοστρεφή τιμολόγια που θα επιβαρύνουν του οικιακούς καταναλωτές

 

Σε αυτό το περιβάλλον, οι επεμβάσεις στα συστήματα θέρμανσης, κλιματισμού, γενικά αυτοματισμών και θερμομόνωσης, πρέπει να γίνονται κατόπιν μελέτης. Η μελέτη είναι επένδυση και όχι ένα τυχαίο έξοδο. Οι πολίτες πρέπει να αντιληφθούν ποιος είναι ο ρόλος του ενεργειακού μηχανικού σε αντιδιαστολή με τις μαρτυρίες των εμπόρων πχ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.