Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό


mkara

Recommended Posts

Συμφέρει σε περίπτωση όμως που και το ρεύμα διατηρήσει την τιμή του .Διότι υπάρχει το ενδεχόμενο να αυξηθεί και η τιμή του ρεύματος και να χρειάζεται εκ νέου να το υπολογίσει .

 

http://www.eleftheri...cat=6&aid=35710

 

Μα γιαυτό ακριβώς έγραψα πως :

"Τα δύο μεγέθη λοιπών που θα πρέπει να συγκριθούν είναι:

1. Κόστος 3.000λιτ. πετρελαίου.

2. Κόστος 26.326 kWh."

 

Δυστυχώς από άποψη τιμών είναι όλα ρευστά. Όποιος "μαντέψει" σωστά το τι θα γίνει με τις τιμές θα βγει κερδισμένος !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση να κάνουμε αντικειμενική σύγκριση μεταξύ πετρελαίου και ρεύματος .Διότι το ρεύμα έχει στάνταρ τιμή λόγω του μονοπωλίου ενώ το πετρέλαιο όχι λόγω της διαφοράς από πρατήριο σε πρατήριο .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λέτε όλοι συνάδελφοι, ακόμα καλύτερα τα είπαν αυτοί που μίλησαν για μόνωση...Φυσικά ψάξε αδελφέ για την βελτίωση του ενεργητικού συστήματος (λέβητας),αλλά επένδυσε και στην παθητική βελτίωση. Είναι σημαντικότερη πιστεύω για την περίπτωση.Να δεις ότι τα αποτελέσματα στην τσέπη σου θα είναι εκπληκτικά! Υπάρχουν πλέον προϊόντα θερμομόνωσης απίστευτα - φυσικός ορυκτοβάμβακας π.χ- και από πολύ γνωστές εταιρίες. Άλλαξε και τα κουφώματα αν είναι τα παραδοσιακά απλά και αντικατέστησέ τα με κουφώματα θερμοδιακοπής. Αν την ψάξεις θα δεις ότι είναι επένδυση ζωής + το ότι δεν χρειάζονται συντήρηση όπως το ενεργητικό σύστημα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε ολους,

 

μενω σε πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας, παλιας κατασκευης πριν το 1980 με οτι συνεπαγεται αυτο... και φετος οι ενοικοι&ιδιοκτητες αποφασισαν να μην βαλουν πετρελαιο. Στη συνελευση επεσαν διαφορες ιδεες οπως αντικατασταση με λεβητα βιομαζας (απορριπτεται λογω ελειψης χωρου για αποθηκευση καυσιμου και απαιτησης καθαρισμου, τροφοδοσιας συστηματος απο ενοικο), συνδεση με φυσικο αεριο (δε συμφωνουν καποιοι λογω κοστους) και ηλεκτρικος λεβητας για ολη την πολυκατοικια.

 

Επειδη το τελευταιο δεν το γνωριζω, θα ηθελα αν μπορειτε να με κατατοπισετε για να καταλαβω εαν οντως ειναι συζητησιμη αυτη η λυση και ποιο το κοστος της. Τι εργασίες χρειαζονται να γινουν; παραμενει το συστημα πετρελαιου; υπαρχει καποια αλλη λυση που θα αξιζε να ψαξω;

 

Τελος, σε περιπτωση που δεν καταληξουν σε συμφωνια οι ιδιοκτητες, για τοπικη λυση θερμανσης μικρου διαμερισματος, ποια ειναι η πιο συμφερουσα λυση? με βαση το COR/EER καταλαβαινω πως ενα Κλιματιστικο Inverter υπερεχει των ηλεκτρικων λυσεων, σωματων κλπ. ομως το κοστος ειναι αρκετα μεγαλυτερο, αξιζει η επενδυση;

 

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας ,

καθε αποψη και ιδεα ειναι καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ "διασκεδαστικό" το θέμα της εναλλακτικής θέρμανσης από τη σύνηθη έως σήμερα (πετρέλαιο). Ομως συνάδελφοι, η καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας και επένδυση ζωής, όπως αναφέρει παραπάνω ο ΜyMech, είναι όπως και να το κάνουμε, η θερμομόνωση του κτιρίου. Κανείς δεν το δίνει τόση βαρύτητα όση χρειάζεται. Δεν είναι χαζοί οι βορειοευρωπαίοι που πρωταρχικός στόχος τους είναι η άψογη θερμομόνωση του κτιρίου. Αν κανείς το πετύχει αυτό, τότε ας θερμάνει το κτίριο με οποιοδήποτε τρόπο θέλει. Η εξοικονόμηση ενέργειας (δαπάνης) είναι τεράστια! Ολα τα άλλα είναι ημίμετρα, τα οποία του χρόνου ή του παραχρόνου δεν θα ισχύουν (αύξηση τιμής Kwh, αύξηση τιμής ή μείωση ποιότητας pelet, αύξηση τιμής ξύλου κλπ), και θα πρέπει να επαναπροσδιοριστεί ο τρόπος θέρμανσης!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τον συνάδελφο npanagio να το πώ αλλιώς όπως και γω το είδα αλλού.

Άν το αυτοκίνητό μας έχει τρύπιο ρεζερβουάρ, δεν ψάχνουμε για φτηνό βενζινάδικο......... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τον συνάδελφο npanagio να το πώ αλλιώς όπως και γω το είδα αλλού.

Άν το αυτοκίνητό μας έχει τρύπιο ρεζερβουάρ, δεν ψάχνουμε για φτηνό βενζινάδικο......... :smile:

 

+1000 στο συνάδελφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω συναδελφοι,

η μονωση και η αλλαγη κουφωματων ηταν η προταση μου στη συνελευση της πολυκατοικιας. ομως οι ιδιοκτητες δεν ηθελαν ουτε για αστειο να το ακουσουν. δυστυχως εχουν συνηθισει σε προσωρινες ασυμφορες λυσεις για να μπαλωσουν ενα προβλημα και δεν βλεπουν με καλο ματι τετοιες αλλαγες και επενδυσεις και ας ειναι πιο συμφερουσες μακροχρονια.. εγω ειμαι ενοικιαστης εκει, οποτε δεν εχω λογο σε αυτη τη διαμαχη με τους ιδιοκτητες, απλως προσπαθω να δω αν υπαρχει οντως καποια λυση να περασουν 2-3 χρονια οπως χαρακτηριστικα μου ειπαν, οταν μου ζητησαν να τους βοηθησω μιας και γνωριζω πεντε πραγματα παραπανω απο αυτους.

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει και αυτο αλλα μου φαινεται σεναριο επιστημονικης φαντασιας για τη συγκεκριμενη πολυκατοικια. δε προκειται να συμφωνησουν οι ιδιοκτητες, καποιοι ειναι ανεργοι, αλλοι συνταξιουχοι, αλλοι καχυποπτοι, γενικα δεν θα θελουν να μπλεξουν με ολη αυτη τη διαδικασια...γενικα σε οτι και να τους προτεινεις λενε οχι, δεν υπαρχουν χρηματα για τετοια. ξερω τι θα πειτε, αφου δε θελουν, ας πληρωσουν πετρελαιο να τελειωνουμε. συμφωνω και ευχαριστω το θεο που κανει ακομα καλοκαιρι στην Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.