Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό


mkara

Recommended Posts

Οι πολίτες πρέπει να αντιληφθούν ποιος είναι ο ρόλος του ενεργειακού μηχανικού σε αντιδιαστολή με τις μαρτυρίες των εμπόρων πχ.

 

 

 

Να πετάξω την μπηχτή μου....

Μήπως δεν πρέπει να το αντιληφθούν Νικο μόνο οι πολίτες αλλά ακόμα και οι ίδιοι οι μηχανολόγοι αλλά και οι μηχανικοί και φυσικά και εμείς οι υδραυλικοί; :smile:

 

Αλλά ρε παιδιά και εμείς εδώ ακόμα δεν κάνουμε τα αυτονόητα...

Δεν βάζουμε στα σπίτια μας έναν καλό θερμοστάτη χώρου.

Ανοίγουμε τα σπίτια μας με τις ώρες και καλά να αεριστή.

Χρησιμοποιούμε αυτά τα μποίλερ τριπλής ενέργειάς δίχως αυτοματισμό γιατί κάποιοι μας κάνανε να πιστέψουμε τις προηγούμενες δεκαετίες ότι τα μποίλερ δίνουν τσάμπα ζεστό νερό.

Κάνουμε μπαι μπας για αποθέρμανση του λέβητα σαν κορόιδα.

Αφήνουμε να γίνονται συντηρήσεις χωρίς να μπαίνει αναλυτής καυσαερίων.

Link to comment
Share on other sites

γρηγορη καποια ιδεα απο αυτα που σου ανεφερα;;

 

οντως ο ηλεκτρικος καυστηρας θα ειναι προβλημα οπως λεει και ο νικος;

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρικός λέβητας όπως αναλύει ο Αλέξης έρχεται ένα τσακ πιο ακριβός από ότι το πετρέλαιο θεωρώντας ότι η εγκατάσταση πετρελαίου είναι σωστή.

Με το νυχτερινό ρεύμα αλλάζουν τα πράματα αλλά το κακό είναι ότι συνήθως τα βράδια δεν χρειαζόμαστε πολύ θέρμανση...

Αλλά γιατί έχω την αίσθηση ότι οι τροικανοί θα το κόψουν αυτό το νυχτερινό...

mkara....

Μην μασας...

Ψάξε να δεις αν η υπάρχουσα εγκατάσταση λειτουργεί σωστά πρώτα...

Αν μου έλεγες ότι με τον τάδε συνιδιοκτήτη είμαστε στα μαχαίρια ή ότι δεν πληρώνει το πετρέλαιο τότε θα σου προετρεπα να εξετάσεις την επιλογή του ηλεκτρικού λέβητα.

Εγω σε κάποιες περιπτώσεις που έχω εγκαταστήσει ηλεκτρικούς λέβητες ήταν γιατί δεν υπήρχε άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα και εχεις δικιο δυστυχως και για την τροικα...ειναι πολυ πιθανο

 

θα πρεπει να φερω καποιον δηλαδη να δει τι ψαρια πιανει ο λεβητας πετρελαιου;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χωρις να ειμαι και καταρτισμενος ακομα σε ολα αυτα..

 

Εγω θα ελεγα να το πας κ λιγο αναποδα..ειπε οτι ο 3ος οροφος ειναι ακομα μπετα και τ εχετε κλεισει τα παραθυρα με σανιδες..Να σουπω οτι η οροφη του 1ου και δευτερου οροφου δεν εχουν καθολου μονωση μονο η οροφη του 3ου(που θα ειναι η ταρατσα ή σκεπη θα εχει μονωση)οπως και να το κανεις εχεις ροη κρυου αερα απο πανω απο την οροφη σου..και εχεις μεγαλες απωλειες.Σκεψου οτι πριν 15 χρονια δεν εφαρμοζαν τοσο πιστα των κανονισμο θερμομονωσης αντε το πολυ να εχουν βαλει 4 με 6 εκατοστα τωρα χρειαζεσαι κοντα στο 10 για την περιοχη σου που βρισκεται στην Δ ζωνη.

 

Αν σκεφτεις να βαλεις μονωση βαλε γυψοσανιδα στην οροφη σου και απο μεσα μια ικονοποιητικη μονωση.Και φυσικα αλλαξε κουφωματα..μετα δες και αυτα που σου εχουν πει οι συναδελφοι για τον λεβητα...μπας και σε κλεβει στο γεμισμα της δεξενης του πετρελαιου..;;;

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα λίτρο πετρέλαιο ζυγίζει περίπου 900 γραμμάρια και ένα γραμμάριο πετρέλαιο έχει περίπου 11000cal. 1 cal έχει 4,18 joule.

 

Οπότε, τα 900€

είναι 1000lt

είναι ~900kg

είναι ~9,9*109 cal

είναι ~41,4*109 joule

είναι ~11500 kWh

 

και με απόδοση 80% τελικά παίρνεις 9200kWh.

 

Τα νούμερα χονδρικά, γιαυτό και δεν βγάζω 9800 αλλά 9200.

 

 

Θα διαφωνήσω σε 2 σημεία:

1. Η πυκνότητα του πετρελαίου είναι 0,827 kg/lt. , άρα 1000λιτ = 827 kg

2. Μακάρι το πετρέλαιο να είχε 0,9 .... δυστυχώς στα περισσότερα μέρη έχει ξεπεράσει τα 1,00. πχ για Γρεβενά:http://www.vrisko.gr...inadika/grebena.

 

Γιαυτό καλύτερα να μιλάμε σε lit. πετρελαίου και όχι σε κόστος γιατί αυτό μεταβάλλεται συνεχώς.

 

 

Άρα έστω ότι κάποιος καταναλώνει 3.000λιτ/έτος πετρέλαιο.

3.000λιτ = 2.481 kg

= 29.424 kWh (Θερμική ισχύς πετρελαίου = 11,86kwh/kg,)

Αν ο ολικός βαθμός απόδοσης του συστήματος είναι 85%, τότε η αποδιδόμενη ενέργεια στην οικία θα είναι 25.012kwh.

Αν ο ολικός βαθμός απόδοσης του συστήματος με τον ηλεκτρικό λέβητα είναι 95% , τότε θα καταναλωθούν 26.326kwh για το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα.

 

Τα δύο μεγέθη λοιπών που θα πρέπει να συγκριθούν είναι:

1. Κόστος 3.000λιτ. πετρελαίου.

2. Κόστος 26.326 kWh.

 

Το δυσκολότερο σε αυτή τη σύγκριση δεν είναι να δούμε τι συμφέρει με σημερινές τιμές αλλά να "μαντέψουμε" πως θα διαμορφωθούν αυτές στο μέλλων.

 

Σενάρια για σύγκριση:

1. Τιμή πετρελαίου 1 ευρώ/λιτ και τιμή kWh=0,11 ευρώ (θεωρώ και συμμετοχή νυκτερινού τιμολογίου στη χρέωση)

Κόστος πετρελαίου = 3.000 ευρώ

Κόστος ηλεκτρικής ενέργειας = 2.896

 

2. Τιμή πετρελαίου 1,5 ευρώ/λιτ (εξίσωση με κίνησης) και τιμή kWh=0,10 ευρώ (θεωρώ και συμμετοχή νυκτερινού τιμολογίου στη χρέωση)

Κόστος πετρελαίου = 4.500 ευρώ

Κόστος ηλεκτρικής ενέργειας = 2.896

 

Με λίγα λόγια, κατά τη γνώμη μου, η τιμή 1ευρώ/λιτ πετρελαίου είναι μια "κομβική τιμή".

Άν το πετρέλαιο κοστίζει κάτω από 1ευρώ/λιτ συμφέρει το πετρέλαιο.

Άν το πετρέλαιο κοστίζει πάνω από 1ευρώ/λιτ συμφέρει το ρεύμα.

Edited by orestis-78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ανάλυση Orestis.

Απλά να προσθέσω ότι το 85% ολικός βαθμός απόδοσης πολύ αισιόδοξο το βρίσκω...

Κάτω απο 70 είναι οι περισσότερες εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άν το πετρέλαιο κοστίζει πάνω από 1ευρώ/λιτ συμφέρει το ρεύμα.

 

Συμφέρει σε περίπτωση όμως που και το ρεύμα διατηρήσει την τιμή του .Διότι υπάρχει το ενδεχόμενο να αυξηθεί και η τιμή του ρεύματος και να χρειάζεται εκ νέου να το υπολογίσει .

 

http://www.eleftheri...cat=6&aid=35710

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ανάλυση Orestis.

Απλά να προσθέσω ότι το 85% ολικός βαθμός απόδοσης πολύ αισιόδοξο το βρίσκω...

Κάτω απο 70 είναι οι περισσότερες εγκαταστάσεις.

 

Δεν θα διαφωνήσω για το 70% , απλά για να μην ξεκινήσω κουβέντα για το αν ειναι 85% ή 80% ή 70% χρησιμοποίησα τα νούμερα που είχαν δοθεί από τουσ προηγούμενους στο post.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.