Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις - συμβουλές για ενεργειακή εστία


Barovios83

Recommended Posts

Χαιρετώ το ωραίο αυτό φόρουμ και συγχαίρω όλα τα άτομα που συνδράμουν σε όλα τα θέματα με πολύ ενδιαφέρων προτάσεις,λύσεις κλπ.

Να μπω στο κυρίως θέμα.

 

Κάνω ανακαίνιση σε ένα σπίτι, το οποίο θέλω να παντρευτώ και να είναι εκεί η οριστική κατοικία μου.

Είμαι στη φάση που έχω τελειώσει με ηλεκτρολόγο σωλήνες-καλώδια, υδραυλικά έχω περάσει όλες τις γραμμές-δίκτυα, έχω βάλει γυψοσανίδες και εν ολίγοις είμαι στην φάση βαψίματος(κάτι που δεν επιχειρώ να κινηθώ τώρα λόγω τρομερής υγρασίας).

Τον Μάρτιο του 2011 έβαλα μια ενεργειακή εστία αερόθερμη, όχι κασέτα, της εταιρείας Hergom Μοντέλο Ηergom h08/100(55).

Σαν εστία έχει : Ονομαστική Ισχύς kW. 27 Kcal / hr. 23220

Ισχύς kW εξόδου. 25 Kcal / hr. 20920.

 

Πληροφορίες σχετικά με το σπίτι μου:

Έτος κατασκευής 1977, Υπόγειο,Ισόγειο,Δώμα.

98m2.Εσωτερικός χώρος ενιαίος.

Τοιχώματα Διπλά τούβλα χωρίς μόνωση.

Μελέτη θερμίδων 20156kcal.(Μελέτη πραγματοποιήθηκε απο γραφείο ειδικό στις μελέτες με γνώμονα όλα τα στοιχεία θερμομόνωσης-υγρομόνωσης κλπ.που θα τοποθετηθούν στο σπίτι)

Κουφώματα θα βάλω την Σειρά της Alumil (M20000 Apollo Alutherm) http://www.alumil.gr/page/default.asp?la=1&id=279&cat=1&pro=24 ανοιγόμενα κουφώματα θερμοδιακοπτόμενα με υάλωση τρίπλεξ και αντίστοιχα φίλτρα.

Μόνωση ταράτσας επίστρωση με ρητινούχο υλικό της εταιρείας Isomat,επίστρωση με ένα (σάντουιτς) αλουμίνιο και πολυαμίδιο και έπειτα τελικό υπόστρωμα με περλομπετό και πυρίμαχο πλακάκι.Στο τοίχο δεν θα παρέμβω σε κάποιου είδους εφαρμογή μόνωσης.

 

 

Ερώτημα:

Σύμφωνα με τις προαναφερόμενες πληροφορίες το σπίτι θα ζεσταίνεται μόνο με την ενεργειακή εστία?

 

Ευχαριστώ και διορθώστε με για οτιδήποτε λάθος έχω αναρτήσει.

Καλή Χρονιά εύχομαι.

Τάσος.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν το σπίτι θα ζεσταίνεται από την ενεργειακή εστία χρειάζεσαι την μελέτη θερμικών απωλειών ή τον πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης (τον πίνακα με τους συντελεστές Qol, όχι τον πίνακα των κοινοχρήστων). Αντίγραφο έχει σίγουρα ο διαχειριστής ώστε να βγάζει τα κοινόχρηστα.

 

Το Qol είναι οι θερμικές απώλειες του σπιτιού σου, αν είναι κάτω από την ονομαστική ισχύ του τζακιού τότε θα σε καλύπτει μόνο το τζάκι, διαφορετικά είτε θα έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία είτε θα πρέπει να έχεις και άλλον τρόπο θέρμανσης για να βοηθάει το τζάκι.

Αν μάλιστα δεν έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές της μελέτης κατά την κατασκευή, όσον αφορά την μόνωση, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι το Qol στην πράξη θα είναι μεγαλύτερο από το υπολογισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η μελετη τι κουφωματα προεβλεπε? Γιατι τα αναφερεις εδω μαζι με τις μονωσεις κτλ??

20000 κιλοκαλ για να παρεις απ τ καλυτερο τζακι στ κοσμο (που δεν προκειται) πρεπει να καις 8 κιλα ξυλα την ωρα! Βεβαια οι απωλειες σου δεν αφορουν τ μεσο ορο αλλα ακραιες καταστασεις.. Εμπειρικα θα σου πω οτι θα σε καλυψει στ πολυ καιρο αλλα στα κρυα οχι!

3 κιλα ανα ωρα να καις θες 2 τονους ανα μηνα. Εγω δε παντρευτηκα τωρα, λειπουμε ολοι μεχρι τ 2 τ μεσημερι, πριν 15 χρονια δεν θα βασιζομουν σε τζακι με μικρα παιδια σπιτι. Σαν βοηθητικο (κ ισως και σωτηριο μ αυτη τ εννοια) προτεινω να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μελέτη θερμικών απωλειών που παρουσιάζεις συμπεριελάμβανε τα κουφώματα της Alumil, τότε δεν σε καλύπτει από μόνο του το τζάκι. Βάσει των απωλειών σου, θέλεις τουλάχιστον 25.200 kcal/h. Φυσικά, για να έχεις και πάλι καλά αποτελέσματα, απαιτείται και ένα κατάλληλο σύστημα διανομής του θερμού αέρα ομοιόμορφα σε όλους τους χώρους που θέλεις να θερμάνεις.

Αν τώρα, στη μελέτη θερμικών απωλειών δεν περιέλαβε ο μελετητής σου τα κουφώματα αυτά, τότε πρέπει πρώτα να σου επικαιροποιήσει τη μελέτη και μετά το ξαναβλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα τα χαρτιά μου και παρατήρησα ότι η μελέτη είχε γίνει με γνώμονα την κρύα σειρά των κουφωμάτων αλουμινίου.

Έναν παράγοντα που δεν έβαλα είναι στο σπίτι μου υπήρχε ήδη θέρμανση καλοριφέρ, οπότε θα συνεχίσει να υπάρχει με την διαφορά ότι στον μεγαλύτερο χώρο του σπιτιού θα αναγκαστώ να βάλω fan coil λόγω περιορισμένου χώρου για σώματα πάνελ.

Σαν εταιρεία η Saturn είναι αξιόπιστη??

 

Την ενεργειακή εστία την τοποθέτησα με σκοπό την συνέχεια της θέρμανσης στους χώρους του σπιτιού αφού σβήσει η κεντρική θέρμανση (καλοριφέρ).

Δεν είμαι γνώστης στο θέμα εαν φτάνει της ανάλογες θερμίδες που θέλει ο χώρος για να ζεσταθεί, αλλά αυτή η εστία με έπεισε οτι θα αποδώσει, όταν την είδα τοποθετημένη σε μια οικεία στην Θήβα 120m2 σε σχεδιασμό ανάλογο του σπιτιού μου και κρατούσε σταθερά την θερμοκρασία στους βαθμούς που είχε αποκτήσει απο το καλοριφέρ.

Το μειονέκτημα που έχει αυτή η εστία είναι οτι θέλει αρκετά ξύλα λόγω μεγάλου χώρου καύσης.Τί να πω?Πιστεύω να αποδώσει και να μην φάει ξήλωμα...

Link to comment
Share on other sites

το δίκτυο δαινομής ζεστού αέρα πως υπολογίστηκε?απο την στιγμή που ολοι οι χώροι που θερμαίνονται έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σύμφωνα με την μελέτη θερμικών απωλειών μήπως θα 'επρεπε να υπολογισθεί και η παροχή ζεστού αερα σε κάθε δωματιο ξεχωριστά?σε αυτή την περίπτωση το ενεργειακό τζάκι σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο ή έχει συγκεκριμένη παροχή για κάθε αεραγωγό?αυτα ειναι δικές μου απορίες αλλα πιστεύω οτι ενδιαφέρουν πολλούς.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Τα αερόθερμα τζάκια ζεσταίνουν κυρίως τοπικά και μπορούν ως ένα σημείο να δώσουν και σε μερικούς άλλους χώρους με αεραγωγούς αλλά με αρκετές πρακτικές δυσκολίες.

 

Σίγουρα όμως δεν κάνουν "ομοιόμορφη" θέρμανση,

  • άλλα δωμάτια θα είναι κρύα και άλλα πολύ ζεστά, ιδιαίτερα αν έχετε 3 επίπεδα όπως λέτε.
  • Δεν υπάρχει έλεγχος της θερμότητας, μόνο πόσα ξύλα τους έχεις βάλει εκείνη την στιγμή.

Συνήθως η μεγάλη εστία ρίχνει τον βαθμό απόδοσης. Για αυτό ξέρουμε όλοι ότι οι σόμπες με μια σταλιά θάλαμο έχουν εξαιρετική απόδοση με πολύ λίγα ξύλα.

 

Η καλύτερη λύση για μόνιμη θέρμανση είναι οι εστίες ή σόμπες "καλοριφέρ" (πια είναι η σωστή ορολογία??) σε συνδιασμό με δοχείο αδρανείας. Ζεσταίνουν όλο το σπίτι ομοιόμορφα, και να συνεχίζουν και αφού σβήσουν αφού το δοχείο λειτουργεί πρακτικά ως μπαταρία θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με τους χώρους τους οποίους θέλω να μου ζεσταίνει η ενεργειακή εστία.

Η εστία είναι τοποθετημένη στο παράθυρο του σαλονιού.

Η εστία είναι σχεδιασμένη για να δέχεται άνετα γραμμές για δωμάτια και άλλους χώρους αλλά δεν μπορούσα να κινηθώ σε αυτή την λύση λόγω το οτι είχα δοκάρι περιμετρικά της πλάκας.

Όσο για την ενεργειακή εστία καλοριφέρ πήγαινα σε πολλά λεφτά και εκτός αυτού ήθελε και κάποιον χώρο επίσκεψης ο οποίος μου χάλαγε όλη την εμφάνιση του σπιτιού εσωτερικά και έξω δεν μπορούσα να τον μεταφέρω λόγω το οτι έχω στενό μπαλκόνι και είναι πέρασμα.

Δεν επιδιώκω να ζεστάνω όλο τον χώρο με μία μόνο εστία απλώς να διατηρώ σε αυτόν το χώρο που αναφέρω μια λογική θερμοκρασία.

Επίσης ήθελα να κάνω και μια ερώτηση που αφορά το κομμάτι της ενέργειας.

Θέλω να κάνω μόνος μου μόνωση στους τοίχους με πολυουρεθάνη.Μου το σύστησε ένας συνάδελφος ο οποίος το εφάρμοσε στην δικιά του οικία,τρυπώντας τον τοίχο εξωτερικά ανά τακτά σε πόντους και γεμίζοντας τον τοίχο με πολυουρεθάνη, και είδε τρομερή απόκλιση τον επόμενο χειμώνα.

Τί προτείνετε εσείς να κάνω??

 

Ευχαριστώ.

post-69393-0-68691600-1326700535_thumb.jpg

Edited by Barovios83
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Το πρώτο βήμα για να αυξήσουμε την απόδοση ενός συμβατικού τζιακιού είναι να του δώσουμε προσαγωγή αέρα απο το εξωτερικό περιβάλλον ώστε να μηνκαταναλώνει τη ζέστη που προδίδουν στο χώρο λοιπά θερμαντικά σώματα (π.χ. θερμοπομποί). Το δεύτερο είναι να κλείσουμε τη μετώπη της εστίας με μεταλλική κατασκευή και τζάμι.

Τις παραπάνω εργασίες ανέλαβε και πρότεινε τζακάς και μου φάνηκαν λογικές απο μηχανολογική σκοπιά.

Στην πράξη συνέβησαν τα εξής.

Το πρώτο βήμα ήταν επιτυχές.

Το δεύτερο τραγικό. Η απόδοση της εστίες μειώθηκε κατακόρυφα (πρίν παρέιχε επαρκή θέρμανση σε όλο τον εννιαίο χώρο που βρίσκεται. Μετά την τοποθέτηση του τζαμιού μέσα σε μεταλλική κατασκευή έπρεπε να κάθεσε μπροστα΄του...). Το ίδιο βράδυ το "ειδικό" τζάμι έσπασε ΧΩΡΙΣ θερμικό σόκ (ο.χ. κρύο νερό ή κακομεταχείριση). Αυτό αποτελεί απόδειξη της κακής κατασκευής.

Αυτό που δεν αντιλαβάνομαι είναι γιατί η απόδοση έπεσε τόσο ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να αυξηθεί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με εναν λογικο ρυθμο καυσης 2-6 κιλα ξυλα την ωρα σε ενα μεσο σπιτι δεν επαρκει να το ζεστανει ολο. Με θερμοκρασιες 0 και μειον εννοειται. Πολλοι κλεινουν τα σωματα μονο στον ενιαιο χωρο του τζακιου και νομιζουν οτι περισευει ζεστη να στειλουν και στα δωματια.. Δεν ειναι ετσι. Κλειστε ΤΕΛΕΙΩΣ τ λεβητα και τοτε αααν ανεβει η θερμοκρασια στον ενιαιο χωρο πανω απο 22-23 και μονον τοτε.. περισευει ζεστη και για αλλους χωρους. Καθε σπιτι διαφερει πολυ, μονο με τελειως κλειστο τ λεβητα 3-4 μερες τωρα τον χειμωνα μπορει να ξερει κανεις. Και ειναι πρακτικα δυσκολο οπως σωστα ειπε ο φιλος παραπανω να μεταφερθει ζεστος αερας σε αλλους χωρους, κατα την πλειονοτητα σχεδον αδυνατον.

nkx ξεκινησατε απ την αρχη, απ τ πρωτο βημα για να καταληξετε (εφ οσον συνεχισετε και επιμενετε, στ επομενο και μετα στ αλλο κτλ αστεια τα λεω οχι ειρωνικα, πριν χρονια το επαθα κ εγω αυτο σπιτι μου) να εφευρετε ενα νεο τζακι που θα ονομαστει ενεργειακο? Κανατε το τζακι φουρνο, το επομενο βημα ειναι να βρειτε τροπο να απαγαγετε την θερμοτητα που εγκλωβιζετε στην εστια. Ο κρυος αερας για καυση που δωσατε εφευγε ΥΠΕΡΘΕΡΜΟΣ στ καπνοδοχο. Κανεις δεν καταφερε να βαλει πορτα σε ανοιχτη εστια χωρις προβληματα. Το τζαμι ισως εσπασε απο θερμοκρασια ισως ομως (κ ειναι τ πιθανοτερο) επειδη ακουμπουσε σε καποιο σημειο στον μεταλικο σκελετο, η σφιχτικε περισσοτερο σε καποιο σημειο κ οχι ομοιομορφα. Και να μην εσπαγε θα μαυριζε συνεχως κ αυτο και η ψυχη σου.

Παιδια αν δωσουμε εξωτερικο αερα απο ψηλα στην εστια, πισω απ το μετωπο της συνηθισμενης εταζερας ενα κενο αναμεσα στ επενδυση και τ χοανη τ εστιας η το πρεκι της αν ειναι χτιστο (εκει που συνηθως βαζουν μονωση) 2 εκ περα περα ο κρυος αερας βαρυς κατεβαινει στην βαση της φωτιας και δημιουργει μια αεροκουρτινα, αυτο με μια σωστη ρυθμιση του ταμπερ μειωνει κατα πολυ τ απωλειες θερμου αερα απ τ χωρο. Μετα απ αυτο κ εφ οσον υπαρχει καποιος αλλος τροπος να παρουμε τ θερμοτητα μπορει να μπει και μια πορτα, η οποια ετσι δεν θα μαυριζει και το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.