Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο για κατάργηση εσωτερικής σκάλας;


Recommended Posts

Συνάδερφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας,

 

Στα σχέδια της άδειας φαίνεται εσωτερική σκάλα από τον Α' στον Β' όροφο.

Στην πράξη η σκάλα δεν κατασκευάστηκε.

Μου έχει ζητηθεί να ρυθμίσω το διαμέρισμα του Β' ορόφου το οποίο έχει και άλλες αυθαιρεσίες.

Πιστεύετε ότι πρέπει να βάλω μέσα και την σκάλα που δεν έγινε; και αν ναι, πώς;

Στο ΔΚ δεν έχει αφαιρεθεί η σκάλα από τη δόμηση άρα λογικά δεν θα πάει ως ΥΔ, σωστά;

Αν την πάω με αναλυτικό τι εργασίες θα πρέπει να υπολογίσω;

Το διαμέρισμα του Α' ορόφου χρειάζεται κι αυτό ρύθμιση για την ίδια παράβαση;

 

και μία άλλη ερώτηση για την ίδια περίπτωση:

Για την πρόσβαση στον Β' έχει πλέον γίνει αυθαίρετη εξωτερική μπετονένια σκάλα. Αυτή θα την υπολογίσω με αναλυτικό ή ΥΔ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δες τα συμβολαια.

Πιθανον να χρειαζεσαι αδεια διαχωρισμου ιδιοκτησιας....

Δε νομιζω να εμπλεκεται ο 4014 σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Στα συμβόλαια υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τα 2 διαμερίσματα ορίζονται ως αυτοτελή και ανεξάρτητα. Παρόλα αυτά στην περιγραφή τους αναφέρεται ότι επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερική σκάλα......

Η σκέψη μου είναι ότι αν δεν υπήρχαν και άλλες αυθαιρεσίες δεν θα ρύθμιζα την κατάργηση της σκάλας και θα έδινα βεβαίωση αφού δόμηση, όγκος κλπ είναι οκ. Εφόσον όμως το διαμέρισμα του Β θα ρυθμιστεί για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες του, δεν θα μπορώ μετά να δηλώσω ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές του έχουν ρυθμιστεί, για αυτό σκέφτομαι ότι κάπως πρέπει να δηλωθεί και η (μη) σκάλα.

καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Νομος ρυθμιζει αυθαιρετες κατασκευες...

Δε ρυθμιζει νομιμες κατασκευες που δεν πραγματοποιηθηκαν...

Δες και με τους εξωστες που δεν πραγματοποιηθηκαν τι απαντηθηκε...

Αγνοησε το...

 

Και για να λεμε και του στραβου το δικιο, δεν κατανοω πως γινεται να εχεις συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας για δυο διαμερισματα ξεχωριστα σε διαφορετικους οροφους, αυτα να επικοινωνουν μεταξυ τους με εσωτερικη σκαλα αλλα να παραμενουν αυτοτελεις ιδιοκτησιες...

 

Μα αφου επικοινωνουν!!!

 

Δεν ξερω, μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκεφτόμουν σε σχέση με αυτά που λέμε για τα "ξεμπαζωμένα" υπόγεια που στην πραγματικότητα μπορεί να μην μπαζώθηκαν ποτέ αλλά εμείς υπολογίζουμε τις εργασίες που χρειάζονται για να προκύψει η υπάρχουσα κατάσταση από την εικόνα της άδειας... τι να πω.... έχουν αποκτήσει πλέον φιλοσοφικό χαρακτήρα όλες οι κουβέντες για αυτόν το Νόμο....

 

Στο συμβόλαιο αναφέρει: "Το μοναδικόν Β-1 διαμέρισμα........το οποίον συνίσταται με το παρόν ως αυτοτελής και ανεξάρτητος οριζόντιος ιδιοκτησία..........αποτελείται από καθιστικό............επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το κάτωθι αυτού ευρισκόμενο διαμέρισμα........."

Το ακόμα πιο παράδοξο είναι ότι η μοναδική (βάσει άδειας) πρόσβαση στο εν λόγω διαμέρισμα είναι μέσω αυτής της εσωτερικής σκάλας, για αυτό και κατασκευάστηκε τελικά άλλη, εξωτερική....

Βέβαια τα 2 διαμερίσματα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη (όχι ότι λέει και πολλά αυτό).

Μπορώ όμως εγώ να αμφισβητήσω τη σύσταση και να τα ρυθμίσω ως ένα; δε νομίζω. Άρα σκέφτομαι ότι πρέπει να τη δεχτώ κι ας είναι παράλογη.

Link to comment
Share on other sites

To ''ξεμπάζωμα'' χρεώνεται διότι αυξάνει σε όγκο το κτίριο. Συμφωνώ με την προσέγγιση του Inzaghi, ότι δεν επηρρεάζει τη δόμηση, κάλυψη, όγκο δε χρειάζεται να δηλωθεί.

Αν θες να το δηλώσεις πάντως δήλωσέ το.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας,

 

Στα σχέδια της άδειας φαίνεται εσωτερική σκάλα από τον Α' στον Β' όροφο.

Στην πράξη η σκάλα δεν κατασκευάστηκε.

Μου έχει ζητηθεί να ρυθμίσω το διαμέρισμα του Β' ορόφου το οποίο έχει και άλλες αυθαιρεσίες.

Πιστεύετε ότι πρέπει να βάλω μέσα και την σκάλα που δεν έγινε; και αν ναι, πώς;

Στο ΔΚ δεν έχει αφαιρεθεί η σκάλα από τη δόμηση άρα λογικά δεν θα πάει ως ΥΔ, σωστά;

Αν την πάω με αναλυτικό τι εργασίες θα πρέπει να υπολογίσω;

Το διαμέρισμα του Α' ορόφου χρειάζεται κι αυτό ρύθμιση για την ίδια παράβαση;

 

και μία άλλη ερώτηση για την ίδια περίπτωση:

Για την πρόσβαση στον Β' έχει πλέον γίνει αυθαίρετη εξωτερική μπετονένια σκάλα. Αυτή θα την υπολογίσω με αναλυτικό ή ΥΔ;

 

Ευχαριστώ!

 

Να ρωτήσω κάτι αφελές;

Στον α' όροφο πως πάνε; Μήπως είναι εσωτερικό κλιμακοστάσιο; Μήπως α' και β' όροφος είναι μεζονέτα στην άδεια; Μήπως δεν έχει γίνει διαχωρισμός ενός διαμερίσματος - μεζονέτας σε δύο;

Ο χώρος που ήταν "εσωτερική σκάλα" τώρα τι είναι; Χώρος του διαμερίσματος;

Άρα το διαμέρισμα "μεγάλωσε" σε τετραγωνικά; Έγινε το ίδιο και στον άλλο όροφο; Μεγάλωσε κι εκεί το διαμέρισμα;

Μήπως στην άδεια έχεις π.χ. "διαμέρισμα" α' ορόφου 100 τ.μ. και στην πραγματικότητα 115 τ.μ.

Δηλαδή, θα σου δείξουν συμβόλαιο π.χ. διαμερίσματος 100 τ.μ., θα σου δείξουν σχέδια άδειας π.χ. 100 τ.μ., στην πραγματικότητα θα το μετρήσεις και θα το βρεις 115 τ.μ. και θα δώσεις βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών;

Για ψάξτο λίγο περισσότερο.......

 

Αν τα πράγματα είναι απλά κι όχι όπως παραπάνω τα περιγράφω, τότε έχεις:

Αναλυτικό για τη σκάλα που δεν έγινε , μείον αναλυτικό αυτού που έγινε (πλάκα).

Και για τους δύο ορόφους.

Και ΥΔΚΧ για την εξωτερική σκάλα (β' όροφος).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Ο χώρος της εσωτερικής σκάλας έχει μετρήσει στη δόμηση και στους δύο ορόφους που εξυπηρετεί. Άρα δεν υπάρχει θέμα Υπέρβασης Δόμησης σε σχέση με την άδεια.

Για αυτό λέω ότι αν δεν είχε άλλες αυθαιρεσίες το διαμέρισμα του Β θα έδινα βεβαίωση.

Αλλά από τη στιγμή που θα μπει στη ρύθμιση, θα πρέπει να καταθέσω καινούργια σχέδια που προφανώς δεν θα δείχνουν τη σκάλα.

Επίσης η βεβαίωση που θα μου ζητηθεί αργότερα θα πρέπει να αναφέρει ότι όλες οι αυθαιρεσίες έχουν ρυθμιστεί. Θα είναι σωστή αυτή η δήλωση;

Τέλος προκύπτει και άλλο ένα ζήτημα: Όπως το καταλαβαίνω, η εξωτερική αυθαίρετη σκάλα, αν είναι η μοναδική πρόσβαση πάει ως ΥΔ ενώ αν είναι βοηθητική (δευτερεύουσα) θα μπορούσε να υπολογιστεί και με αναλυτικό....... Θα πρέπει να τη θεωρήσω κύρια (που είναι στην πράξη) ή δευτερεύουσα (με βάση την άδεια);

 

Είδα και το edit σου τώρα, δηλαδή προτείνεις να μετρηθεί ως αυθαιρεσία και μάλιστα δύο φορές; κι εγώ που νόμιζα ότι είμαι υπερβολικός που έλεγα να την υπολογίσω μία φορά.... Επίσης, αν μπορείς, εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί "αναλυτικός της σκάλας που δεν έγινε μείον αυτού που έγινε" γιατί με μπέρδεψες.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τα πολλαπλά μηνύματα αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού με βάση την άδεια έχουν μετρήσει στο ΣΔ τα μ2 της σκάλας δεν τίθεται ζήτημα χρέωσης ανα μ2.

Αν γίνει με αναλυτικό κανονικά θέλει εργασίες καθαίρεσης της σκάλας και συμπλήρωσης της πλάκας-δαπέδου (μία φορά).

 

Για την εξωτερική με αναλυτικό. Νομίζω το πνεύμα του νόμου είναι κλειστοί χώροι ανά μ2, ανοικτοί με αναλυτικό. Μη το περιπλέκουμε μόνοι μας με αν θα μέτραγε στη δόμηση ή όχι ή ...

 

Οτι πρέπει να κάνεις νέο σχέδιο για τον 4014 από που προκύπτε; Ο Νόμος ζητάει αντίγραφα της αδείας. Εκεί δείχνεις ότι θέλεις να δηλωθεί.

 

Στα σχέδια που θα συνοδεύουν το συμβόλαιο κάνε ότι κατόψεις θέλεις. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Επαναλαμβάνω το ότι η αλλαγή αυτή είναι αυθαίρετη δεν επηρεάζει τη βεβαίωση περί δόμησης, κάλυψης, όγκου.

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Ο χώρος της εσωτερικής σκάλας έχει μετρήσει στη δόμηση και στους δύο ορόφους που εξυπηρετεί. Άρα δεν υπάρχει θέμα Υπέρβασης Δόμησης σε σχέση με την άδεια.

Για αυτό λέω ότι αν δεν είχε άλλες αυθαιρεσίες το διαμέρισμα του Β θα έδινα βεβαίωση.

Αλλά από τη στιγμή που θα μπει στη ρύθμιση, θα πρέπει να καταθέσω καινούργια σχέδια που προφανώς δεν θα δείχνουν τη σκάλα.

Επίσης η βεβαίωση που θα μου ζητηθεί αργότερα θα πρέπει να αναφέρει ότι όλες οι αυθαιρεσίες έχουν ρυθμιστεί. Θα είναι σωστή αυτή η δήλωση;

Τέλος προκύπτει και άλλο ένα ζήτημα: Όπως το καταλαβαίνω, η εξωτερική αυθαίρετη σκάλα, αν είναι η μοναδική πρόσβαση πάει ως ΥΔ ενώ αν είναι βοηθητική (δευτερεύουσα) θα μπορούσε να υπολογιστεί και με αναλυτικό....... Θα πρέπει να τη θεωρήσω κύρια (που είναι στην πράξη) ή δευτερεύουσα (με βάση την άδεια);

 

Είδα και το edit σου τώρα, δηλαδή προτείνεις να μετρηθεί ως αυθαιρεσία και μάλιστα δύο φορές; κι εγώ που νόμιζα ότι είμαι υπερβολικός που έλεγα να την υπολογίσω μία φορά.... Επίσης, αν μπορείς, εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί "αναλυτικός της σκάλας που δεν έγινε μείον αυτού που έγινε" γιατί με μπέρδεψες.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τα πολλαπλά μηνύματα αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω άκρη.

 

Αναλυτικός για την σκάλα, όπως αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος sagiasd "με αναλυτικό κανονικά θέλει εργασίες καθαίρεσης της σκάλας και συμπλήρωσης της πλάκας - δαπέδου".

Επίσης, η εξωτερική σκάλα εξυπηρετεί τον β' όροφο (μοναδική "είσοδος") Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου.

Ερώτημα πρόσθετο: Στον α' όροφο πώς μπαίνουν;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.