Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιήσεις σε στοιχεία οριστικά υποβληθέντων ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Inzaghi, θα ξαναπώ τίποτα για τους συμβολαιογράφους και θα με βγάλει κίτρινη πάλι ο Μίλτος.

 

Μόνο τον κωδικοποιημένο αριθμό γνησιότητας πρέπει να ελέγξει το ούφο!! Τίποτα άλλο.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαμέρισμα Α-2, σημαίνει 1ος όροφός, διαμέρισμα υπ'αριθμόν 2!!!!

Οι συμβολαιογράφοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται...Πρόσφατα κάποιος μου ζήτησε να γράφω ένα μακρινάρι ον/επώνυμο και με λατινικούς χαρακτήρες!!! Προσπαθούσα 1 ώρα να του εξηγήσω ότι δεν το χωράει το πεδίο κατ'αρχην και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.....Στο τέλος το βούλωσε.

Μην κάνεις ανάκληση, προσπάθησε να του εξηγήσεις ότι αυτό που λέει είναι άτοπο.

 

ΥΓ. Στην φωτογραφία πρόσοψης δεν φαίνεται 1ος όροφος?

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα φαινονται ρε παιδια, μην τρελαθουμε τελειως....

Τους δινω χαρτι απωλειας φακελου, τους δινω αποφαση ανασυστασης ως προς την κατοψη του 1ου οροφου, τους δινω κατοψη 1ου οροφου με εσωτερικη αριθμηση 2 στο διαμερισμα μου, τους δινω περασμενο στο συστημα του buildingcert ΚΑΕΚ της ιδιοκτησιας που φαινεται απο το χαρτι του κτηματολογιου ποια ιδιοκτησια ειναι....

 

...και παρολα αυτα αυτοι δεν μπορουν να καταλαβουν ποιο ειναι το διαμερισμα Α-2.....

 

Ε τι να πω πια.... μην τα βαζεις με ηλιθιο... σε ριχνει στο επιπεδο του και σε κερδιζει απο εμπειρια... Και το χειροτερο ειναι το συναισθημα του να σε θεωρει ηλιθιο ενας ηλιθιος...

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως η συμβολαιοκαφρος επιμενει να απορριπτει το ΠΕΑ μου επειδη, λεει, ειναι η ταυτοτητα του κτηριου και δεν αναφερει σε ποιον οροφο ειναι....

Αγνοει

α. Την ανασυσταση φακελου ως προς τον 1ο οροφο

β. Την εγκεκριμενη κατοψη του 1ου οροφου

γ. Το ΚΑΕΚ του ακινητου που εισηγαγα στο ΠΕΑ

δ. Τη φωτογραφια με τα οκκινα βελακια του διαμερισματος

και επιμενει οτι η ταυτοτητα του κτηριου ειναι ΜΟΝΟ το Α-2 που γραφω και δεν προσδιοριζεται στα συμβολαια τι ειναι αυτο...

 

Ειναι να μη σου γυρνανε τα λαμπακια μετα...?

 

Και το χειροτερο... γινεσαι μετα εσυ ο κακος στα ματια των συνεργατων σου, μεσιτων, δικηγορων κλπ επειδη κολλας τη δουλεια...

 

Εχω κατι νευρα, πανω απο το κεφαλι μου ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινε προσάρτημα.

Η χαζομάρα είναι ανίκητη.

Πρέπει να πολεμήσεις με το ίδιο όπλο.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως λες σε παρέπεμψε σε συνάδελφο μηχανικό που έκανε την ίδια πατάτα, εσύ γιατί δεν τον παραπέμπτεις σε συνάδελφό του συμβολαιογράφο που μέχρι τώρα δεχόταν τα ΠΕΑ όπως τα κάναμε πάντα?

Ελεος με τους ηλίθιους που μπλέξαμε, τι άλλο θα ακούσουμε πια.................

Ακου δεν φαίνεται ο όροφος :confused: .

Μίλα και με ΥΠΕΚΑ αν μπορείς, είναι τρελλό αυτό που ζητάει

Link to comment
Share on other sites

Μα που να φανεί ο όροφος στο ΠΕΑ; Μπορεί κάπου να γραφτεί; Στον αριθμό ιδιοκτησίας να γράψεις "Διαμέρισμα Α2 του Α' ορόφου"; ή στην Διεύθυνση να γράψεις και τον όροφο;

Ότι με ότι είναι μερικοί.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Της προσάπτεις ένα προσάρτημα με σφραγίδα, υπογραφή και μία κορδέλα στην ανάγκη.

Της λες ότι είναι η καλύτερη συμβολαιογράφος που γνώρισες ποτέ, καθώς και ότι σήμερα είναι στις ομορφιές της ....και καθάρισες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το Α-2 απο μονο του δεν συνεπαγεται οτι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αναφερομαστε στον 1ο οροφο.

Γι'αυτο τον λογο και στα συμβολαια, αν εχετε παρατηρησει, περιγραφεται ολογραφως "πρωτος ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ οροφος" κλπ κλπ.

 

Οταν ομως, η οριζοντια ιδιοκτησια εχει ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ (Α-2 στην περιπτωση μας), η οποια αντιστοιχει σε ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ, τοτε δεν εχει κανενα λογω ν'αμφισβητησει τον προσδιορισμο της ιδιοκτησιας ο συμβολαιογραφος. Ποσο μαλλον, οταν η συγκεκριμενη ιδιοκτησια προσδιοριζεται ΚΑΙ απο ΚΕΑΚ......

Αυτη ειναι η γνωμη μου, διχως να ειμαι δικηγορος ή συμβολαιογραφος (παλευω να γινω μηχανικος προς το παρον :mrgreen: )

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο inzaghi ! Δεν υπάρχει δυνατότητα επέμβασης σε οριστικά υποβληθέν ΠΕΑ. Στον αριθμό ιδιοκτησίας να γράφουμε "Διαμέρισμα Α2 του Α' ορόφου" ή στην Διεύθυνση να γράφουμε και τον όροφο απο δώ και μπρός που λέει και ο Faethon11

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.