Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να ξαναθυμηθούμε πώς γίνεται η τακτοποίηση ΗΧ στον 4014;


Recommended Posts

Σύμφωνα με το Β2 ο ΗΧ που έχει κλείσει (στον 4014/11) το προστιμο υπολογίζεται ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης. Έχει γίνει καμία αλλαγή πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για ημιυπαίθριο βάζεις μόνο υπέρβαση δόμησης.

Η λογική είναι πως οτιδήποτε είναι αέρας σύμφωνα με την άδεια (pilotis,εξώστης, Η/Χ...)δεν μπορεί να έχει αλλαγή χρήσης.

Δες και Γ25.

Edited by mitsaina
Link to comment
Share on other sites

ο ΗΧ μετρά στον όγκο, άρα δεν είναι αέρας

 

δυστυχώς εχουμε 2 διαφορετικές απαντησεις από το ΤΕΕ επί του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα αυτό (πότε περιλαμβάνουμε την αλλαγή χρήσης) να αναπτύξω ένα σκεπτικό.

Εφόσον σε έναν χώρο (υπόγειο, σοφίτα, Η/Χ) υπολογίζω σαν παράβαση την υπέρβαση δόμησης, γιατί έχω και αλλαγή χρήσης; Αυτόματα εφόσον το υπολογίζω στον Σ.Δ. η χρήση δεν είναι παράνομη.

Νομίζω ότι θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνουμε την αλλαγή χρήσης μόνον όταν η συγκεκριμένη χρήση δεν επιτρέπεται στην περιοχή.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης = από βοηθητική σε κύρια... ή από σπίτι σε κατάστημα...

Για τον Η/Χ ποιά είναι η χρήση; Πού ορίζεται ότι είναι βοηθητική;

 

Αλλωστε αν στηριχτούμε στο ότι κάθε νέα σειρά απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ αναιρεί και διορθώνει τις προηγούμενες, τότε το θέμα έχει λυθεί...

Δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο ΗΧ είναι χωρος με βοηθητική χρήση βασει του κτιριοδομικού. Ο συνταχτης του Ν. 4014 δεν ξέρει τι είναι ο κτιριοδομικός (άλλη ιστορία).

 

ΥΓ Εγώ πλέον υπολογίζω τον ΗΧ ως υπέρβαση δόμησης χωρίς αλλαγή χρησης.

Link to comment
Share on other sites

myri, έχω την εντύπωση πως ο κτιριοδομικός δεν κατατάσσει άμεσα τους Η/Χ, εξώστες και pilotis σε κάποια κατηγορία χώρων.

Έμμεσα όμως λέγοντας "Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης." τους κατατάσσει;

 

υ.γ. Και εγώ κλειστό Η/Χ τον υπολογίζω μόνο ως ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.