Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

μήπως έχει κάποιος ετοιμάσει καποιο πινακάκι να μας το δώσει ώς δείγμα να δούμε πώς είναι διαμορφωμένο? τί γράφετε? μόνο τα τ.μ. της υπέρβασης? τους επιβαρυντικούς συντελεστές?? το ποσοστό υπέρβασης??

 

Εγώ γράφω απλά πράγματα.

1. Περιγραφή αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης

2. Πολεοδομική παράβαση. Πχ υπέρβαση δόμησης <50%, υπέρβαση κάλυψης <20%

3. Επιφάνεια σε τμ.

 

Επίσης πάνω στο διάγραμμα κάλυψης περνάω με διαγράμμιση διαφορετικού χρώματος την επιφάνεια που αφορά το πινακάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ γράφω απλά πράγματα.

1. Περιγραφή αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης

2. Πολεοδομική παράβαση. Πχ υπέρβαση δόμησης <50%, υπέρβαση κάλυψης <20%

3. Επιφάνεια σε τμ.

 

Επίσης πάνω στο διάγραμμα κάλυψης περνάω με διαγράμμιση διαφορετικού χρώματος την επιφάνεια που αφορά το πινακάκι.

 

Βγάζεις φωτοτυπία το Δ.Κ. της πολεοδομίας, σχεδιάζεις εκεί επάνω, μετά το σκανάρεις σε pdf και μετά το αποστέλλεις?

Ή δουλεύεις διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Το σκανάρω σε μορφή tiff, το περνάω στο autocad ως τέτοιο και σχεδιάζω πάνω του με διαφορετικό χρώμα γραμμών.

Κάνω σε excel το πινακάκι και το κάνω copy paste μέσα στο autocad.

Τα μορφοποιώ σε καλή κλίμακα και τα κάνω print σε pdf, εχοντας ως printer ενα ''cute pdf'', ένα free προγραμματάκι που έχω κάνει install.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκανάρω σε μορφή tiff, το περνάω στο autocad ως τέτοιο και σχεδιάζω πάνω του με διαφορετικό χρώμα γραμμών.

Κάνω σε excel το πινακάκι και το κάνω copy paste μέσα στο autocad.

Τα μορφοποιώ σε καλή κλίμακα και τα κάνω print σε pdf, εχοντας ως printer ενα ''cute pdf'', ένα free προγραμματάκι που έχω κάνει install.

 

 

Το αυτό και εγώ.....

 

νομίζω η πιο λειτουργική διαδικασία......

Link to comment
Share on other sites

Το σκανάρω σε μορφή tiff, το περνάω στο autocad ως τέτοιο και σχεδιάζω πάνω του με διαφορετικό χρώμα γραμμών.

Κάνω σε excel το πινακάκι και το κάνω copy paste μέσα στο autocad.

Τα μορφοποιώ σε καλή κλίμακα και τα κάνω print σε pdf, εχοντας ως printer ενα ''cute pdf'', ένα free προγραμματάκι που έχω κάνει install.

 

 

Άψογος...

Νομίζω η καλύτερη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και εγώ αλλά απο archicad. Σκανάρω στο φωτοτυπικό της γειτονιάς κατόψεις, δ κάλυψης, τοπογραφικό, τομή (όποια κόβει την αυθαιρεσία, ναι σε 1:50 για απλοποίηση της δουλειάς μου), παραλαμβάνω pdf, το εισάγω στο archicad, σχεδιάζω απο πάνω ραστεράκια με διαφορετικά χρώματα ανάλογα με την περίπτωση ώστε να αντιστοιχούν με τα φύλλα καταγραφής και αφού κάνω και paste την υπογραφή-σφραγίδα μου, εξάγω πάλι σε pdf. Το καλό με το ac είναι ότι έχει ενσωματωμένο pdf printer ας πούμε. Το ίδιο υπόμνημα που έχω στην κάτοψη, εισάγω και στο ΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

Βάω το σχέδιο υπό μορφή tiff.

Επιλέγω scale, επιλέγω μετά το σχέδιο εντός του autocad, πατάω δεξί κλικ, μετά γράφω ''R'', επιλέγω δύο σημεία εντός σχεδίου που ξέρω πόσο πρέπει να απέχουν, πχ μία διάσταση 3,00 μ, και μετά γραφω κάτω στη γραμμή ''3'' και η απόσταση των δύο σημείων γίνεται πραγματικά 3,00 μ.

Έτσι έχω εισάγει το σχέδιο σε πραγματικές διαστάσεις.

Την κλίμακα μετά την ορίζω όταν κάνω print σε αρχείο pdf με το προόγραμμα cute pdf.

 

Εν συντομία έτσι το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι αντιμετωπίζω τα διαγράμματα κάλυψης και τις τομές που "κόβουν" αυθαιρεσίες. Αν όμως στις τομές της άδειας δε φαίνεται ο ρυθμισμένος χώρος τι κάνετε? Εγώ προσανατολίζομαι στο να ανεβάσω τις τομές τις άδειας ως έχουν και τίποτα άλλο.

Για τις κατόψεις που έχουν "μικρές" αλλαγές κάνω τα παραπάνω (σκανάρω, σχεδιάζω με χρώμα την αυθαιρεσία και pdf), για τις περιπτώσεις όμως που στην κάτοψη της αδείας φαίνεται ένα σπίτι 30τ.μ. και αυτό εχεί γίνει 150τ.μ. τι κάνετε? Μία λύση είναι η παραπάνω και μια άλλη είναι νέες κατόψεις από την αρχή. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Απλά ανεβάζεις και τις κατόψεις της άδειας με απλή διαγράμμιση των χώρων αλλά και τις δικές σου σχεδιασμένες με autocad κατόψεις.

Ετσι υπαρχει το ''πριν'' με επισημανση των χώρων αλλά και το ''μετά''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.