Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solar Tracker - απόδοση Φ/Β σταθμού


Mr Clear Energy

Recommended Posts

Οι μεγάλοι βάζουν σταθερά γιατί όταν έκαναν την αιτηση ο περιορισμός τους ήταν ο χώρος και ασφαλώς η γραφειοκρατία και οι καθυστερήσεις, και όχι η ισχύς. Επίσης το 2007-2008 που έγιναν οι αιτήσεις τα τρακερ ήταν σχετικά άγνωστα και υπήρχε επιφυλακτικότητα.

Όταν θές 25 στρέμματα/MW για τα σταθερά και 70 στρέμματα/ MW για τρακερ και διαθέτεις ας πουμε 100 στρέμματα, τότε είτε θα εγκαταστήσεις 4 MW σταθερά είτε 1,5 MW τρακερ. Στην πρώτη περίπτωση παράγεις 6-6,5 GWh το χρόνο ενώ στη δεύτερη 3 - 3,2 GWh. Ακριβώς τα μισά δηλαδή. Με δεδομένη επιφάνεια έκτασης κανεις δε θα βάλει τρακερ γιατί κανένας δε θα μπει στη διαδικασία να μπει εκ νεου στη χρονοβόρα και αβεβαιη διαδικασία εύρεσης νέας έκτασης και κατόπιν να αρχίσει το γολγοθά αδειοδοτήσεων ,απαλλαγων κλπ κλπ.

Συν τοις αλλοις πολλά επαναλαμβανόμενη κόστη αποφεύγονται. 3 βάρδιες φύλαξης επίσης

 

Τα σταθερά σε δεδομένη εκταση δίνουν διπλασια ενέργεια ,απαιτούν όμως και διπλασιο κόστος επένδυσης.Οι παλιοί όμως πάνε κατά κανόνα με αναπτυξιακό και ....καταλαβαινετε . Στην πράξη αρκετα μικρότερη επιπλέον επιβάρυνση.

 

Ο επενδυτής των 100 KW όμως μπορεί να μην έχει περιορισμό έκτασης, αλλά σίγουρα έχει περιορισμό ισχύος. Συνεπώς θα κοιτάξει από τη δεδομένη ισχύ να πάρει τα μέγιστα.Γι'αυτό και θα ψαχτεί με τρακερ

Link to comment
Share on other sites

Το tracker αξίζει τα λεφτά του απλά να είναι σωστή η επιλογή...

Όσο για τις αποδόσεις και εγω δεν πιστεύω στο 40+% που διαφημιζουν όλοι....

30-35% είναι τα ρεαλιστικά νούμερα σε δυαξονικά....κατά την άποψη μου με έναν σωστό αλγόριθμο όλα τα tracker σε απόδοση είναι μια χαρά.

Στο πάρκο με τρακερ που κάναμε απο περιέργεια έπαιξα λίγο στην χειροκίνητη λειτουργεία για να καταλάβω τις αποδόσεις....

Ε σας πληροφορώ πως +/- 5 μοίρες και στους δύο άξονες υπήρχε σχεδόν μηδενική αλλαγή απόδοσης. Οι κατασκευαστές των πάνελ ούτως ή άλλως δίνουν μια χάρη στις μοίρες.

Οι βάσεις στήριξης σε ένα σημείο δεν θα το ρίσκαρα ποτέ για 20 χρόνια με τις κατασκευές που προσφέρονται στην αγορά...

Δεν μπορεί να περιμένεις να αντέξουν φορτίο 1500κιλά σε πάνελ χωρίς τους ανέμους και ολόκληρη η κατασκευή να είναι μολις 1200-2300κιλά.

Στα 20 χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να μην χαλάσει το ανεμόμετρο που χρησιμοποιούν σαν βασικό ασφαλιστικό.

Ψηλή με χαμηλή για θέμα ψύξης δεν τίθεται..έχω μιλήσει με άνθρωπο που έχει πάρκο με χαμηλές βάσεις και δίπλα είναι άλλο με ψηλές.

Το χαμηλό είχε πολυ καλύτερη απόδοση και αυτό γιατί δεν υπήρχε η σκίαση σε σχέση με το ψηλό.

Οπότε για μένα ο βασικός συντελεστής απόδοσης είναι οι σκιάσεις....

 

Κοστολογικά για Ελλάδα δεν έχει βάση να πείς πως το τράκερ δεν θα βγάλει τα λεφτά του....

Τώρα αυτό το ότι στα επόμενα 20 χρόνια δεν θα υπάρχουν οι περισσότεροι κατασκευαστές είναι ένα πολυ λογικό σενάριο.

Για μένα ο επενδυτής ή μηχανικός εκεί χρειάζεται την σωστή επιλογή σε απλή κατασκευή ώστε και μελλοντικά να μπορεί να κάνει την συντήρηση και μόνος του.

Τώρα το να πάει σε ψηλή κατασκευή και να θέλει ακόμη και για λίπανση ή πλύσιμο των πάνελ γερανό εκεί είναι που το βρίσκω αδιανόητο.

Προσωπικά βέβαια το πιο αδιανόητο με αυτά που περνάμε για σταθερή ή τράκερ λύση είναι να πας σε επιλογή εισαγωγής. Γιατί να βοηθήσω τον Γερμαναρά, τον Ισπανό ή δεν ξέρω και εγώ + οτι μελλοντικά δεν πρόκειτε να έχω after sale με τίποτα?? :???:

 

 

Το να προτιμήσεις να φτιάξεις αργότερα ένα πάρκο 50Kw πάλι δεν έχει νόημα καθώς το κόστος είναι σύγουρα μεγαλύτερο για την ώρα τουλ., οι τιμές της ΔΕΗ πέφτουν συνεχόμενα, και οι άδειες έχουν γίνει μαύρος χρυσός...

Link to comment
Share on other sites

 

Ψηλή με χαμηλή για θέμα ψύξης δεν τίθεται..έχω μιλήσει με άνθρωπο που έχει πάρκο με χαμηλές βάσεις και δίπλα είναι άλλο με ψηλές.

Το χαμηλό είχε πολυ καλύτερη απόδοση και αυτό γιατί δεν υπήρχε η σκίαση σε σχέση με το ψηλό.

Οπότε για μένα ο βασικός συντελεστής απόδοσης είναι οι σκιάσεις....

 

Αποκλείω να μη συγκράτησες τις εταιρειες κατασκευής των δυο τύπων τρακερ γιατί κατι τέτοιο έχει πολύ ενδιαφέρον. Στο λέω επειδή έχω παρατηρήσει σημαντικές διαφορές κυκλικών με κεντρικού άξονα. 100 kwh/kw στην καλύτερη, 200+ στη χειρότερη . Για ποια τρακερ μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! συμφωνω με τον rodag 100% σ αυτο που λεει στο θεμα υψος tracker-ψυξη-μεγαλυτερη αποδοση..και η διαφορα συμφωνα με δικες μου μετρησεις στην πραξη ειναι κοντα στο 10% υπερ των ψηλων tracker..υπαρχει αλλο ενα θεμα στα χαμηλα tracker διπλου αξονα που στηριζοναι σε κυκλικη ραγα και πανω εχουν σειρες τα πανελ..και αυτο ειναι το θεμα σκιασης που εχουν το πρωι και το απογευμα αλλα και το χειμωνα..γι αυτο τα ρυθμιζουν να μην παιρνουν την μεγιστη κλιση κοντα στις 60 μοιρες που ειναι το ιδανικο (το χειμωνα σχεδον ολη μερα,το καλοκαιρι πολυ πρωι και πολυ απογευμα) αλλα δουλευουν στις 40 η 35 μοιρες με αποτελεσμα καποιες απωλειες..

 

παρκα μεγεθους MW ξεκινησαν να γινονται και στη Ελλαδα με tracker..μαλιστα ξερω παρκα μεγεθους MW στην Ελλαδα με τα tracker που ανεφερα σε προηγουμενο post...επισης πριν λιγο καιρο ολοκληρωθηκε και παρκο ταξης MW με ψηλα tracker διπλου αξονα στην βορεια Ελλαδα..σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα που δεν ξερω...

 

για το εξωτερικο παρκα MW με tracker κατασκευαζονται τωρα και αρκετα χρονια..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι και μη...

 

Θα ήθελα να πιστεύω, ότι το φόρουμ και οι διαχειριστές του, που έχουν την ευγενική καλοσύνη να μας φιλοξενούν (και τους ευχαριστούμε, φαντάζομαι, όλοι γι' αυτό), επέλεξαν προσεκτικά το domain michanikos.gr και δεν επέλεξαν το τελεμαρκετιν.gr !!!

 

Κατά τα άλλα, υπάρχει κάποιος συνάδελφος ή μη που μπορεί να μας παρουσιάσει πραγματικά δεδομένα από υφιστάμενες εγκαταστάσεις τράκερ, ώστε -από επιστημονικό και μόνο ενδιαφέρον- να μας παρουσιάζει τους λόγους που "συμφέρουν" τα ψηλά, τα κοντά, τα έτσι, τα αλλιώς.... τράκερ, καθώς και το τελικό κόστος των συγκεκριμένων εγκαταστάσεων, ώστε να μπορούμε όλοι να αξιολογήσουμε ( ο καθένας με τα δικά του μέτρα και σταθμά ) ποια είναι η πραγματική απόδοση του επενδεδυόμενου κεφαλαίου??

 

Γιατί είναι θεμιτό ο καθένας να θέλει να διαφημίσει ή να προωθήσει την δουλεία του, αλλά όχι σε ένα φόρουμ που θέλει να κρατά (όπως θέλω να πιστεύω) στο μέτρο του δυνατού - για ένα ανοιχτό φόρουμ - ένα επιστημονικό-τεχνικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συμφωνώ με τον astrah και ενδιαφέρει και μένα έκατσα και έψαξα αρκετές ώρες όσο μπορούσα αντικειμενικά ψηλές, χαμηλές βάσεις στο sunny portal της SMA...

Θα δείτε πως τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι περιοχές, η τεχνολογία τον εκάστοτε πάνελ που έγινε η εγκατάσταση και οι σκιάσεις, αλλά στην πλειοψηφία των κατασκευαστών tracker τα νούμερα είναι αξιοπρεπέστατα, με το 40% όμως που διαφημιζουν κάποιες εταιρίες να ειναι μύθος!!

 

Αγαπητέ rodag την διαφορά απόδοσης δεν εννοώ στεφάνι με ένα σημείο, έθεσα το ψηλή βάση με χαμηλή σχετικά με την ψύξη ίδιου κατασκευαστή....τις συγκεκριμένες εγκαταστάσεις δεν τις έχω κάνει εγώ, οπότε δεν έχω και στοιχεία..δεν λέω ακόμη τον κατασκευαστή αλλά μόλις έχω στοιχεία απο τον ιδιώτη με την συγκατάθεση του φυσικά θα σας τα δώσω.

 

Το 100-200 kwh/kw διαφορά δεν μπορείς να ξέρεις τι φταίει πρόσεξε αυτή την σύγκριση, ίδιου κατασκευαστή και περιοχής.

 

1.900 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=5beb77f8-c16c-4452-9e6a-066a4b1652c9&splang=el-GR

1.950 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=59c81161-67ea-4da3-aad2-a15c860dd64b&splang=el-GR

2.050 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=7d1d5b62-6a50-4042-a447-f61818d9f18a&splang=el-GR

 

 

Σε κοντινή περιοχή ψηλή κατασκευή και χαμηλή του προηγούμενου κατασκευαστή...Η χαμηλή με σπαστές σειρές έχει μεγαλύτερη απόδοση!!

 

1.869 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=38316d12-b624-4ebc-bb78-8844f8f223f8&splang=el-GR

2000 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=21e12d87-aed6-4bb1-a540-06a26fd4a04b&splang=el-GR

 

 

Οι πολύ χαμηλές κατασκευές με στεφάνι δεν έχουν βασικό πρόβλημα την ψύξη, αλλά την σκίαση...αν ψάξετε καλά την αγορά υπάρχουν και κατασκευές με στεφάνι που δεν σκιάζουν.

Επίσης και με τις πολύ ψηλες βάσεις πάλι υπάρχει το μεγάλο πρόβλημα σκίασεων tracker με tracker.

 

Ενδεικτικά μονοαξονικό με στεφάνι πολύ χαμηλής απόδοσης μάλλον λόγω σκίασης, αλγορίθμου και ποιότητας υλικών.

 

1.380 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=3862c751-4f31-4336-bbb2-4375f5ff5ed3&splang=el-GR

 

 

& πολύ ψηλή γνωστή βάση που έχει ειπωθεί παραπάνω, με πολύ χαμηλή απόδοση πιθανότερα κατα την άποψη μου λόγω σκιάσεων tracker με tracker!!!

1.750 kWh/kWp http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=cc0b2f6e-acff-49ad-9dd0-b84e03b1d26d&splang=el-GR

κανονική απόδοση περιοχής 2100-2300 kWh/kWp

 

gianniskriti έχεις μια απίστευτη εμμονή με συγκεκριμένη εταιρία tracker!!! Αυτό δεν βοηθάει κανέναν...σε άλλο topic που σου είχα αναλύσει τα παράπονα απο την εταιρία,

που είχα συναντήσει στην πρώτη μας εγκατάσταση εξακολουθούσες να μην είσαι αντικειμενικός!!! Μάλιστα στο προηγούμενο topic έγραφες πως έχεις κάνει εγκατάσταση με το ψηλό της μοντέλο ενώ τώρα με το χαμηλό.....

Σε πιο προηγούμενο topic υπήρχε και μια άλλη κοπέλα που υποστήριζε καταφατικα άλλη εταιρία και ο συντονιστής αναγκάστηκε να κλειδώσει το θέμα.

 

Προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικότερος....επίσης σε άλλο topic που έχω κάνει ο ίδιος έχω κατονομάσει και εγώ κατασκευές που μου άρεσαν αλλά ήταν τουλάχιστον τρείς διαφορετικοί κατασκευαστές εκ τον οποίον κατέληξα κάπου. Η θέση μου εμπειρικά και μόνο είναι προτιμώ κατασκευή σε στεφάνι ή σε περισσότερα σημεία στηριξης αποκλειστικά για λόγους στατικότητας και συντήρησης, όποιος μηχανικός έχει στοιχειώδη γνώση πιστέυω θα ασπαστεί τα επιχειρήματα μου.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.sunnyport...6d&splang=el-GR

 

καλησπερα!! καταρχην το εχω ξαναπει οτι εχω ενα παρκο με τα χαμηλα tracker και ενα με τα ψηλα της συγκεκριμενης εταιριας..δεν εχω εμμονη με την συγκεκριμενη εταιρια αν δεις πιστευω οτι πολυ καλο ειναι και tracker Α Λ Λ Η Σ εταιριας που το ξερω γιατι ειναι διπλα απο το δικο μου..

 

τελος το παρκο που γραφεις με τις ψηλες βασεις το οποιο ειναι στη Κρητη ,οτι ειναι 1750kwh/kwp,επειδη το παρακολουθω οπως και πολλα αλλα μεσα στο sunny portal για συγκριση με τα δικα μου η πραγματικη αποδοση του ειναι 2100++..οι αποδειξεις παραπανω.πατησε την αποδοση ετους και θα δεις .και να ξερεις οτι οι αποδοσεις που γραφουν στη πρωτη σελιδα ολα τα παρκα δεν ανταποκρινονται παντα στην αληθεια γιατι ορισμενα παρκα δεν εχουν κλεισει ολα χρονο και βαζουν ΑΠΛΟΥΣ υπολογισμους..αν το ψαξεις καλυτερα μηνα μηνα και ετος τοτε βλεπεις την πραγματικη αποδοση..το συγκεκριμενο παρκο εχει παραγωγη το 2011 166000 χιλιαδες κιλοβατωρες,και εχει χασει και 45 μερες το 2011 γιατι συνδεθηκε 17 φεβρουαριου..δες το και θα δεις οτι εχεις κανει λαθος..φιλικα Γιαννης..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

@ecgeoenergy

 

Πρέπει να διαβάζεις το Sunnyportal με προσοχή, όλα όσα αναφέρεις έιναι λάθος, και καταλαβαίνω πώς την "πάτησες". Διαβάζεις την ειδική απόδοση που εμφανίζεται στην "Περιγραφή Εγκατάστασης" . Γράφουν ότι να'ναι εκει.

 

Πρόσεξε με προσοχή αυτά που θα σου πω, κι ελπίζω να βοηθηθείς , να με καταλάβεις.

 

Ο στόχος μας είναι να βρούμε την ειδική εγκατάσταση, δηλαδή kwh/kw. Αυτή μας ενδιαφέρει να τη δούμε τόσο για κάθε μήνα, όσο κυρίως για έναν ολόκληρο χρόνο.Αν έχουμε ιστορικό για περισσότερο από χρόνο ,ακόμα καλυτερα.

 

Πρώτος τρόπος.Το πιο εύκολο για μας θα είναι να υπάρχει "Ετήσια σύγκριση". Κλικ και στη συνέχεια επιλέγουμε την καρτέλα(tab) "Ειδική απόδοση εγκατάστασης".

 

Άλλος τρόπος. Όταν μας δίνει "Ετήσια Αναφορά" / Yearly report ή Μηνιαία Αναφορά/Monthly report ή Ημερήσια αναφορά/Daily report . Κάνουμε κλικ. Στο πινακάκι πάνω αν έχει κλείσει χρόνο Ιαν-Δεκ , στην στήλη "Αλλαγή χρονομετρητή" έτους (2011 ,2010......) βλέπουμε πόσες Kwh παρήχθησαν. Το νουμερο αυτό το διαιρούμε με την ισχύ του πάρκου με το κομπιουτεράκι και βρίσκουμε τις kwh/kw.

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει κλέισει χρόνο Ιαν-Δεκ , αλλά να έχει για παράδειγμα ενεργοποιηθεί το πάρκο Απρίλιο του περισινου ετους κι εμεις να βρισκόμαστε στον Αυγουστο του φετινού. Σ'αυτήν την περίπτωση αθροιζουμε τις ενέργειες των μηνών μέχρι να συμπληρώσουμε 12 συνεχείς. Δηλ. στο παράδειγμα μας Μάιο-Δεκ πέρισυ + Ιαν-Απρίλιο φέτος. Κομπιουτεράκι, διαιρουμε τη σουμα που βρήκαμε με την ισχύ και έχουμε μια ενδεικτική παραγωγικότητα του παρκου

 

Άλλος τρόπος. Όταν δεν έχουμε ούτε "Ετήσια Σύγκριση" , ουτε Χρονικές αναφορές/reports , τότε τη λυση δίνουν τα οποιαδήποτε γραφήματα με τις μπλέ μπάρες.Όχι, δεν κάνουμε εκτιμήσεις με το μάτι,ποια μπάρα ειναι ψηλότερη και χαμηλότερη. Υπάρχει ακριβέστατος και ευκολότατος τρόπος. Απλά κλικάρουμε πάνω στα γραφήματα.Αυτά ανοίγουν σε ανεξάρτητο παραθυράκι μεγαλωμένα (expanded). Ε ,λοιπόν αν πάμε το ποντίκι πάνω σε μία μπάρα τότε σε λιγότερο από 1 sec θα εμφανιστεί γραμμούλα που θα μας πληροφορεί πόση ενέργεια αντιστοιχεί σε αυτήν. Κάνουμε όμοια με τον προηγούμενο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως έχετε δίκαιο, όπου δεν έχουν κλείσει χρόνο οι προβλέψεις δεν είναι σωστές.

Εκεί την πάτησα και εγώ γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ SMA inverter...

Το θέμα είναι πως στα 3 πρώτα παραδείγματα, που έχουν κλείσει χρόνο και είναι σωστά τα δεδομένα υπάρχει και πάλι απόκλιση 150 kWh/kWp σε ίδια περιοχή με ίδια κατασκευή!!!

Μήπως τζάμπα αναλύουμε αποδόσεις.....όλες σχεδόν οι κατασκευές δίνουν παρόμοια στοιχεία...

Περισσότερο εξαρτάται η περιοχή και η σκίαση παρά τα υπόλοιπα καταλήγω...

 

Και αυτός εδώ πάλι για την σκίαση δικαιολογεί την χαμηλή απόδοση....

 

http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=7b18f9a4-33b3-41f3-a5b5-9092d85d6bf7&splang=el-GR

 

 

 

Εσυ rodag αυτό που έλεγες για την ψύξη έχεις να δουμε στοιχεία?

Η διπλανή κατασκευή αν θες να μας πεις, ποια είναι gianni?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! το διπλανο παρκο ειναι με ideematic ST 32..οσον αφορα την ψυξη το εχω δει στο ενα παρκο που εχω ATLAS T150..οι χαμηλες σειρες ειναι σε διαφορετικο inverter απο τις ψηλες..το inverter στις ψηλες σειρες που ειναι στα 7-8-9 μετρα παραγει παντα καλυτερα..και στα 3 tracker..και εγω παραξενευομουν στην αρχη..αλλα μετα απο συζητηση και με αλλους που παρατηρουν το ιδιο καταλαβα ηταν η καλυτερη ψυξη που εχουν τα ψηλα πανελ..και τωρα που θα βαλω την στεγη 10KW θα τα σηκωσω τα πανελ οσο μπορω..μεχρι 2.20 μου εχει πει ο ηλεκρτολογος οτι μπορουμε να παμε..εχω ηδη παραγγηλει τις βασεις να ειναι υπερυψωμενες 30 ποντους..

 

συμφωνω ecgeoenergy οτι η περιοχη και οι σκιασεις παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο στην παραγωγη..ευτυχως στην αγορα υπαρχουν πολλα και διαφορετικα μηχανηματα για να επιλεξουμε αυτο που μας ταιριαζει οσον αφορα την χωροθετηση..οσον αφορα την περιοχη θα σας πω μονο αυτο..το ενα παρκο που ειναι με τα χαμηλα tracker υπαρχει το εξης φαινομενο ολα τα tracker εχουν διαφορετικο υψομετρο μεταξυ τους.αν το χαμηλοτερο ειναι στο 0 το ψηλοτερο ειναι 7 μετρα..οσο μεγαλωνει το υψομετρο μεγαλωνει η παραγωγη και αυτο εχει να κανει με το μικροκλιμα του καθε tracker..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.