Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solar Tracker - απόδοση Φ/Β σταθμού


Mr Clear Energy

Recommended Posts

και κάτι ακόμη.

τα solar trackers τα τελευταία 2 χρόνια περίπου άρχισαν να εδραιώνονται στην αγορά και δεν είναι ξεκάθαρο το πεδίο σε αυτά . Αν δεν αναφερθούμε συγκεκριμένα και δεν δώσουμε ξεκάθαρα παραδείγματα και να κάνουμε συγκρίσεις τότε πως θα βοηθήσουμε την αγορά και να προφυλάξουμε τους επενδυτές να μην πιέσου σε παγίδες. Αυτή είναι μια από τις δουλειές μας σαν μηχανικοί. Δεν είμαστε φιλόλογοι και θα ασχολούμαστε με το πλα πλα. Εμείς ασχολούμαστε με νούμερα.

>

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Από κανόνες συμμετοχής

8.Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.

  • Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). Τα γραπτά μένουν!
  • Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας, ώστε να είναι σαφείς και κατανοητές.
  • Εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας σεβόμενοι τους Όρους Εγγραφής και τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

@Mr Clean Energy

 

Δεν πιστευω σε αυτο το topic να υπηρξε σε καμια περιπτωση η αποψη οτι σε θιγω σαν ατομο.

 

Οπως ανεφερα κ σε προηγουμενη απαντηση, υπαρχουν πολλα θεματα στα οποια ολοι μας εδω μεσα δινουμε εταιριες και προιοντα με μια βασικη διαφορα, αναφερουμε απο την αρχη του topic οτι εχουμε δουλεψει με αυτα και εχουμε τα ταδε αποτελεσματα ζητωντας τοτε την γνωμη των συναδελφων για να συζητησουμε περαιτερω.

 

Μπορει να μην το εκανες εσκεμμενα ή μπορει εγω να παρεξηγησα (τοτε σου ζηταω συγνωμη) αλλα δεν ανοιγεις ενα θεμα ζητωντας αρχικα να γινει συζητηση για αυτο κ μετα ξαφνικα μπουμ γυριζεις κ λες το ταδε ειναι τρομερο..

Για λογους κ μονο διαφανειας, στην αρχικη σου ερωτηση (κατα την γνωμη μου) θα μπορουσες να πεις οτι "Εχω δουλεψει με το ταδε προιον κ εχω αυτα τα αποτελεσματα"... δινοντας μετα το εναυσμα για την αρχη μιας συζητησης και συγκρισης...

 

Ειναι καλο να μοιραζομαστε εμπειρια κ να δινουμε σε συναδελφους την αφορμη να κοιταξουν νεες τεχνολογιες και προοπτικες επενδυσεων, αλλα με ξεκαθαρο τροπο.

 

Το προιον που λες ειναι καλο και οντως βελτιωνει την αποδοση, δεν εχω κανενα λογο να μην το πιστεψω. Σαν μηχανικοι ομως δεν ειμαστε ομως μονο προσανατολισμενοι στα νουμερα αλλα και σε νεες ιδεες κ τεχνολογιες που προαγουν την νεες ιδεες και τεχνολογιες. Ακομα κ στην περιπτωση των πανελ (topics) θα δεις οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι συναδελφοι λενε αρχικα οτι εχουν δουλεψει με αυτα κ παρουσιαζουν τα αποτελεσματα απο εκει κ περα γινονται μεγαλες συζητησεις.

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα topic πχ ποιο Φ/Β πλαίσιο με μικρές διαστάσει έχει την πιο ψηλή απόδοση? Και ανάφερα κάποιοι διάφορα μοντέλα Φ/Β πλαισίων. Αυτοί έκαναν διαφήμιση? Και εσύ προσωπικά συμμετείχε στο συγκεκριμένο topic. Σε ρωτάω αυτό δεν ήτανε διαφήμιση? Από την άλλη πλευρά αν δεν αναφέρονταν οι ονομασίες κάποιων πλαισίων. Τότε τι θα έλεγαν όλοι... κους κους.

 

Αυτό που ενοχλεί είναι η σκοπιμότητα, όταν υπάρχει. Μπορεί μέσα από το φόρουμ να γίνει διαφήμιση ή δυσφήμιση μιας εταιρείας σε μια κουβέντα η οποία είναι ανιδιοτελής και έχει μοναδικό σκοπό την ανταλλαγή απόψεων. Υπάρχει μεγάλη διαφορά όμως από την προώθηση προϊόντων (σκοπιμότητα), η οποία δεν είναι θεμιτή.

 

Επειδή η κατάσταση είναι λεπτή, μπορούμε να είμαστε κάπως πιο κουμπωμένοι σε τέτοια θέματα, παρά να αφήνουμε υποψίες διαφήμισης.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ

>

Το λοιπόν έχει κανένας στοιχεία για trackers για να δούμε τις παραγωγές και τα προβλήματα στις εγκαταστάσεις που παρουσιάζουν.

>

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε Mr Clear Energy

 

Στοιχεία για trackers υπάρχουν πολλά, μια έρευνα στο internet θα σε αποζημιώσει για τον χρόνο σου.....

 

Ώστωσο, επειδή όπως λες και εσύ... είμαστε μηχανικοί και πρέπει να " βοηθήσουμε την αγορά και να προφυλάξουμε τους επενδυτές να μην πιέσου σε παγίδες " , έχω να σου επιστήσω της προσοχή σου σε 2-3 θεματάκια.

 

Κάθε έργο, όπως και κάθε επενδυτής έχει τα δικά του δεδομένα και τις δικές του ανάγκες! Επομένως να λέμε αν ένα έργο πάει Super ή όχι έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους, και όχι με το νομίζει ο καθένας. Και εξηγούμαι...

Αν θεωρήσουμε ότι έχουμε ένα τυπικό 100άρι.... (για τα δεδομένα της Ελλάδας) τη λέμε στον πελάτη? Δώσε 100.000-120.000€ για πάνελ, δώσε 30.000€ για ινβέρτερ και 10.000-15.000€ για τα περιφεριακά...(σύνολο 140.000-165.000€). Και ερχόμαστε στο προκείμενο.... την στήριξη.... 15.000-25.000€ για σταθερές βάσεις, 90.000-120.000€ + εργασία + μπετόν + σίδερα για τράκερ διπλού άξονα.... Επομένως το ερώτημα αφορά πάνω κάτω κανά 100.000€ + το κόστος συντήρησης των τράκερ για 20 χρόνια + αν κάποια από τις εταιρίες κατασκευής τράκερ βάλει λουκέτο - οπότε τρέχα γύρευε εγγυήσεις, σέρβις, ανταλλακτικά. (Απ΄την άλλη στις σταθερές βάσεις άντε βαριά βαριά να χρειαστείς καμιά βίδα.....)

Ωραία. Ποιο λοιπόν είναι το κέρδος των τράκερ? Λες : "Έχω εγκαταστήσει και τα αποτελέσματα είναι πολύ φανταστικά +44,38% απόδοση." Σε σχέση με τί? Με σταθερές???? Μάλλον κάτι δεν πρέπει να έχει υπολογιστεί σωστά!!!! Σε ιδανικές συνθήκες το 30-33% είναι το μέγιστο της παραπάνω απόδοσης (με δεδομένο ότι οι τράκερ λειτουργούν άψογα καθ'όλη την διάρκεια των 20 χρόνων).

 

Μήπως, λοιπόν, πρέπει να ενημερώσουμε των επενδυτή πως το επιπλέον κόστος για τα τράκερ (στο σύνολο του για τα 20 έτη) είναι προτειμότερο να το επενδύσει σε ένα άλλο πάρκο 40-50Kw που θα του παράγει στα σίγουρα 40-50% επιπλέον????? Με σίγουρα μικρότερο κόστος ασφάλισης, μικρότερο κόστος και ευκολότερο τρόπο καθαρισμού των πάνελ, μικρότερη έκταση αγροτεμαχείου κ.τ.λ...

 

Επομένως, επανερχόμενος στην ταπεινή μου άποψη "Κάθε έργο, όπως και κάθε επενδυτής έχει τα δικά του δεδομένα και τις δικές του ανάγκες!" θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να κάνουμε εμείς οι μηχανικοί "κόντρες" με έργα, για τα οποία πιθανόν έχουμε και εμπορικό κέρδος, αλλά πραγματικά να σεβόμαστε των επενδυτή που μας τίμησε και μας επέλεξε ως μηχανικό του, καθώς και τα χρήματα του επενδυτή!!!

 

Υ.Σ. Δεν κατασκευάζω ούτε εμπορεύομαι σταθερές βάσεις :smile: ....

Edited by astrah
Αναίρεση υπογράμμισης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

παντως για το 2011 ,κι επειδή είχαμε καλό καιρό από τον οκτώβρη και μετά σχεδόν πανελλάδικά , τα καλά σταθερά κυμάνθηκαν 1650+ και τα καλά τράκερ 2250+ . Τώρα, 1650Χ1,35=2227,5 .Συνεπώς το 35% είναι πέρα για πέρα πραγματικό.

Τα περισσότερα τρακερ αποδίδουν όσα υπόσχονται. Ειδικά αυτά που στηρίζονται σε κεντρικό σημείο. Για τα κυκλικά ,όπως φερ'ειπειν τα ΝΕΔΑ δεν είμαι σίγουρος,έχω κάποιες επιφυλάξεις ,αλλά δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.Υπάρχει μια υποψία οτι τα τράκερ στήριξης σημείου είναι κατά κανόνα σχετικά ψηλότερα και γι'αυτό ψύχονται καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! ειπωθηκε παραπανω ενα ποσο της ταξης των 90-120++++ χιλιαδων ευρω επιπλεον κοστος για tracker διπλου αξονα ...πιστευω οτι το κοστος που λες ειναι υπερβολικο..αλλα και παλι αν ηταν TOΣΟ υπαρχουν ΦΤΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΕΣ λυσεις σε tracker ΜΟΝΟΥ αξονα, χαμηλα σε υψος 2,5 - 3 μετρα που ειναι και πολυ ευκολα στον καθαρισμο..επιπλεον κοστος σε σχεση με σταθερες βασεις το ΠΟΛΥ 50-60 χιλιαδες ευρω ΟΛΑ μεσα..

 

MECHATRON ATLAS T 80 (Ελληνικης κατασκευης) μεγιστο υψος 2.5 μετρα,ανεπηρεαστο απο ανεμους ,αποδοτικο,φτηνο σε τιμη,απλο σε κατασκευη...το εχω εγκαταστησει σε δικο μου παρκο και παει πολυ καλα...

 

IDEEMATIC ST 25-32 (Γερμανικης κατασκευης) επισης tracker μονου αξονα,επισης αποδοτικο,απλο σε κατασκευη,και ανεπηρεαστο απο ανεμους,το εχει βαλει φιλος διπλα απο μενα και παει πολυ καλα τωρα 2 χρονια..στην περιοχη φυσηξαν προσφατα ανεμοι 80-90 χιλιομετρων και τα tracker ανταποκριθηκαν αψογα..ισως υπαρχουν και αλλα tracker χαμηλα και φτηνα.

 

Εγω αυτα ξερω, σε αυτα εχω εμπειρια και γι αυτα μπορω να εκφερω γνωμη, απο την μεχρι τωρα λειτουργια τους.το θεωρω ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ σε μια χωρα σαν την Ελλαδα,με την τοση ηλιοφανεια,να μην κοιταζουμε την λυση tracker (εστω και μονου αξονα) οταν υπαρχει ο χωρος..αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..φιλικα Γιαννης!

 

Μην αφήνετε κενά στα μηνύματά σας, χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, miltos

Edited by miltos
Διαγραφή περιττών κενών
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι οι σοβαροί επενδυτές οφείλουν να ελέγχουν τον λόγο ( παραγώμενη ισχύς σε € / κόστος επένδυσης σε € ) για να δουν πολύ απλά ποια είναι η απόδοση του επενδεδυμένου κεφαλαίου.

 

Επί αυτού μπορεί κάποιος να μας δώσει ρεαλιστικά στοιχεία??

 

Και επιπλέον φαντάζομαι ότι οι Μεγάλοι επενδυτές μάλλον δεν κάνουν λάθος όταν "χτίζουν" πάρκα 2,5,10....MW με σταθερές βάσεις.....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν λαθος, αλλα ακομη η αγορα κ η τεχνογνωσια για την συμπεριφορα των tracker δεν ειναι γνωστη.

 

Για αυτο τον λογο συνηθως tracker, μπαινουν σε παρκα μικροτερης κλιμακας, ενω αποφευγονται για 1MW κ πανω, οχι γιατι οι προβελεψεις δεν τα δινουν ως ενεργειακα αποδοτικα αλλα γτ δεν υπαρχει η εμπειρια οσο αφορα τις βλαβες κ την συχνοτητα αυτων.

 

Βαζοντας κινητα μερη σε μια εγκατασταση φ/β αυξανεις την πιθανοτητα του VC (variable cost) με αποτελεσμα να μειωνεις το IRR τις επενδυσεις, οταν δοκιμαστουν για χρονια κ τα αποτελεσματα ειναι ικανοποιητικα, θα εχουμε τοσο εξελιγμενη τεχνογνωσια που ακομα κ σε μεγαλες (MW τυπου) θα ειναι ικανα να ενσωματονονται tracker ειτε 2-ξονικα ή πολλαπλων κατευθυνσεων.

 

Προς το παρον το VC για ενα τετοιο συστημα ειναι υψηλο σε σχεση με το FC (Fixed cost) και αρκετα απροβλεπτο, μην ξεχναμε οτι λιγα χρονια πισω οταν φυσαγε δυνατος ανεμος πολλα trackers βγαιναν εκτος λειτουργιας, πραγμα που με το περασμα του χρονου εχει διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.