Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solar Tracker - απόδοση Φ/Β σταθμού


Mr Clear Energy

Recommended Posts

Τα trackers που τονίζω ότι κινούντε δυναμικά εννοό ότι οι sensores που έχουν δέν είναι απλές φωτοδιόδοι. Φυσικά έχουν και πιο ψηλό κόστος.

>

Μπορείται να τα δείτε τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά στο

>

http://www.degerenergie.de/greek/archiki-selida.html?PHPSESSID=adc395ad310ab2767f309bccb8920b25

>

Νομίζω από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά ότι πρέπει να είναι αξιόπιστα.

>

Τα γνωρίζεται?

>

Ευχαριστώ!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μίλησες για δυναμική κίνηση το μυαλό μου πήγε στην συγκεκριμένη εταιρεία.

Αυτό το σύστημα στην βόρεια Ευρώπη έχει το πλεονέκτημα πως εκμεταλλεύεται την αντανάκλαση των ακτίνων ακόμη και στο έδαφος ή θαλασσα...

Δεν νομίζω πως έχει νόημα όμως για Ελλάδα με τον ήλιο που έχουμε...

Ακόμη πιστεύω σε αξιόπιστο PLC με την προυπόθεση καλού προγραμματισμού φυσικά.

 

Μετά πρεπει να εξετάσεις στην συγκεκριμένη λύση πιο μοντέλο θα επιλέξεις...Το 5000Nt είναι μια καλή λύση απο άποψη πλαισίου αλλά απλησιαστη οικονομικά.

Το 9000nt είναι μόλις 1200κιλά!!!! Πολλά τα έξοδα εγκατάστασης 8κυβικά τσιμέντο ανα βάση, επικίνδυνο σε ανεμους και η τιμή του πλεον όχι δελεαστική όπως πριν δύο χρονια...

 

Επιπρόσθετα δεν θα επέλεγα ποτε εισαγώμενο προϊόν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει και τα αποτελέσματα είναι πολύ φανταστικά

 

+44,38% απόδοση.

 

όμως περιμένω το χρόνο για να δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα στην αξιοπιστία.

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς σε τμήμα κειμένου
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! μου φαινεται οτι παιζει ΠΑΛΙ διαφημιση για TRACKER ..μακαρι να κανω λαθος..και τωρα για τα DEGER tracker και δεν μ αρεσει καθολου γιατι δεν

 

μπορουμε να βγαλουμε αξιοπιστα συμπερασμα γενικα.. απο το site εμαθα πολλα πραγματα απο αμεροληπτες γνωμες,και πιστευω και

 

αλλοι εμαθαν και πηραν

 

αμεροληπτες γνωμες γενικα, στην αγνωστη σχετικα και νεα τεχνολογια φωτοβολταικων..αλλα ειναι κριμα για το site να γινετε κατι τετοιο

 

σε συχνη βαση...να μου πειτε οτι και αυτα ειναι μεσα στο

 

προγραμμα και γινονται μεσα στο internet αρκετα συχνα...φιλικα Γιαννης.

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

@Μr Clean Energy

Απο οτι καταλαβαινω το αρχικο thread που παρεθεσες ρωταγες εαν εχουμε γνωση απο εγκαταστασεις φ/β με tracker, καλο θα ηταν οταν ανοιγεις ενα θεμα που θα ηθελες να συζητησεις να αναφερεις εστω οτι εχεις κανει τετοιες εγκαταστασεις κ θα ηθελες να συζητησεις γενικα να δεις τι αποψεις παιζουν..

Οντως εμμεσα θεωρω οτι κανεις διαφημιση την συγκεκριμενη τεχνολογια, (δεν το κρινω ομως εγω αυτο, αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη), γτ μεσα παρουσιαζει με bold γραμματα κιολας οτι εχεις θεαματικα αποτελεσματα..Με την ιδια λογικη μπορουμε ολοι να αναφερουμε υλικα που χρησιμοποιησαμε και να τα εκθειαζουμε, καλως κανεις κ αναφερεις την μαρκα τον tracker αλλα please οχι γκριζα διαφημιση..

 

Σε πολλα αλλα θεματα αναφερονται προιοντα και μαρκες αλλα εκει συνηθως η συζητηση περιστρεφετε με συγκριση κ ερωτησεις, εδω εσυ εκανες την ερωτηση κ μονος σου απαντησες..Απο οτι μυριζομαι κ το επομενο θεματακι που εθιξες θα καταληξει σε προωθηση προιοντος

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μυριζομαι κ το επομενο θεματακι που εθιξες θα καταληξει σε προωθηση προιοντος

 

Θέλω να πιστεύω πως όχι. Έχει γίνει ήδη μια υπόδειξη σε άλλο topic σχετικά με το θέμα της διαφήμιση.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εγκαταστάτης είναι και αυτός μην τον πέρνουμε απο τα μούτρα τον άνθρωπο....Δεν πιστεύω πως κρύβεται πίσω απο Deger ή ότι άλλο, θα ήταν πολύ χαζό να είχε βάλει και την φωτογραφία του εδώ μεσα...

Απλά έχει προφανώς μια καλή εμπειρία απο την εγκατάσταση του με την συγκεκριμένη εταιρία...δεν το βρίσκω άσχημο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας

>

τα πράγματα είναι απλά. Κοιτάξτε να δείτε είμαστε μηχανικοί και πρέπει να διατηρούμε ένα επίπεδο σε ότι αφορά την τεχνογνωσία και την τεκμηρίωση των απόψεων μας.

>

Το να υπόδειξης ένα θέμα και να το συζητήσης με κάποιους συναδέλφους και τεχνικούς χωρίς να το τεκμηριώνει και να μιλάς καθαρά θεωρητικά καλύτερα να μην το θείξης καθόλου.

Όταν δεν αναφερθείς με παραδείγματα και με ανάλυση τα υλικά που έχεις χρησιμοποιήσει τότε πως και με πιο τρόπο θα βγάλουμε και να συγκρίνουμε αποδόσεις και να επιλύσουμε κάποιες απορείες .

>

Αγαπητέ Μιλτο μιας και είσαι συντονιστής έπρεπε να χαίρεστε που αναπτύσσουμε και τεκμηριώνουμε κάποια θέματα. Αυτό είναι πολύ καλό για το site σας. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.

Τι? Να μιλάμε με αερολογίες. Σε άλλα topic πχ ποιο Φ/Β πλαίσιο με μικρές διαστάσει έχει την πιο ψηλή απόδοση? Και ανάφερα κάποιοι διάφορα μοντέλα Φ/Β πλαισίων. Αυτοί έκαναν διαφήμιση? Και εσύ προσωπικά συμμετείχε στο συγκεκριμένο topic. Σε ρωτάω αυτό δεν ήτανε διαφήμιση? Από την άλλη πλευρά αν δεν αναφέρονταν οι ονομασίες κάποιων πλαισίων. Τότε τι θα έλεγαν όλοι... κους κους.

>

Έχω εταιρεία στην Κύπρο και ασχολούμαστε με Φ/Β σταθμούς. Δεν είμαι υπάλληλος οποιασδήποτε εταιρείας και δεν προωθώ οποιοδήποτε προϊόν.

Νομίζω έχω πληρές στοιχεία και φωτογραφία και ξέρετε ποιος είμαι. Δεν κρυβομέ πίσω από 5 γράμματα και να αφήνω οποιαδήποτε υπονοούμενα.

>

ΛΥΠΑΜΕ που μπήκα σε αυτή την διαδικασία να διατυπώσω τα πιο πάνω. Στόχος μου πάντοτε είναι να τεκμηριώνω αυτά που λέω και ούτε ντρέπομαι για αυτά που θα πω.

>

Στόχο μου είναι οι Φ/Β σταθμοί που εγκατέστησα και που θα εγκαταστήσω να δώσουν όσο το ΔΥΝΑΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Προς το παρόν το έχω πετύχει. Αν έχω αναφέρει ένα νούμερο και ένα υλικό για να το σχολιάσουμε και να το συγκρίνουμε με άλλα υλικά, αυτό νομιζω δεν είναι διαφήμιση.

>

Λυπάμαι και πάλι σας στο ξαναλέω γιατί δεν μπορούμε να μιλάμε και να το τεκμηριώνουμε.

>

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.