Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιξε ξανά η διαδικασία Πιστοποίησης Προσωρινών Επιθεωρητών από το ΥΠΕΚΑ


savas76

Recommended Posts

συγνώμη αλλά με τα δελτία παροχής έχω μπερδευτεί δηλαδή αρκεί να έχει κόψει δελτία παροχής σε εταιρεία ? εγώ προσωπικά έχω δουλέψει 7 χρόνια σε εταιρεία και έχω λίγες άδειες και πιστοποιώ για 3 χρόνια τα υπόλοιπα που λείπουν μου αρκούν τα δελτία παροχής ? εκεί φαίνεται οτι έκανα επίβλεψη έργου και τα ποσά που έχουν κοπεί είναι τα πραγματικά που πληρωνόμουν

Link to comment
Share on other sites

οι αμεσοι ενδιαφερομενοι οι νεοτεροι , ουτε διαμαρτυρονται, οι περισοτεροι ουτε ξερουν τι συμβαινει......ψαχνουν ημεριδες για δουλειες στο τζατζικισταν , πακισταν..........δεν λεω Αυστραλια γιατι εκει παλιωσε το αστειο..........

 

Η γενίκευσή σου πέρα από τραγική είναι και άστοχη.

 

Επειδή δεν γράφει κάποιος δε σημαίνει ότι δεν ξέρει και τι του γίνεται. Και επίσης δεν ασχολούνται ΟΛΟΙ οι μηχανικοί με τις επιθεωρήσεις.

 

Αν ξοδεύεις όλη σου την ώρα ψάχνοντας για δουλειά στο εξωτερικό, επειδή στην Ελλάδα δεν βρίσκεις (π.χ. στη συγκεκριμένη περίπτωση το σύστημα ευνοεί τους παλαιότερους οι οποίοι μάλιστα

παντως κακως ασχολουμαστε ικαρε, εμενα επαγγελματικα με συμφερει κιολας.....

), γιατί ακριβώς να ψαχτείς πριν συμπληρώσεις την γ!@%$# προϋπηρεσία τους; Edited by snipous
Link to comment
Share on other sites

κανονικα θαπρεπε να εχουμε εξετασεις για ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα.....ο καθε χομπιστας που δεν εχει τραβηξει ουτε μια μολυβια μπορει ανα πασα στιγμη και μετα απο 30 χρονια να υπογραψει τα παντα ολα....

 

η προυπηρεσια ειναι καλη αντε γιατι τοσα χρονια @@@ ηταν καποιοι που ζηταγαν να κοψουν ΑΠΥ και χανανε εργα ενω καποιοι αλλοι ολα στα μαυρα?

 

 

επισης η προυπηρεσια σαν λογικη ειναι καλη μπας και ξυπνησουν οι σκλαβοι στα συγχρονα γκουλαγκ των υπερμηχανικων των 8 γαλαξιων και των 500 κομητων

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

@snipous

εγω μιλαω για επιθεωρησεις και οσους μπορουν να ασχοληθουν.......εκατονταδες μηχανικοι ξυπνησαν 2 χρονια μετα........

οσο για δουλεια στο εξωτερικο ειναι σχολιο για αλλο θεμα.......παντως οι αριθμοι μηχανικων που πραγματι πηγαν , μιλανε απο μονοι τους αν ειναι παραμυθι ή οχι , η ζητηση απο Αυστραλια ,Ολλανδια,κτλ......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

καλη η ερωτηση του συναδελφου..........αν καποιος πηρε απαντηση ας το γραψει.........να ξερουμε τον χρονικο οριζοντα τουλαχιστον.......

παντως το ΙΕΚΕΜ ανακοινωσε σεμιναρια για μονιμους απο μεσα Φεβρουαριου.......

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ακομα δνε τους δωσανε δοκιμαστικα κλειδια μουπανε απο εκει που ληρωσα...βγηκε η υλη αλλα οχι τα κλειδια

Link to comment
Share on other sites

Η μία ότι δεν έχεις κόλλημα η άλλη ότι αυτά που βάζεις είναι πιστά αντίγραφα (για ΑΠΥ κτλ(

στείλε μου πμ to email να σου στείλω τις δικές μου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επί ένα χρόνο το ΥΠΕΚΑ έκλεισε το επάγγελμα του ενεργειακού επιθεωρητή σε μια κλειστή ομάδα μηχανικών που πρόλαβαν να ενταθούν στο παράθυρο 2-3 μηνών που άνοιξε χωρίς εξετάσεις το ΥΠΕΚΑ , παρόλο την τρομακτική ανεργία που έχει ξεσπάσει στον κλάδο μας και όπως την βιώνουμε καθημερινά συνάδελφοι , πιστεύαμε όλοι ότι κάποια στιγμή το ΥΠΕΚΑ θα έκανε το αυτονόητο , δηλαδή εξετάσεις και υλη κανονική όπως γίνεται σε κράτη δυτικοευρωπαϊκά που σέβονται τους πολίτες τους αλλά και τους επιστήμονες , δυστυχώς για άλλη μια φορά το ΥΠΕΚΑ είναι πολύ κάτω των περιστάσεων καθυστερήσεις επί καθυστερήσεων παρατάσεις επί παρατάσεων μήπως λίγο ακόμα παρατείνει την προστασία με την οποία περιέβαλλε τα μέλη που προνομιακά πήραν την αδεία χωρίς εξετάσεις , καθημερινά μηχανικοί αναζητούν εργασία στο εξωτερικό με τα έργα από το ΕΣΠΑ καθηλωμένα εδώ και δυο χρόνια , δημιουργώντας ύφεση δεκαετίας 1950 λίγο μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο , ανήκουστα στα χρονικά της χώρας μας , ενώ τα δις ευρώ λιμνάζουν από ανικανότητα διαχείρισης ,ακούγεται ακόμα ότι στο ΥΠΕΚΑ το πλημμύρησαν σύμβουλοι με μισθό 5 και 6 χιλιάδες ευρώ οι οποίοι κατασκεύασαν το τερατούργημα 4014/11 και τώρα αυτοί οι ίδιοι ετοιμάζουν και τον νέο ΓΟΚ , χωρίς να συνεργάζονται με τους δημοσίους φορείς που και εμπειρία έχουν σε θέματα νομοθεσίας , αλλά και υπεύθυνοι είναι για να εξηγούν νομοθετικά ζητήματα τόσο πολύπλοκα σαν αυτά των αυθαίρετων . Όσο για το ΤΕΕ παριστάνει τον πόντιο Πιλάτο δημόσιοι υπάλληλοι διορισμένοι από τα κόμματα δεν μπορούν να δώσουν λύσεις στα φλέγοντα προβλήματα των μηχανικών , κατεβείτε κάτω στις εκλογές και μην κάθεστε στις καρέκλες σας διότι τα μαντάτα δεν είναι καθόλου καλά πια . Η κρίση θα τσακίσει ακόμα και αυτούς που κάθονται πίσω από ακριβά γραφεία με πανάκριβες βιτρίνες και καρέκλες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.