Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιξε ξανά η διαδικασία Πιστοποίησης Προσωρινών Επιθεωρητών από το ΥΠΕΚΑ


savas76

Recommended Posts

Πιστεύω ότι αυτού του είδους οι επιθεωρήσεις βρίσκονται σε πολύ αρχικό στάδιο και σε λάθος πλαίσιο. Σε συζήτηση με πολύ έμπειρο μηχανολόγο που έχει διετελέσει χρόνια στέλεχος σε εταιρίες του εξωτερικού, μου είπε πως πχ και στην Καλιφόρνια υπάρχουν ενεργειακές επιθεωρήσεις αλλά τελείως διαφορετικές από τις δικές μας. Εκεί υπάρχει εξιδικευμένο προσωπικό που κάνει αυτού του είδος τη δουλειά με όργανα, με μετρήσεις επί 1 χρόνο!!! σε καταναλώσεις κτλ.... και μετά κατατάσεται το κτίριο. Η εκεί κατάταξη παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο καθότι η τιμή της κιλοβατώρας καθορίζεται για το κάθε σπίτι ανάλογα το πόσο ενεργοβόρο είναι.....

Στα δικά μας τώρα, οι επιθεωρήσεις λεβήτων και εγλαταστάσεων κλιματιμού οταν με το καλό ξεκινήσουν δεν θα είναι τόσο απλό το θέμα. Θα χρειαστούν σίγουρα όργανα και μετρήσεις. Αν διαβάσετε την 4η ΤΟΤΕΕ θα πάρετε μια μικρή γεύση.....

Το αν καταφέρουν να το κάνουν ειδικότητες που δεν σχετίζονται (άποψή μου κακός μπαίνουν όλοι) δεν ξέρω....Θα δυσκολευτούν πολλοί πάντως μην σου πω ότι και αρκετοί Μ-Η θα τα βρουν σκούρα.

Τώρα είναι αρχή και όλοι θέλουν να τα κάνουν όλα. Αργότερα όμως θα δεις πως οι περισσότεροι δεν πρόκειται να ασχοληθούν με ένα κομμάτι που δεν γνωρίζουν

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να είναι...χρήσιμο, παραθέτω την απάντηση από το ΥΠΕΚΑ σε email, με το οποίο ζήτησα διευκρινίσεις σχετικά με "Την πρόσκληση ενδιαφέροντος για τη χορήγηση προσωρινών αδειών ενεργειακών επιθεωρήτών".

ΑΠΑΝΤΗΣΗ (2 μέρες αργότερα):

Παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε στην ιστοσελίδα www.buildingcert.gr (Τελευταία νέα, 16/1/2012, Πρόσκληση).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας συνάδελφοι! Έχει πάρει κανείς απάντηση έγκρισης/απόρριψης από ΓΕΠΕΕ για τη νέα πρόσκληση προσωρινών;

Εγώ πάντως δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.