Μετάβαση στο περιεχόμενο

αποθήκες στο υπόγειο


Recommended Posts

Αν δεν έχεις υπόλοιπο κάλυψης, είναι δεδομένο ότι, έχεις ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω βγει εκτος περιγραμματος του κτιριου αλλα εντος Ο.Γ.,Ρ.Γ. και Δ και σκεφτομαι οτι δεν ελεγχουμε την καλυψη την υπογειου σε σχεση με την επιτρεπομενη καλυψη του οικοπεδου.αλλα σε σχεση με το περιγραμμα του κτιριου και εφοσον βαζω τον αναλυτικο για ξεμπαζωμα σκεφτομαι μηπως καλυπτομαι..γιαυτο εχω τον ενδιασμο

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝΤΟΣ Ο.Γ.,Ρ.Γ. ΚΑΙ Δ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΝ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΞΕΜΠΑΖΩΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ..ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΣΜΟ.

 

Γνώμη μου είναι:

Εκτός περιγράμματος του σημαίνει (όπως λες) σημαίνει ΥΚ.

Ο αναλυτικός για το ξεμπάζωμα "ρυθμίζει" την αυθαιρεσία του ξεμπαζώματος και δεν έχει "σχέση" με την υπέρβαση κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

οκ συναδελφε ευχαριστω για το ενδιαφερων και την αμεση απαντηση..καθε αλλη προταση πανω στο θεμα απο αλλους συναδελφους ειναι καλοδεχουμενη..

Link to comment
Share on other sites

O αναλυτικός για το ξεμπάζωμα δε βρίσκω ότι είναι απαραίτητος, εφοσόν αφορά μόνο στη δημιουργία του νέου υπογείου χώρου.

Αποτελεί μία από τις εργασίες για την κατασκευή του χώρου ο οποίος ρυθμίζεται με τη ΥΔΒΧ ανά μ2.

Link to comment
Share on other sites

καλο ακουγεται..το θεμα ειναι οτι το εχει σκαψει ολο και 35 ποντους πιο κατω(εχει αυξηθει το υψος του υπογειου κατα 35 ποντους) και ελεγα μηπως το εβαζα μαζι ολο σαν αναλυτικο (μαζι με το ξεμπαζωμα μπροστα).

εκτος αν κανω βαλω μονο υπερβαση υψους(για το συμφωνα με την Ο.Α. τμημα), Υ.Δ. Β.Χ. για το επιπλεον με Υ.Κ. και δε βαλω καθολου αναλυτικο.πως ακουγεται?

Link to comment
Share on other sites

Aν έτσι κι αλλιώς βάλεις αναλυτικό για το υπόλοιπο υπόγειο, οκ, μπορείς να το παίξεις large και να βάλεις και το σκάψιμο για την κατασκευή του αυθαίρετου υπογείου.

 

Για να αποφασίσεις για το αναλυτικό vs ΥΥ, εφόσον ο υπέργειος όγκος του υπογείου μπορεί να δικαιολογηθεί και με τους δύο τρόπους, μπορείς απλά να διαλέξεις τον οικνμκότερο.

Για κατασκευή προ του 83 μάλλον θα υπερισχύσει η ΥΥ, για άλλη περίπτωση με ένα 500άρικο του αναλυτικού ξεμπερδεύεις...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι προσφατη(2008).το θεμα ειναι οτι το πιο σωστο ισως ειναι αυτο που ειπες εσυ δηλαδη η πρωτη περιπτωση με Υ.Υ. που μου βγαινει κοντα στα 1000 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω επιπλεον κατι μηπως γνωριζει κανεις.

αφου εκανα ρυθμιση του υπογειου, του τμηματος που επεκταθηκε και πλεον εχω τρεις συνολικες αποθηκες..

τωρα θελω να δωσω βεβαιωση για την μια που θα πουληθει μαζι με το διαμερισμα.

πως την δινω?τα βαζω μηδενικα ολα και αναφερω οτι βεβαιωνω μια αποθηκη που εχω ρυθμισει εγω (και δεν υπαρχει στην Ο.Α.) οτι δεν εχει παραβασεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επανερχομαι στο θεμα..

στο υπογειο εχει γινει επεκταση και εχουν δημιουργηθει δυο τρεις επιπλεον αποθηκες..

πως υπολογιζουμε το προστιμο?υπερβαση δομησης Β.Χ... υπερβαση καλυψης εχουμε?και θελει και αναλυτικο για το ξεμπαζωμα η οχι?

Εάν η επέκταση είναι εκτός περιγράμματος κτιρίου έχεις ΥΔ,ΥΚ ως ΒΧ.

Αν είναι εντός του περιγράμματος και είναι όντως ΒΧ, ΔΕΝ έχεις κατά τη γνώμη μου ΥΔ και ούτε ΥΚ.

Απλά θα βάλεις τα m2 του υπογείου ως ΒΧ και θα τσεκάρεις την ΥΔ<50% για να πάρεις απλά τη μονάδα και να υπολογιστεί το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.