Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατάτμηση αγροτεμαχίου με πρόσωπο σε δύο δρόμους


Recommended Posts

καλημέρα

έχω ένα αγροτεμάχιο συνολικού εμβαδού 15 στρεμμάτων το οποίο έχει πρόσωπο σε δύο δρόμους(ας πούμε γωνιακό) μήκους 45μ στον έναν και 16μ στον άλλο. Θέλω να κάνω κατάτμηση σε 2 τμήματα χρησιμοποιόντας τα 25μ από τον έναν δρόμο και τα υπόλοιπα να τα προσθέσω στα 16μ του άλλου δρόμου. Ο υπάλληλος στην πολεοδομία μου λέει ότι δεν γίνεται γιατί το πρόσωπο θα έπρεπε να είναι μόνο στον ένα δρόμο και όχι σε δύο έστω κι αν αυτά είναι συνεχώμενα. Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε σημαντικά

αλλά απο όσα περιγράφεις μάλλον έχει δικιο ο υπάλληλος

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη επισυνάπτω σκαρίφημα. Εγώ θέλω το ένα τμήμα να έχει το (ΑBG) προσωπο και το άλλο το (GD). Γιατί δεν γίνεται αφού πρόσωπο είναι το όριο προς τον κοινόχρηστο χώρο?

MARIA.pdf

Link to comment
Share on other sites

μήπως ο ένας μόνο πληρεί το γεγονός ότι έιναι κοινόχρηστος δρόμος (πχ προυφιστάμενος του 1923 ; Εγώ νομίζω ότι αν δεν συντρέχει ο προηγούμενος λόγος , μπορεί να γίνει η κατάτμηση , αρκεί οτ συνολικό μήκος να είναι 25 μέτρα αφού πουθενά δεν έχω δεί να αναφέρετε ότι πρέπει να έιναι σε ένα μόνο δρόμο , αλλά γενικά σε κοινόχρηστο δρόμο .

Edited by Manolis gon
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον George Michael, και μάλλον ο λόγος που αναφέρει είναι αυτός που εμποδίζει την κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

είναι τεμάχιο αναδασμού και οι δρόμοι είναι του αναδασμού, άρα πληρούν και οι δύο τα κριτήρια για κατάτμηση. Έχει δει κανείς καμία εγκύκλιο σχετική?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το θεωρούσα προφανές πως το πρόσωπο ενός γηπέδου (όπως μας λέει ο Γ.Ο.Κ. στους ορισμούς του) είναι

Πρόσωπο οικοπέδου ή γηπέδου είναι το όριό του προς τον κοινόχρηστο χώρο.

Δεν βλέπω να γίνεται διάκριση σε πρόσωπο σε έναν δρόμο κλπ κλπ...Θα ψάξω πάντως μήπως γίνεται πιο σαφές κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Κατάτμηση σε αγροτεμάχιο του αναδασμού????

Αν είναι ιδιωτικός ο αναδασμός, ναι... Αν είναι του υπουργείου γεωργίας, νομίζω ότι απαγορεύεται η κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάτμηση μόνο αν η αρχική ιδιοκτησία (πριν τον αναδασμό) δεν προέρχεται από κλήρο! Αυτό φυσικά πρέπει να το πιστοποιήσει η τοπογραφική υπηρεσία της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία: Ποία η διαφορά της παρ.1α του άρθρου 1 του ΦΕΚ 270/Δ/31-5-85(όπως τροποποιήθηκε με το Ν-3212/03) σε σχέση με την. παρ.1β. του ίδιου ΦΕΚ? Σε περίπτωση Επαρχιακής οδού για παράδειγμα πρέπει να έχω 25μ. πρόσωπο ή 45μ. και βάθος 50μ.?

Ενώ αν η οδός είναι απλή δημοτική?

Ευχαριστώ

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.