Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσοδα με φπα και χωρις φπα


melaxolia10

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπέρα,

 

Γενικα κοβω αποδειξεις που εξαιρουνται απο φπα...

 

Σε αυτο το τρίμηνο εκοψα αποδειξεις ομως που δεν εξαιρουνται...και τωρα στο περιοδικο φπα εχω μπερδευτει...

 

Ερωτησεις:

 

α) Για τις αποδειξεις που ΔΕΝ εξαιρουνται απο ΦΠΑ, στον κωδικό 303 του περιοδικου ΦΠΑ, βάζω το ποσο το οποιο περιέχει το φπα (23%) αλλα δεν περιεχει την παρακρατηση φορου 20% ;

 

β) Για τις αποδειξεις που εξαιρουνται απο ΦΠΑ στον κωδικο 309 βαζω ακριβως το ποσο το οποιο περιέχει την παρακρατηση Φορου 20%;

 

 

Ειναι σωστα τα α και β ;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δε μπλέκεις πουθενά την παρακράτηση (20%). Δεν αφορά τις δηλώσεις ΦΠΑ ποτέ αυτή. "Παίζεις" με τα πεδία "καθαρό" και "ΦΠΑ" των ΑΠΥ σου. Στο 303 βάζεις το άθροισμα των καθαρών για τις ΑΠΥ που έκοψες στο δεδομένο 3μηνο και αυτόματα στο 333 εμφανίζεται ο αναλογούντας ΦΠΑ (23%). Τα 2 αυτά νούμερα αυτόματα μεταφέρονται και στα κουτάκια 307,337. Για το 2ο ερώτημά σου δε μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν το γνωρίζω. Τι αμοιβές είναι αυτές που απαλλάσονται ΦΠΑ αν επιτρέπεται; Για ερευνητικά προς το ΕΜΠ για παράδειγμα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω tpanag, ναι καταλβα το λαθος μου, ειχα μπερδεψει την παρακρατηση φορου...

 

αμοιβες εκτος φπα ειναι τα ευρωπαικα ερευνητικα...(νομιζω οτι υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις)

Link to comment
Share on other sites

άλλη περίπτωση αμοιβής χωρίς ΦΠΑ είναι η παράδοση μαθημάτων π.χ. σε ΙΕΚ

 

χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες, νομίζω οτι οταν μπλέκουν αμοιβές με/χωρίς ΦΠΑ πρέπει να υπολογίζεται το κλάσμα pro-rata.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από όσο ξέρω μπλέκεται και pro-rata σε τέτοιες περιπτώσεις. Καλό είναι να σε βοηθήσει λογιστής αφού είναι λίγο περίπλοκη και όχι τόσο συνήθης η περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

οχχχ, δεν ειχα ιδεα για αυτο το pro-rata! αυτο χρειαζεται οταν σε μια περιοδικη κοψω αποδειξεις με φπα και χωρις φπα;;

 

εχω δωσει ήδη την περιοδικη φπα. Τωρα τι κανω; εχω προστιμο; πρεπει να κανω τροποποιητική ή μπορω να τη γλιτωσω και να υπολογισω το prorata στην εκκαθαριστική φπα;

Link to comment
Share on other sites

Το pro-rata υπάρχει μόνο στην εκκαθαριστική. Πρώτη σου χρονιά είναι μάλλον, οπότε η συνδρομή λογιστή νομίζω επιβάλλεται. Είσαι "σπάνια" περίπτωση όπως σου είπα και δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να βρεις βοήθεια από εδώ.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω tpanag, ναι καταλβα το λαθος μου, ειχα μπερδεψει την παρακρατηση φορου...

 

αμοιβες εκτος φπα ειναι τα ευρωπαικα ερευνητικα...(νομιζω οτι υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις)

 

 

Το ποσό αυτό μπαίνει στο κουτάκι 310 (Εκροές απαλ/νες & εξαιρ. χωρίς δικαίωμα έκπτωσης) της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ και εφόσον ο εργοδότης σου φαίνεται να είναι κάποιος ειδικός λογαριασμός έρευνας πανεπιστημίου, δεν έχεις καμία σχέση με pro-rata και τα σχετικά.

 

Κατά καιρούς έπαιρνα κι εγώ κάποια τέτοια ποσά και έκανα αυτό που σου περιέγραψα. Μια φορά με ρωτήσανε από την εφορία, τι είδους αμοιβή είναι αυτή που δεν έχει ΦΠΑ και τους εξήγησα. Με το που ακούσανε για ερευνητικό σε πανεπιστήμιο καταλάβανε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: στα εθνικά ερευνητικά δυστυχώς δεν ισχύει αυτό και έχουν κανονικά 23% ΦΠΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω κόψει ΑΠΥ σε εταιρεία που απαλλάσεται του ΦΠΑ επειδή αναφέρεται σε έργο που γίνεται στο εξωτερικό εκτός Ε.Ε. Στις περιοδικές δεν το έχω εμφανίσει πουθενά είχα την πεποίθηση ότι πρέπει να εμφανιστεί μόνο στην εκκαθαριστική ΦΠΑ στο Εκροές απαλ/νες & εξαιρ. χωρίς δικαίωμα έκπτωσης. Εχω κόψει και ΑΠΥ με ΦΠΑ. Μπλέκω με pro-rata? Πίστευα πως όχι..

Επιπλέον έχω λάβει επιδότηση απο οαεδ για άνοιγμα γραφείου. Το ποσο που έχω λάβει μπαίνει και αυτό στο Εκροές απαλ/νες & εξαιρ. χωρίς δικαίωμα έκπτωσης? Το θέμα είναι ότι η επιδότηση είναι αφορολόγητη και έτσι θα μπει στο ακαθάριστο εισόδημα. Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα ερευνητικά!

 

Σε κάποια ερευνητικά προγράμματα, ιδιαίτεραν αν ήταν υποτροφία, υπήρχε περιορισμός έως 800~850€ τον μήνα.

 

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα με τα νέα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.